En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Gree-Tour of Guangxi
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
22/10
Guilin
Guilin
168.3 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
3u38'10"
2
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
z.t
3
Timo Roosen
Team Jumbo - Visma
z.t
4
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
5
Jakub Mareczko
CCC Team
z.t
6
Asbjørn Kragh Andersen
Team Sunweb
z.t
7
Matteo Trentin
Mitchelton - Scott
z.t
8
Daniel McLay
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
9
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
z.t
10
Max Kanter
Team Sunweb
z.t
11
Kaden Groves
Mitchelton - Scott
z.t
12
Nickolas Dlamini
Team Dimension Data
z.t
13
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
14
Riccardo Minali
Israel Cycling Academy
z.t
15
Itmar Einhorn
Israel Cycling Academy
z.t
16
Guillaume Martin
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
17
Odd Christian Eiking
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
18
Antwan Tolhoek
Team Jumbo - Visma
z.t
19
Martijn Tusveld
Team Sunweb
z.t
20
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Astana Pro Team
z.t
21
Timothy Dupont
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
22
Loic Vliegen
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
23
Rémi Cavagna
Deceuninck - Quick Step
z.t
24
Fernando Gaviria Rendon
UAE Team Emirates
z.t
25
Stefan De Bod
Team Dimension Data
z.t
26
Maximilian Schachmann
Bora - HansGrohe
z.t
27
Brian van Goethem
Lotto - Soudal
z.t
28
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
z.t
29
Victor Campenaerts
Lotto - Soudal
z.t
30
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
z.t
31
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
32
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
z.t
33
Davide Ballerini
Astana Pro Team
z.t
34
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
35
Davide Villella
Astana Pro Team
z.t
36
Jacopo Mosca
Trek - Segafredo
z.t
37
Andrea Garosio
Bahrein - Merida
z.t
38
Gino Mäder
Team Dimension Data
z.t
39
Guillaume Van Keirsbulck
CCC Team
z.t
40
Gijs Van Hoecke
CCC Team
z.t
41
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
z.t
42
Rasmus Byriel Iversen
Lotto - Soudal
z.t
43
Nikias Arndt
Team Sunweb
z.t
44
Simone Petilli
UAE Team Emirates
z.t
45
Tomasz Marczynski
Lotto - Soudal
z.t
46
Romain Sicard
Total Direct Energie
z.t
47
Peter Stetina
Trek - Segafredo
z.t
48
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
z.t
49
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
z.t
50
Shane Archbold
Bora - HansGrohe
z.t
51
Lilian Calmejane
Total Direct Energie
z.t
52
Bert-Jan Lindeman
Team Jumbo - Visma
z.t
53
Floris De Tier
Team Jumbo - Visma
z.t
54
David De La Cruz Melgarejo
Team INEOS
z.t
55
Marcel Sieberg
Bahrein - Merida
z.t
56
Davide Martinelli
Deceuninck - Quick Step
z.t
57
Antonio Nibali
Bahrein - Merida
z.t
58
Oliviero Troia
UAE Team Emirates
z.t
59
Jhonnatan Manuel Narvaez
Team INEOS
z.t
60
Jacques Janse van Rensburg
Team Dimension Data
z.t
61
Ivo Emanuel Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
62
Diego Rosa
Team INEOS
z.t
63
Jonathan Hivert
Total Direct Energie
z.t
64
Simon Spilak
Team Katusha Alpecin
z.t
65
Enric Mas Nicolau
Deceuninck - Quick Step
z.t
66
Rein Taaramae
Total Direct Energie
z.t
67
Mikkel Froelich Honoré
Deceuninck - Quick Step
z.t
68
Louis Meintjes
Team Dimension Data
z.t
69
Chun Kai Feng
Bahrein - Merida
z.t
70
Leonardo Basso
Team INEOS
z.t
71
Ilnur Zakarin
Team Katusha Alpecin
z.t
72
Matteo Badilatti
Israel Cycling Academy
z.t
73
Daniel Navarro Garcia
Team Katusha Alpecin
z.t
74
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
z.t
75
Nicholas Schultz
Mitchelton - Scott
z.t
76
Roberto Ferrari
UAE Team Emirates
z.t
77
Rodrigo Contreras Pinzon
Astana Pro Team
z.t
78
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
z.t
79
John Degenkolb
Trek - Segafredo
z.t
80
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
z.t
81
Kristoffer Halvorsen
Team INEOS
z.t
82
Ben Swift
Team INEOS
z.t
83
Petr Vakoc
Deceuninck - Quick Step
op 46"
84
Christopher Lawless
Team INEOS
op 0"
85
Jonas Gregaard Wilsly
Astana Pro Team
op 51"
86
Kamil Gradek
CCC Team
op 57"
87
Valerio Agnoli
Bahrein - Merida
op 59"
88
Nicola Conci
Trek - Segafredo
z.t
89
Viacheslav Kuznetsov
Team Katusha Alpecin
z.t
90
Carl Fredrik Hagen
Lotto - Soudal
op 0"
91
Adam Hansen
Lotto - Soudal
op 59"
92
Steff Cras
Team Katusha Alpecin
op 0"
93
Callum Scotson
Mitchelton - Scott
op 1'02"
94
Phil Bauhaus
Bahrein - Merida
op 0"
95
Daniel Felipe Martinez
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
96
Moreno Hofland
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
97
Sep Vanmarcke
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
98
Brian Nauleau
Total Direct Energie
op 1'07"
99
Lennard Kämna
Team Sunweb
op 1'11"
100
Florian Stork
Team Sunweb
z.t
101
Paul Ourselin
Total Direct Energie
z.t
102
Benjamin Perry
Israel Cycling Academy
op 1'13"
103
Jerome Cousin
Total Direct Energie
op 1'14"
104
Jan Hirt
Astana Pro Team
z.t
105
Josef Cerny
CCC Team
z.t
106
Taco van der Hoorn
Team Jumbo - Visma
op 1'18"
107
Tejay Van Garderen
EF Education First Pro Cycling Team
op 1'21"
108
Hugh Carthy
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
109
Francisco José Ventoso Alberdi
CCC Team
z.t
110
Julius van den Berg
EF Education First Pro Cycling Team
op 1'25"
111
Tom Devriendt
Wanty - Gobert Cycling Team
op 1'33"
112
Pieter Vanspeybrouck
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
113
Edoardo Affini
Mitchelton - Scott
op 1'42"
114
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
op 1'56"
115
Jay Robert Thomson
Team Dimension Data
z.t
116
Meiyin Wang
Bahrein - Merida
op 2'48"
117
Kevin Van Melsen
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
118
Frederik Frison
Lotto - Soudal
z.t
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares