En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Paris-Roubaix
Result
1
Fabian Cancellara
Team CSC
6u07'54"
2
Tom Boonen
Quick Step - Innergetic
op 1'49"
3
Alessandro Ballan
Lampre - Fondital
z.t
4
Juan Antonio Flecha Giannoni
Rabobank
z.t
5
Bernhard Eisel
Française des Jeux
op 3'25"
6
Steffen Wesemann
Team T-Mobile
op 5'35"
7
Frédéric Guesdon
Française des Jeux
op 6'31"
8
Bert Roesems
Davitamon-Lotto
op 6'44"
9
Christophe Mengin
Française des Jeux
z.t
10
Staf Scheirlinckx
Cofidis
op 6'45"
11
Pedro Horrillo Munoz
Rabobank
op 6'49"
12
Erik Zabel
Team Milram
z.t
13
Steven de Jongh
Quick Step - Innergetic
z.t
14
Leon van Bon
Davitamon-Lotto
z.t
15
Filippo Pozzato
Quick Step - Innergetic
z.t
16
Aart Vierhouten
Skil - Shimano
z.t
17
Baden Cooke
Unibet.com
z.t
18
Martin Elmiger
Phonak Hearing Systems
z.t
19
Lars Michaelsen
Team CSC
z.t
20
Marco Serpellini
Unibet.com
z.t
21
Anthony Geslin
Bouygues Telecom
z.t
22
Marcus Burghardt
Team T-Mobile
z.t
23
Mathew Hayman
Rabobank
z.t
24
Roger Hammond
Discovery Channel
z.t
25
Jimmy Casper
Cofidis
z.t
26
Kurt-Asle Arvesen
Team CSC
z.t
27
Enrico Poitschke
Team Milram
z.t
28
Henk Vogels
Davitamon-Lotto
z.t
29
Arnaud Labbe
Bouygues Telecom
z.t
30
Ralf Grabsch
Team Milram
z.t
31
Allan Johansen
Team CSC
z.t
32
Nico Mattan
Davitamon-Lotto
z.t
33
Jeremy Hunt
Unibet.com
z.t
34
Marco Milesi
Liquigas
z.t
35
Kevin Hulsmans
Quick Step - Innergetic
z.t
36
Nicolas Portal
Caisse d'Epargne - Illes Balears
z.t
37
Marc Wauters
Rabobank
z.t
38
Andy Flickinger
Bouygues Telecom
z.t
39
Christophe Laurent
Agritubel
z.t
40
Frank Høj
Gerolsteiner
z.t
41
Aivaras Baranauskas
Agritubel
z.t
42
Andreas Klier
Team T-Mobile
z.t
43
Marcus Ljungqvist
Team CSC
z.t
44
Servais Knaven
Quick Step - Innergetic
z.t
45
Alessandro Cortinovis
Team Milram
z.t
46
Martin Müller
Team Milram
z.t
47
Jean-Patrick Nazon
Ag2r Prevoyance
z.t
48
Jimmy Engoulvent
Crédit Agricole
z.t
49
Bradley Wiggins
Cofidis
z.t
50
Imanol Erviti
Caisse d'Epargne - Illes Balears
z.t
51
José Vicente Garcia Acosta
Caisse d'Epargne - Illes Balears
z.t
52
Wilfried Cretskens
Quick Step - Innergetic
z.t
53
Cedric Coutouly
Agritubel
z.t
54
Wim Vansevenant
Davitamon-Lotto
z.t
55
Paolo Fornaciari
Lampre - Fondital
z.t
56
Enrico Franzoi
Lampre - Fondital
z.t
57
Nick Nuyens
Quick Step - Innergetic
z.t
58
Sébastien Hinault
Crédit Agricole
z.t
59
Kevin Van Impe
Quick Step - Innergetic
z.t
60
Marc de Maar
Rabobank
op 7'24"
61
Gert Steegmans
Davitamon-Lotto
op 9'32"
62
Laszlo Bodrogi
Crédit Agricole
op 10'53"
63
Jan Boven
Rabobank
op 11'18"
64
Tomas Vaitkus
Ag2r Prevoyance
op 13'13"
65
Sebastian Langeveld
Skil - Shimano
op 15'58"
66
Matthew Wilson
Unibet.com
z.t
67
Vicente Reynes Mimo
Caisse d'Epargne - Illes Balears
op 16'44"
68
David Kopp
Gerolsteiner
op 19'07"
69
Robert Hunter
Phonak Hearing Systems
op 19'20"
70
Gustav Erik Larsson
Française des Jeux
z.t
71
Erki Pütsep
Ag2r Prevoyance
z.t
72
Yuriy Metlushenko
Team LPR
z.t
73
Heinrich Haussler
Gerolsteiner
z.t
74
Matthew White
Discovery Channel
z.t
75
William Bonnet
Crédit Agricole
z.t
76
Luciano Pagliarini Mendonca
Saunier Duval - Prodir
z.t
77
Koen de Kort
Liberty Seguros - Würth
z.t
78
Peter Wrolich
Gerolsteiner
z.t
79
Aaron Kemps
Liberty Seguros - Würth
z.t
80
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
z.t
81
Piet Rooijakkers
Skil - Shimano
z.t
82
Hervé Duclos-Lassalle
Cofidis
z.t
83
Sjef De Wilde
Landbouwkrediet-Colnago
z.t
84
Christophe Agnolutto
Agritubel
z.t
85
Florent Brard
Caisse d'Epargne - Illes Balears
z.t
86
Ludovic Auger
Française des Jeux
z.t
87
Andoni Aranaga Azkune
Euskaltel - Euskadi
z.t
88
Rony Martias
Bouygues Telecom
z.t
89
Mathieu Claude
Bouygues Telecom
z.t
90
Maarten Tjallingii
Skil - Shimano
z.t
91
Markel Irizar Aranburu
Euskaltel - Euskadi
z.t
92
Kevin Neirynck
Landbouwkrediet-Colnago
z.t
93
Mauro Da Dalto
Liquigas
z.t
94
Stéphane Berges
Agritubel
z.t
95
Franck Renier
Bouygues Telecom
z.t
96
Tristan Valentin
Cofidis
z.t
97
Bastiaan Giling
Team T-Mobile
z.t
98
Laurent Mangel
Ag2r Prevoyance
z.t
99
Paul Martens
Skil - Shimano
z.t
100
André Korff
Team T-Mobile
z.t
101
Gilles Canouet
Agritubel
z.t
102
Joseba Zubeldia Agirre
Euskaltel - Euskadi
op 19'32"
103
Mikhaylo Khalilov
Team LPR
z.t
104
Dmitri Konyshev
Team LPR
op 19'36"
105
Rik Reinerink
Skil - Shimano
op 19'38"
106
Jurgen Van Loocke
Landbouwkrediet-Colnago
z.t
107
Daniele Righi
Lampre - Fondital
z.t
108
Stefano Zanini
Liquigas
z.t
109
Matthé Pronk
Unibet.com
op 30'56"
110
José Angel Gomez Gomez
Saunier Duval - Prodir
z.t
111
Erwin Thijs
Unibet.com
op 34'34"
112
Aurélien Clerc
Phonak Hearing Systems
z.t
Carlos Abellan Ossenbach
Astana
DNF
Gene Michael Bates
Team LPR
DNF
Assan Bazayev
Astana
DNF
Eric Berthou
Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF
Matteo Bono
Lampre - Fondital
DNF
David Boucher
Unibet.com
DNF
Andy Cappelle
Landbouwkrediet-Colnago
DNF
Sébastien Chavanel
Bouygues Telecom
DNF
Daniele Colli
Liquigas
DNF
Claudio Corioni
Lampre - Fondital
DNF
Allan Davis
Astana
DNF
Christophe Detilloux
Française des Jeux
DNF
Stijn Devolder
Discovery Channel
DNF
Renaud Dion
Ag2r Prevoyance
DNF
Charles Dionne
Saunier Duval - Prodir
DNF
Giairo Ermeti
Team LPR
DNF
Francesco Failli
Liquigas
DNF
Iker Flores Galarza
Euskaltel - Euskadi
DNF
Thomas Fothen
Gerolsteiner
DNF
John Gadret
Ag2r Prevoyance
DNF
Mattia Gavazzi
Team LPR
DNF
Yohann Gène
Bouygues Telecom
DNF
Bert Grabsch
Phonak Hearing Systems
DNF
André Greipel
Team T-Mobile
DNF
Fabrizio Guidi
Phonak Hearing Systems
DNF
David Herrero Llorente
Euskaltel - Euskadi
DNF
Ryder Hesjedal
Phonak Hearing Systems
DNF
George Hincapie
Discovery Channel
DNF
Thor Hushovd
Crédit Agricole
DNF
Lilian Jégou
Française des Jeux
DNF
Jose Cayetano Julia Cegarra
Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF
Sebastian Lang
Gerolsteiner
DNF
Cyril Lemoine
Crédit Agricole
DNF
Geoffroy Lequatre
Cofidis
DNF
David Loosli
Lampre - Fondital
DNF
Michele Maccanti
Team LPR
DNF
Thierry Marichal
Cofidis
DNF
Alexey Markov
Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF
Iban Mayoz Echeverria
Euskaltel - Euskadi
DNF
Peter Mazur
Saunier Duval - Prodir
DNF
Filip Meirhaeghe
Versluys-Sportstech-Landbouwkrediet
DNF
Sébastien Minard
Cofidis
DNF
Francis Mourey
Française des Jeux
DNF
Uros Murn
Phonak Hearing Systems
DNF
Benjamin Noval Gonzalez
Discovery Channel
DNF
Aaron Olson
Saunier Duval - Prodir
DNF
Alberto Ongarato
Team Milram
DNF
Luis Pasamontes Rodriguez
Unibet.com
DNF
Joost Posthuma
Rabobank
DNF
Grégory Rast
Phonak Hearing Systems
DNF
Mark Renshaw
Crédit Agricole
DNF
Christophe Riblon
Ag2r Prevoyance
DNF
Michael Rich
Gerolsteiner
DNF
Luke Roberts
Team CSC
DNF
José Joaquin Rojas Gil
Astana
DNF
Eladio Sánchez Prado
Astana
DNF
Bram Schmitz
Team T-Mobile
DNF
Stephan Schreck
Team T-Mobile
DNF
Masahiro Shinagawa
Skil - Shimano
DNF
Sebastian Siedler
Team Milram
DNF
Benoît Sinner
Agritubel
DNF
Tom Steels
Davitamon-Lotto
DNF
Yannick Talabardon
Crédit Agricole
DNF
Unai Uribarri Artabe
Euskaltel - Euskadi
DNF
Alexandre Usov
Ag2r Prevoyance
DNF
Francisco José Ventoso Alberdi
Saunier Duval - Prodir
DNF
Carlos Zarate Fernandez
Saunier Duval - Prodir
DNF
Ivan Santos Martinez
Astana
DNF
Vladimir Gusev
Discovery Channel
DSQ
Leif Hoste
Discovery Channel
DSQ
Peter Van Petegem
Davitamon-Lotto
DSQ
Lénaic Olivier
Agritubel
OTL
Martin Pedersen (1)
Team CSC
OTL
Marco Righetto
Liquigas
OTL
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
1902
1901
1900
1899
1898
1897
1896
Info
Parcours
Result
Palmares