En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Le Tour de Langkawi
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
08/03
Tasik Kenyir
Kuala Terengganu
114.7 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Andrea Guardini
Astana Pro Team
2u15'55"
2
Aidis Kruopis
Orica-GreenEDGE
z.t
3
Francesco Chicchi
Neri Sottoli
z.t
4
Taiji Nishitani
Aisan Racing Team
z.t
5
Kenny Robert van Hummel
Androni Giocattoli
z.t
6
Leonardo Fabio Duque
Colombia
z.t
7
Jeffry Johan Romero Corredor
Colombia
z.t
8
Yannick Martinez
Team Europcar
z.t
9
Youcef Reguigui
MTN - Qhubeka
z.t
10
Robert Förster
United Healthcare Pro Cycling Team
z.t
11
Omar Bertazzo
Androni Giocattoli
z.t
12
Michal Kolar
Tinkoff - Saxo
z.t
13
Theo Bos
Belkin Pro Cycling Team
z.t
14
Mohd Nor Rizuan Zainal
z.t
15
Alexander Porsev
Katusha
z.t
16
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
z.t
17
Jason Christie
CCN Cycling Team
z.t
18
Mehdi Sohrabi
Tabriz Petrochemical Team
z.t
19
Gianfranco Zilioli
Androni Giocattoli
z.t
20
Morgan Lamoisson
Team Europcar
z.t
21
Burr Ho
HKSI Pro Cycling Team
z.t
22
Rico Dene Thomas Rogers
OCBC Singapore Continental Team
z.t
23
Mohd Fauzan Ahmad Lutfi
z.t
24
Mohd Zamri Saleh
Terengganu Cycling Team
z.t
25
Hariff Salleh
Terengganu Cycling Team
z.t
26
Daniel Klemme
Synergy Baku Cycling Project
z.t
27
Gianni Bellini
Neri Sottoli
z.t
28
Lex Nederlof
CCN Cycling Team
z.t
29
Mirsamad Pourseyedigolakhour
Tabriz Petrochemical Team
z.t
30
Michael Valgren Andersen
Tinkoff - Saxo
z.t
31
Merhawi Kudus Ghebremedhin
MTN - Qhubeka
z.t
32
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Orica-GreenEDGE
z.t
33
Siu Wai Ko
HKSI Pro Cycling Team
z.t
34
Roberto De Patre
Neri Sottoli
z.t
35
Anuar Manan
Terengganu Cycling Team
z.t
36
Patrick Facchini
Androni Giocattoli
z.t
37
Jonathan Clarke
United Healthcare Pro Cycling Team
z.t
38
Petr Ignatenko
Katusha
z.t
39
Jacques Janse van Rensburg
MTN - Qhubeka
z.t
40
Pawel Poljanski
Tinkoff - Saxo
z.t
41
Steven Kruijswijk
Belkin Pro Cycling Team
z.t
42
Alessio Taliani
Androni Giocattoli
z.t
43
Muhamad Adiq Husainie Othman
Terengganu Cycling Team
z.t
44
Anwar Azis Muhd Shaiful
Terengganu Cycling Team
z.t
45
Bradley White
United Healthcare Pro Cycling Team
z.t
46
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
z.t
47
King Wai Cheung
HKSI Pro Cycling Team
z.t
48
Isaac Bolivar Hernandez
United Healthcare Pro Cycling Team
z.t
49
Ken Hanson
United Healthcare Pro Cycling Team
z.t
50
Juan Pablo Valencia
Colombia
z.t
51
Shimpei Fukuda
Aisan Racing Team
z.t
52
Eric Sheppard
OCBC Singapore Continental Team
z.t
53
Ariya Phounsavath
CCN Cycling Team
z.t
54
Suhardi Hassan
z.t
55
Carlos Eduardo Alzate Escobar
United Healthcare Pro Cycling Team
z.t
56
Jesper Hansen
Tinkoff - Saxo
z.t
57
Bambang Suryadi
z.t
58
Vahid Ghaffari
Tabriz Petrochemical Team
z.t
59
Mohd Rauf Nur Nisbah
z.t
60
Hari Fitrianto
CCN Cycling Team
z.t
61
Luigi Miletta
Neri Sottoli
z.t
62
Louis Meintjes
MTN - Qhubeka
z.t
63
Evgeny Petrov
Tinkoff - Saxo
z.t
64
Graeme Brown
Belkin Pro Cycling Team
z.t
65
Yonathan Monsalve
Neri Sottoli
z.t
66
John Bohn Ebsen
CCN Cycling Team
op 11"
67
Natnael Berhane
Team Europcar
z.t
68
Heksa Priya Prasetya
z.t
69
Carlos José Ochoa
Androni Giocattoli
op 14"
70
Mohammad Saufi Mat Senan
Terengganu Cycling Team
z.t
71
Pavel Brutt
Katusha
op 18"
72
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
op 20"
73
Aiman Cahyadi
z.t
74
Zhi Hui Jiang
Giant-Champion System Pro Cycling
z.t
75
Ying Chuan Gu
Giant-Champion System Pro Cycling
z.t
76
Chao Hua Xue
Giant-Champion System Pro Cycling
z.t
77
Amir Kolahdozhagh
Tabriz Petrochemical Team
z.t
78
Patrick Lane
Synergy Baku Cycling Project
z.t
79
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
80
Duber Armando Quintero Artunduaga
Colombia
op 24"
81
Choon Huat Goh
OCBC Singapore Continental Team
op 27"
82
Robin Manulang
op 31"
83
Ching Ying Mow
HKSI Pro Cycling Team
z.t
84
Dennis van Winden
Belkin Pro Cycling Team
op 32"
85
Lok Chun Wu
HKSI Pro Cycling Team
z.t
86
Agung Sahbana
z.t
87
Romain Guillemois
Team Europcar
z.t
88
Brett Lancaster
Orica-GreenEDGE
z.t
89
Abdul Rashid Ibrahim
z.t
90
Alexander Rybakov
Katusha
z.t
91
Cameron Bayly
OCBC Singapore Continental Team
z.t
92
Tural Isgandarov
Synergy Baku Cycling Project
op 40"
93
Elchin Asadov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
94
Matthew Brammeier
Synergy Baku Cycling Project
z.t
95
Pieter Weening
Orica-GreenEDGE
op 48"
96
Kwong Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
97
Jing Yang
Giant-Champion System Pro Cycling
z.t
98
Damien Howson
Orica-GreenEDGE
z.t
99
Arman Kamyshev
Astana Pro Team
op 1'14"
100
Sam Bewley
Orica-GreenEDGE
op 1'38"
101
Jack Bobridge
Belkin Pro Cycling Team
z.t
102
Tsgabu Gebremaryam Grmay
MTN - Qhubeka
op 1'44"
103
Michael Schweizer
Synergy Baku Cycling Project
op 2'05"
104
Rick Flens
Belkin Pro Cycling Team
z.t
105
Aldi Apriani
z.t
106
Ghader Mizbani Iranagh
Tabriz Petrochemical Team
op 2'22"
107
Behnam Khalilikhosroshahi
Tabriz Petrochemical Team
z.t
108
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
z.t
109
Hiratsuka Yoshimitsu
Aisan Racing Team
op 2'53"
110
Antoine Duchesne
Team Europcar
op 3'12"
111
Marco Haller
Katusha
z.t
112
Yi Hui Ni
Giant-Champion System Pro Cycling
op 3'39"
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares