En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Le Tour de Langkawi
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
01/03
Kampar
Kuala Lumpur
166.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Andrea Guardini
Astana Pro Team
3u40'38"
2
Theo Bos
Belkin Pro Cycling Team
z.t
3
Yannick Martinez
Team Europcar
z.t
4
Aidis Kruopis
Orica-GreenEDGE
z.t
5
Kenny Robert van Hummel
Androni Giocattoli
z.t
6
Rico Dene Thomas Rogers
OCBC Singapore Continental Team
z.t
7
Francesco Chicchi
Neri Sottoli
z.t
8
Daniel Klemme
Synergy Baku Cycling Project
z.t
9
Behnam Khalilikhosroshahi
Tabriz Petrochemical Team
z.t
10
Youcef Reguigui
MTN - Qhubeka
z.t
11
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
z.t
12
Michal Kolar
Tinkoff - Saxo
z.t
13
Hariff Salleh
Terengganu Cycling Team
z.t
14
Robert Förster
United Healthcare Pro Cycling Team
z.t
15
Burr Ho
HKSI Pro Cycling Team
z.t
16
Taiji Nishitani
Aisan Racing Team
z.t
17
Siu Wai Ko
HKSI Pro Cycling Team
z.t
18
Heksa Priya Prasetya
z.t
19
Marco Haller
Katusha
z.t
20
Jesper Hansen
Tinkoff - Saxo
z.t
21
Jason Christie
CCN Cycling Team
z.t
22
Brett Lancaster
Orica-GreenEDGE
z.t
23
Jay McCarthy
Tinkoff - Saxo
z.t
24
Lex Nederlof
CCN Cycling Team
z.t
25
Junrong Ho
OCBC Singapore Continental Team
z.t
26
Carlos Eduardo Alzate Escobar
United Healthcare Pro Cycling Team
z.t
27
Tural Isgandarov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
28
Bambang Suryadi
z.t
29
Merhawi Kudus Ghebremedhin
MTN - Qhubeka
z.t
30
Mohd Rauf Nur Nisbah
z.t
31
Pieter Weening
Orica-GreenEDGE
z.t
32
Mohd Fauzan Ahmad Lutfi
z.t
33
Pawel Poljanski
Tinkoff - Saxo
z.t
34
Jeffry Johan Romero Corredor
Colombia
z.t
35
Michael Valgren Andersen
Tinkoff - Saxo
z.t
36
Gianfranco Zilioli
Androni Giocattoli
z.t
37
Steven Kruijswijk
Belkin Pro Cycling Team
z.t
38
Evgeny Petrov
Tinkoff - Saxo
z.t
39
John-Lee Augustyn
MTN - Qhubeka
z.t
40
Ken Hanson
United Healthcare Pro Cycling Team
z.t
41
Patrick Facchini
Androni Giocattoli
z.t
42
Eric Sheppard
OCBC Singapore Continental Team
z.t
43
Louis Meintjes
MTN - Qhubeka
z.t
44
Leonardo Fabio Duque
Colombia
z.t
45
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
z.t
46
Duber Armando Quintero Artunduaga
Colombia
z.t
47
Tsgabu Gebremaryam Grmay
MTN - Qhubeka
z.t
48
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Orica-GreenEDGE
z.t
49
Pavel Kochetkov
Katusha
z.t
50
Patrick Lane
Synergy Baku Cycling Project
z.t
51
Abdul Rashid Ibrahim
z.t
52
Matthew Brammeier
Synergy Baku Cycling Project
z.t
53
Alexander Porsev
Katusha
z.t
54
Natnael Berhane
Team Europcar
z.t
55
Thomas Rabou
OCBC Singapore Continental Team
z.t
56
Jonathan Clarke
United Healthcare Pro Cycling Team
z.t
57
Isaac Bolivar Hernandez
United Healthcare Pro Cycling Team
z.t
58
Christophe Kern
Team Europcar
z.t
59
King Wai Cheung
HKSI Pro Cycling Team
z.t
60
Mehdi Sohrabi
Tabriz Petrochemical Team
z.t
61
Vahid Ghaffari
Tabriz Petrochemical Team
z.t
62
Roberto De Patre
Neri Sottoli
z.t
63
Yonathan Monsalve
Neri Sottoli
z.t
64
Petr Ignatenko
Katusha
z.t
65
Alessio Taliani
Androni Giocattoli
z.t
66
Graeme Brown
Belkin Pro Cycling Team
z.t
67
Muhamad Adiq Husainie Othman
Terengganu Cycling Team
z.t
68
Mohd Zamri Saleh
Terengganu Cycling Team
z.t
69
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
z.t
70
Antoine Duchesne
Team Europcar
z.t
71
Elchin Asadov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
72
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
73
John Bohn Ebsen
CCN Cycling Team
z.t
74
Suhardi Hassan
z.t
75
Hari Fitrianto
CCN Cycling Team
z.t
76
Ariya Phounsavath
CCN Cycling Team
z.t
77
Anwar Azis Muhd Shaiful
Terengganu Cycling Team
z.t
78
Zhi Hui Jiang
Giant-Champion System Pro Cycling
z.t
79
Juan Pablo Valencia
Colombia
z.t
80
Luigi Miletta
Neri Sottoli
z.t
81
Mirsamad Pourseyedigolakhour
Tabriz Petrochemical Team
z.t
82
Chao Hua Xue
Giant-Champion System Pro Cycling
z.t
83
Ying Chuan Gu
Giant-Champion System Pro Cycling
z.t
84
Amir Kolahdozhagh
Tabriz Petrochemical Team
z.t
85
Ghader Mizbani Iranagh
Tabriz Petrochemical Team
z.t
86
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Colombia
z.t
87
Aiman Cahyadi
z.t
88
Jing Yang
Giant-Champion System Pro Cycling
z.t
89
Pavel Brutt
Katusha
z.t
90
Alexander Rybakov
Katusha
z.t
91
Morgan Lamoisson
Team Europcar
z.t
92
Mohammad Saufi Mat Senan
Terengganu Cycling Team
z.t
93
Choon Huat Goh
OCBC Singapore Continental Team
z.t
94
Carlos José Ochoa
Androni Giocattoli
z.t
95
Hiratsuka Yoshimitsu
Aisan Racing Team
z.t
96
Ching Ying Mow
HKSI Pro Cycling Team
z.t
97
Agung Sahbana
z.t
98
Kwong Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
99
Arman Kamyshev
Astana Pro Team
z.t
100
Michael Schweizer
Synergy Baku Cycling Project
z.t
101
Jacques Janse van Rensburg
MTN - Qhubeka
z.t
102
Omar Bertazzo
Androni Giocattoli
z.t
103
Lok Chun Wu
HKSI Pro Cycling Team
op 21"
104
Aldi Apriani
op 36"
105
Rick Flens
Belkin Pro Cycling Team
op 47"
106
Damien Howson
Orica-GreenEDGE
z.t
107
Mohd Nor Rizuan Zainal
z.t
108
Cameron Bayly
OCBC Singapore Continental Team
z.t
109
Bradley White
United Healthcare Pro Cycling Team
op 57"
110
Yi Hui Ni
Giant-Champion System Pro Cycling
op 1'21"
111
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
op 1'49"
112
Lijun Bai
Giant-Champion System Pro Cycling
op 0"
113
Romain Guillemois
Team Europcar
z.t
114
Jack Bobridge
Belkin Pro Cycling Team
op 3'50"
115
Sam Bewley
Orica-GreenEDGE
z.t
116
Anuar Manan
Terengganu Cycling Team
z.t
117
Dennis van Winden
Belkin Pro Cycling Team
op 4'49"
118
Shimpei Fukuda
Aisan Racing Team
op 5'02"
119
Robin Manulang
op 15'42"
120
Gianni Bellini
Neri Sottoli
op 17'43"
Takeaki Ayabe
Aisan Racing Team
DNF
Andrea Dal Col
Neri Sottoli
DNS
Kazuhiro Mori
Aisan Racing Team
DNS
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares