En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Le Tour de Langkawi
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
18/10
Kuah
Kuah
115.9 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Alex Molenaar
Burgos - BH
2u25'37"
2
Jason Osborne
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
3
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
op 18"
4
Erlend Blikra
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
5
Rudiger Selig
Lotto Soudal
z.t
6
Max Kanter
Movistar Team
z.t
7
Marijn van den Berg
EF Education - EasyPost
z.t
8
David van der Poel
Alpecin - Deceuninck
z.t
9
Raymond Kreder
Team Ukyo
z.t
10
Ricardo Alejandro Zurita Garcia
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
11
Gustav Basson
ProTouch
z.t
12
Sarawut Sirironnachai
Thailand Continental Cycling Team
z.t
13
Thanakhan Chaiyasombat
Thailand Continental Cycling Team
z.t
14
Willem Jakobus Smit
China Glory Continental Cycling Team
z.t
15
Andrey Zeits
Astana Qazaqstan Team
z.t
16
Jambaljamts Sainbayar
Terengganu Polygon Cycling Team
z.t
17
Stian Edvardsen-Fredheim
Uno-X Dare Development Team
z.t
18
Ahmad Yoga Ilham Firdaus
Mula
z.t
19
Sander Armée
Cofidis
z.t
20
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
z.t
21
Jhoan Esteban Chaves Rubio
EF Education - EasyPost
z.t
22
Gianni Moscon
Astana Qazaqstan Team
z.t
23
Peerapol Chawchiangkwang
Thailand Continental Cycling Team
z.t
24
Ruben Fernandez Andujar
Cofidis
z.t
25
Ratchanon Yaowarat
z.t
26
Torstein Traeen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
27
Iván Ramiro Sosa
Movistar Team
z.t
28
Eduardo Sepulveda
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
29
Lucas De Rossi
China Glory Continental Cycling Team
z.t
30
Sjoerd Bax
Alpecin - Deceuninck
z.t
31
Ander Okamika
Burgos - BH
z.t
32
Ion Izagirre Insausti
Cofidis
z.t
33
Hugh Carthy
EF Education - EasyPost
z.t
34
Igor Chzhan
Astana Qazaqstan Team
z.t
35
Niklas Eg
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
36
George Bennett
UAE Team Emirates
z.t
37
Angel Fuentes Paniego
Burgos - BH
z.t
38
Metkel Eyob
Terengganu Polygon Cycling Team
z.t
39
Carter Bettles
Ara Pro Racing Sunshine Coast
z.t
40
Anatolii Budiak
Terengganu Polygon Cycling Team
z.t
41
Xianjing Lyu
China Glory Continental Cycling Team
z.t
42
Kent Main
ProTouch
z.t
43
Ryan Gibbons
UAE Team Emirates
z.t
44
Harold Martin Lopez Granizo
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
45
Hugo Toumire
Cofidis
z.t
46
Anthon Charmig
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
47
Ariya Phounsavath
Thailand Continental Cycling Team
z.t
48
Adria Moreno Sala
Burgos - BH
z.t
49
Yuma Koishi
Team Ukyo
z.t
50
Wesley Kreder
Cofidis
z.t
51
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
z.t
52
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
z.t
53
Sean Bennett
China Glory Continental Cycling Team
op 44"
54
Ayco Bastiaens
Alpecin-Deceuninck Development Team
op 1'03"
55
Lionel Taminiaux
Alpecin - Deceuninck
op 1'05"
56
Reinardt Janse van Rensburg
Lotto Soudal
op 1'30"
57
Sandy Nur Hasan
Mula
op 18"
58
Navuti Liphongyu
Thailand Continental Cycling Team
op 1'49"
59
Cameron Scott
Ara Pro Racing Sunshine Coast
op 3'03"
60
Jarrad Drizners
Lotto Soudal
z.t
61
Matteo Jorgenson
Movistar Team
z.t
62
Yevgeniy Gidich
Astana Qazaqstan Team
op 3'52"
63
Gleb Syritsa
Astana Qazaqstan Team
z.t
64
Jakub Mareczko
Alpecin - Deceuninck
z.t
65
Filippo Tagliani
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
66
Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff
Terengganu Polygon Cycling Team
op 3'54"
67
Muhammad Abbdurrohman
op 4'55"
68
Callum Ormiston
ProTouch
z.t
69
Etienne van Empel
China Glory Continental Cycling Team
z.t
70
Rench Michael Bondoc
7Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Philippines
z.t
71
Miguel Angel Fernandez Ruiz
Burgos - BH
z.t
72
Craig Wiggins
Ara Pro Racing Sunshine Coast
op 6'33"
73
Manabu Ishibashi
Team Ukyo
z.t
74
Ameen Ahmad Kamal
op 7'00"
75
John Richard Salazar
7Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Philippines
z.t
76
Vinicius Rangel Costa
Movistar Team
z.t
77
Aiman Cahyadi
Mula
z.t
78
Arttasorn Pansaard
z.t
79
Junreck Carcueva
7Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Philippines
z.t
80
Carlos Barbero Cuesta
Lotto Soudal
z.t
81
Supachok Kaewsuya
z.t
82
Mathias Norsgaard Jørgensen
Movistar Team
z.t
83
Yuhi Todome
z.t
84
Thomas De Gendt
Lotto Soudal
z.t
85
Paul Daumont
z.t
86
Tiano Da Silva
ProTouch
z.t
87
Zhe Yie Kee
z.t
88
Kane Richards
Ara Pro Racing Sunshine Coast
z.t
89
Diego Andres Camargo Pineda
EF Education - EasyPost
z.t
90
Marcelo Felipe
7Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Philippines
z.t
91
Julius van den Berg
EF Education - EasyPost
z.t
92
Ryuki Uga
Team Ukyo
op 10'01"
93
Saharat Simons
Grant Thornton - Bike Zone
op 11'05"
94
Mohamad Izzat Hilmi Abdul Halil
z.t
95
Sofian Nabil Mohd Bakri
op 14'21"
96
Nik Mohd Azwan Zulkiflie
z.t
97
Muhammad Nur Fathoni
z.t
98
Nichol Pareja
7Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Philippines
z.t
99
Marco Lumanog
7Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Philippines
op 19'21"
100
Muhammad Andy Royan
op 21'50"
Eduard-Michael Grosu
Drone Hopper - Androni Giocattoli
DNF
Trym Bjørner Westgaard Holther
Drone Hopper - Androni Giocattoli
DNF
Oliver Stenning
Ara Pro Racing Sunshine Coast
DNF
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares