En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Le Tour de Langkawi
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
28/01
Rawang
Putrajaya
107 km
Result
Standings
1
Andrea Guardini
Farnese Vini - Neri Sottoli
2u14'59"
2
Anuar Manan
Terengganu Cycling Team
z.t
3
Takashi Miyazawa
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
4
Hariff Salleh
Terengganu Cycling Team
z.t
5
Chan Jae Jang
z.t
6
André Schulze
CCC Polsat Polkowice
z.t
7
Robert Förster
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
8
Taiji Nishitani
Aisan Racing Team
z.t
9
Alireza Haghi
Azad University
z.t
10
Mohd Nor Rizuan Zainal
z.t
11
Takeaki Ayabe
Aisan Racing Team
z.t
12
Rizzardo Brenioli
Giant Kenda Cycling Team
z.t
13
Jacob Rathe
Chipotle Development Team
z.t
14
Kazuhiro Mori
Aisan Racing Team
z.t
15
Abolfazl Nazari Daghalian
Suren Cycling Team
z.t
16
Ahmad Fahrullah Alias
z.t
17
Boris Shpilevskiy
Tabriz Petrochemical Team
z.t
18
Manuele Caddeo
Colnago - CSF Inox
z.t
19
Amir Mustafa Rusli
z.t
20
Joeri Stallaert
Landbouwkrediet
z.t
21
Hao Liu
Max Success Sports
z.t
22
Boy van Poppel
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
23
Matthias Friedemann
Champion System
z.t
24
Hamid Shirisisan
Suren Cycling Team
z.t
25
Raymond Kreder
Chipotle Development Team
z.t
26
Muhamad Adiq Husainie Othman
Drapac
z.t
27
Ameli Meysam
Suren Cycling Team
z.t
28
Sébastien Delfosse
Landbouwkrediet
z.t
29
Adi Putera
z.t
30
Gyung Gu Jang
z.t
31
Arran Brown
MTN Qhubeka
z.t
32
Dennis Van Niekerk
MTN Qhubeka
z.t
33
Luca Barla
Androni Giocattoli
z.t
34
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
z.t
35
Shimpei Fukuda
Aisan Racing Team
z.t
36
Libardo Niño Corredor
Letua Cycling Team
z.t
37
Abbas Saeiditanha
Azad University
z.t
38
Hossein Askari
Tabriz Petrochemical Team
z.t
39
Kirk Carlsen
Chipotle Development Team
z.t
40
Kenny Robert van Hummel
Skil - Shimano
z.t
41
Pierre Rolland
Team Europcar
z.t
42
Andrei Krasilnikau
Chipotle Development Team
z.t
43
Markus Eibegger
Tabriz Petrochemical Team
z.t
44
Elia Favilli
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
45
Pengda Jiao
Max Success Sports
z.t
46
Christopher Jones
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
47
Ghader Mizbani Iranagh
Tabriz Petrochemical Team
z.t
48
Amir Zargari
Azad University
z.t
49
Suhardi Hassan
z.t
50
Perrig Quemeneur
Team Europcar
z.t
51
Mohd Shahrul Mat Amin
Terengganu Cycling Team
z.t
52
Farshad Salehian
Azad University
z.t
53
Omar Lombardi
Colnago - CSF Inox
z.t
54
Darren Low
z.t
55
Kin San Wu
Champion System
z.t
56
Hyo Suk Gong
Geumsan Ginseng Asia
z.t
57
Tobias Erler
Tabriz Petrochemical Team
z.t
58
Phuchong Sai-Udomsil
Terengganu Cycling Team
z.t
59
Samad Poor Seiedi
Azad University
z.t
60
Gianluca Mirenda
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
61
Ramin Mehrabani Azar
Suren Cycling Team
z.t
62
Vahid Ghaffari
Suren Cycling Team
z.t
63
Yonathan Monsalve
Androni Giocattoli
z.t
64
Ebrahim Javani
Suren Cycling Team
z.t
65
Deon Locke
Champion System
z.t
66
Geert Verheyen
Landbouwkrediet
z.t
67
Mehdi Sohrabi
Tabriz Petrochemical Team
z.t
68
Andrea Pasqualon
Colnago - CSF Inox
z.t
69
Stuart Shaw
Drapac
z.t
70
Damien Gaudin
Team Europcar
z.t
71
David Veilleux
Team Europcar
z.t
72
Domenico Pozzovivo
Colnago - CSF Inox
z.t
73
Wei Kei Chang
Giant Kenda Cycling Team
z.t
74
Mohd Rauf Nur Nisbah
z.t
75
Max Jenkins
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
76
Lachlan David Morton
Chipotle Development Team
z.t
77
Rahim Emami
Azad University
z.t
78
Alex Howes
Chipotle Development Team
z.t
79
Choon Huat Goh
z.t
80
Antonio Santoro
Androni Giocattoli
z.t
81
Guillaume Le Floch
Team Europcar
z.t
82
Rhys Pollock
Drapac
z.t
83
Christoff Van Heerden
MTN Qhubeka
z.t
84
David Pell
Drapac
z.t
85
Floris Goesinnen
Drapac
z.t
86
Hui Zhang
Max Success Sports
z.t
87
Blazej Janiaczyk
CCC Polsat Polkowice
z.t
88
Ji Wen Low
z.t
89
Lukasz Bodnar
CCC Polsat Polkowice
z.t
90
Guillaume Bourgeois
Champion System
z.t
91
Alex Coutts
Giant Kenda Cycling Team
z.t
92
Koen de Kort
Skil - Shimano
z.t
93
Otavio Didier Bulgarelli
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
94
Karl Menzies
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
95
Mohd Rhazif Mohd Salleh
Letua Cycling Team
z.t
96
Bradley Potgieter
MTN Qhubeka
z.t
97
Ki Hong Yoo
Geumsan Ginseng Asia
z.t
98
Yong Li Ng
Letua Cycling Team
z.t
99
Adrian Why Kit Chuah
Letua Cycling Team
z.t
100
Junrong Ho
z.t
101
José Joao Pimenta Costa Mendes
CCC Polsat Polkowice
z.t
102
Loh Sea Keong
z.t
103
David McCann
Giant Kenda Cycling Team
z.t
104
Yukihiro Doi
Skil - Shimano
z.t
105
Sam Witmitz
Letua Cycling Team
z.t
106
Gang Xu
Max Success Sports
z.t
107
Mohammad Saufi Mat Senan
Terengganu Cycling Team
z.t
108
Kenichi Suzuki
Aisan Racing Team
z.t
109
Baptiste Planckaert
Landbouwkrediet
z.t
110
Benjamin Gourgue
Landbouwkrediet
z.t
111
Angelo Pagani
Colnago - CSF Inox
z.t
112
Rafal Ratajczyk
CCC Polsat Polkowice
op 21"
113
Paolo Locatelli
Colnago - CSF Inox
z.t
114
Roberto De Patre
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
115
Shinichi Fukushima
Terengganu Cycling Team
op 25"
116
James Tennent
MTN Qhubeka
op 33"
117
Bartlomiej Matysiak
CCC Polsat Polkowice
op 41"
118
Thomas Palmer
Drapac
op 42"
119
Albert Timmer
Skil - Shimano
op 46"
120
Thomas Bonnin
Skil - Shimano
op 54"
121
Alessandro De Marchi
Androni Giocattoli
op 1'10"
122
Hilton Clarke
UnitedHealthcare Pro Cycling
op 1'55"
123
Marcel Kittel
Skil - Shimano
op 0"
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares