En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Le Tour de Langkawi
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
16/10
Georgetown
Alor Setar
120.4 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Erlend Blikra
Uno-X Pro Cycling Team
2u49'42"
2
Gleb Syritsa
Astana Qazaqstan Team
z.t
3
Rudiger Selig
Lotto Soudal
z.t
4
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
z.t
5
Max Kanter
Movistar Team
z.t
6
Alex Molenaar
Burgos - BH
z.t
7
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
z.t
8
Eduard-Michael Grosu
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
9
Marijn van den Berg
EF Education - EasyPost
z.t
10
Jakub Mareczko
Alpecin - Deceuninck
z.t
11
Mohamad Izzat Hilmi Abdul Halil
z.t
12
Gustav Basson
ProTouch
z.t
13
Filippo Tagliani
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
14
Miguel Angel Fernandez Ruiz
Burgos - BH
z.t
15
Etienne van Empel
China Glory Continental Cycling Team
z.t
16
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
z.t
17
Muhammad Andy Royan
z.t
18
Craig Wiggins
Ara Pro Racing Sunshine Coast
z.t
19
Arttasorn Pansaard
z.t
20
Lionel Taminiaux
Alpecin - Deceuninck
z.t
21
Trym Bjørner Westgaard Holther
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
22
Jhoan Esteban Chaves Rubio
EF Education - EasyPost
z.t
23
Stian Edvardsen-Fredheim
Uno-X Dare Development Team
z.t
24
Ruben Fernandez Andujar
Cofidis
z.t
25
Ahmad Yoga Ilham Firdaus
Mula
z.t
26
Ricardo Alejandro Zurita Garcia
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
27
Torstein Traeen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
28
Zhe Yie Kee
z.t
29
Iván Ramiro Sosa
Movistar Team
z.t
30
Matteo Jorgenson
Movistar Team
z.t
31
Ryan Gibbons
UAE Team Emirates
z.t
32
Anthon Charmig
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
33
Hugh Carthy
EF Education - EasyPost
z.t
34
Niklas Eg
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
35
Lucas De Rossi
China Glory Continental Cycling Team
z.t
36
Eduardo Sepulveda
Drone Hopper - Androni Giocattoli
z.t
37
Raymond Kreder
Team Ukyo
z.t
38
Marcelo Felipe
7Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Philippines
z.t
39
Yuhi Todome
z.t
40
Xianjing Lyu
China Glory Continental Cycling Team
z.t
41
Sander Armée
Cofidis
z.t
42
Jambaljamts Sainbayar
Terengganu Polygon Cycling Team
z.t
43
Metkel Eyob
Terengganu Polygon Cycling Team
z.t
44
Hugo Toumire
Cofidis
z.t
45
Wesley Kreder
Cofidis
z.t
46
Supachok Kaewsuya
z.t
47
Andrey Zeits
Astana Qazaqstan Team
z.t
48
Reinardt Janse van Rensburg
Lotto Soudal
z.t
49
Adria Moreno Sala
Burgos - BH
z.t
50
George Bennett
UAE Team Emirates
z.t
51
Anatolii Budiak
Terengganu Polygon Cycling Team
z.t
52
Ion Izagirre Insausti
Cofidis
z.t
53
Ander Okamika
Burgos - BH
z.t
54
Sean Bennett
China Glory Continental Cycling Team
z.t
55
Ariya Phounsavath
Thailand Continental Cycling Team
z.t
56
Angel Fuentes Paniego
Burgos - BH
z.t
57
Paul Daumont
z.t
58
Navuti Liphongyu
Thailand Continental Cycling Team
z.t
59
Kent Main
ProTouch
z.t
60
Peerapol Chawchiangkwang
Thailand Continental Cycling Team
z.t
61
Mathias Norsgaard Jørgensen
Movistar Team
z.t
62
Jason Osborne
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
63
Diego Andres Camargo Pineda
EF Education - EasyPost
z.t
64
Tiano Da Silva
ProTouch
z.t
65
Thanakhan Chaiyasombat
Thailand Continental Cycling Team
z.t
66
Julius van den Berg
EF Education - EasyPost
z.t
67
Gianni Moscon
Astana Qazaqstan Team
z.t
68
Sjoerd Bax
Alpecin - Deceuninck
z.t
69
Harold Martin Lopez Granizo
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
70
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
z.t
71
Yuma Koishi
Team Ukyo
z.t
72
Jarrad Drizners
Lotto Soudal
op 13"
73
Ryuki Uga
Team Ukyo
z.t
74
David van der Poel
Alpecin - Deceuninck
z.t
75
Muhammad Abbdurrohman
z.t
76
Nichol Pareja
7Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Philippines
z.t
77
Kongphob Thimachai
op 17"
78
Aiman Cahyadi
Mula
z.t
79
Manabu Ishibashi
Team Ukyo
op 19"
80
Vinicius Rangel Costa
Movistar Team
z.t
81
Rench Michael Bondoc
7Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Philippines
z.t
82
Ratchanon Yaowarat
z.t
83
Ayco Bastiaens
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
84
Sandy Nur Hasan
Mula
z.t
85
Thomas De Gendt
Lotto Soudal
z.t
86
Cameron Scott
Ara Pro Racing Sunshine Coast
z.t
87
Carlos Barbero Cuesta
Lotto Soudal
z.t
88
Nik Mohd Azwan Zulkiflie
z.t
89
Ameen Ahmad Kamal
z.t
90
Muhamad Nur Aiman Mohd Zariff
Terengganu Polygon Cycling Team
z.t
91
Callum Ormiston
ProTouch
z.t
92
Sofian Nabil Mohd Bakri
z.t
93
John Richard Salazar
7Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Philippines
op 52"
94
Oliver Stenning
Ara Pro Racing Sunshine Coast
z.t
95
Yevgeniy Gidich
Astana Qazaqstan Team
op 58"
96
Muhammad Nur Fathoni
z.t
97
Kane Richards
Ara Pro Racing Sunshine Coast
op 1'03"
98
Carter Bettles
Ara Pro Racing Sunshine Coast
z.t
99
Saharat Simons
Grant Thornton - Bike Zone
op 1'06"
100
Willem Jakobus Smit
China Glory Continental Cycling Team
op 1'28"
101
Igor Chzhan
Astana Qazaqstan Team
op 1'29"
102
Marco Lumanog
7Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Philippines
op 1'31"
103
Junreck Carcueva
7Eleven Cliqq - Air21 by Roadbike Philippines
z.t
104
Sarawut Sirironnachai
Thailand Continental Cycling Team
op 0"
Joel Suter
UAE Team Emirates
DNS
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares