En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Le Tour de Langkawi
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
10/02
Senawang
Melaka
160.9 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Mattia Gavazzi
Serramenti PVC Diquigiovanni
3u42'13"
2
Nolan Hoffmann
Team Stegcomputer - Neotel
z.t
3
Aurélien Clerc
Ag2r - La Mondiale
z.t
4
Christoff Van Heerden
Team MTN
z.t
5
Hilton Clarke
Fuji - Servetto
z.t
6
Denys Kostyuk
ISD - Neri
z.t
7
Rene Haselbacher
Vorarlberg-Corratec
z.t
8
Yukiya Arashiro
Bbox Bouygues Telecom
z.t
9
Hossein Nateghi
Azad University Iran
z.t
10
Miyataka Shimizu
EQA - Meitan Hompo - GDR
z.t
11
Gene Michael Bates
Drapac Porsche Cycling
z.t
12
Ahmad Haidar Anuawar
Trek - Marco Polo Cycling Team
z.t
13
Christopher Sutton
Garmin - Slipstream
z.t
14
Mohd Nor Rizuan Zainal
MNCF Cycling Team
z.t
15
Dmitriy Gruzdev
z.t
16
Guo Hui
z.t
17
Mohamad Faris Abdul Razak
MNCF Cycling Team
z.t
18
Mehdi Sohrabi
Petrochemical Tabriz Cycling Team
z.t
19
Seok Kyu Suh
Seoul Cycling
z.t
20
Daniel Musiol
Vorarlberg-Corratec
z.t
21
Samai Samai
Letua Cycling Team
z.t
22
Marcel Wyss
Cervélo Test Team
z.t
23
Xitao Ji
z.t
24
Lucas Euser
Garmin - Slipstream
z.t
25
Aymen Ben Hassine
Doha Team
z.t
26
Yasuharu Nakajima
EQA - Meitan Hompo - GDR
z.t
27
Sergiy Matveyev
ISD - Neri
z.t
28
Cameron Wurf
Fuji - Servetto
z.t
29
Omar Hasanin
Doha Team
z.t
30
Timothy Duggan
Garmin - Slipstream
z.t
31
Rafaa Chtioui
Doha Team
z.t
32
Mohd Zamri Saleh
MNCF Cycling Team
z.t
33
Jacobus Venter
z.t
34
Philip Deignan
Cervélo Test Team
z.t
35
Shinichi Fukushima
EQA - Meitan Hompo - GDR
z.t
36
Gianluca Mirenda
ISD - Neri
z.t
37
Amir Mustafa Rusli
MNCF Cycling Team
z.t
38
Mohd Rauf Nur Nisbah
z.t
39
René Weissinger
Vorarlberg-Corratec
z.t
40
Nikolay Slonov
z.t
41
Yevgeniy Nepomnyachshiy
z.t
42
Manuel Belletti
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
43
Christian Meier
Garmin - Slipstream
z.t
44
Jeremy Yates
Letua Cycling Team
z.t
45
Johann Rabie
Team Stegcomputer - Neotel
z.t
46
Gregor Gazvoda
EQA - Meitan Hompo - GDR
z.t
47
Guillermo Ruben Bongiorno
CSF Group - Navigare
z.t
48
Yohann Gène
Bbox Bouygues Telecom
z.t
49
Suhardi Hassan
MNCF Cycling Team
z.t
50
Abdelbaset Hannachi
Doha Team
z.t
51
Daniel Fleeman
Cervélo Test Team
z.t
52
Arnaud Labbe
Bbox Bouygues Telecom
z.t
53
Tiziano Dall'Antonia
CSF Group - Navigare
z.t
54
Juan José Cobo Acebo
Fuji - Servetto
z.t
55
Tonton Susanto
Letua Cycling Team
z.t
56
Jackson Rodríguez
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
57
Hyo Suk Gong
Seoul Cycling
z.t
58
Alexandr Pliuschin
Ag2r - La Mondiale
z.t
59
Fredrik Kessiakoff
Fuji - Servetto
z.t
60
Roman Zhiyentayev
z.t
61
Hossein Askari
Petrochemical Tabriz Cycling Team
z.t
62
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
63
Peng Liu
z.t
64
Guhyeon Kim
z.t
65
Fortunato Baliani
CSF Group - Navigare
z.t
66
Jose Rodolfo Serpa Perez
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
67
Federico Canuti
CSF Group - Navigare
z.t
68
Kyung-Gu Jang
z.t
69
Domenico Pozzovivo
CSF Group - Navigare
z.t
70
Jean-Charles Senac
Ag2r - La Mondiale
z.t
71
Jai Crawford
Savings & Loans Cycling Team
z.t
72
Blaise Sonnery
Ag2r - La Mondiale
z.t
73
Ali Ahmad Fallanie
z.t
74
Julien Loubet
Ag2r - La Mondiale
z.t
75
Jacques Janse van Rensburg
Trek - Marco Polo Cycling Team
z.t
76
Alexandre Shushemoin
z.t
77
Richie Porte
Praties
z.t
78
Vitaliy Kondrut
ISD - Neri
z.t
79
Timothy Roe
Savings & Loans Cycling Team
z.t
80
Ji Jianhua
z.t
81
Ian McLeod
Team MTN
z.t
82
Johann Tschopp
Bbox Bouygues Telecom
z.t
83
Daniele Nardello
Fuji - Servetto
z.t
84
Adam Semple
Team AIS
z.t
85
Silvere Ackermann
Vorarlberg-Corratec
z.t
86
Nariyuki Masuda
EQA - Meitan Hompo - GDR
z.t
87
Guillaume Le Floch
Bbox Bouygues Telecom
z.t
88
Wenlong Zhang
z.t
89
Ricardo van der Velde
Garmin - Slipstream
z.t
90
Hossein Alizadeh
Azad University Iran
z.t
91
Gang Xu
Max Success Sports
z.t
92
Ghader Mizbani Iranagh
Petrochemical Tabriz Cycling Team
z.t
93
Kihong Yoo
z.t
94
Nazar Jumabekov
z.t
95
Carlos José Ochoa
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
96
Joaquin Novoa Mendez
Cervélo Test Team
z.t
97
José Angel Gomez Marchanté
Cervélo Test Team
z.t
98
Bartosz Huzarski
ISD - Neri
z.t
99
Arkaitz Duran Aroca
Fuji - Servetto
z.t
100
Philipp Ludescher
Vorarlberg-Corratec
z.t
101
Yong Li Ng
Letua Cycling Team
z.t
102
Loh Sea Keong
Trek - Marco Polo Cycling Team
z.t
103
Giovanni Bernaudeau
Bbox Bouygues Telecom
z.t
104
Pascal Hungerbühler
Vorarlberg-Corratec
z.t
105
Davide Viganò
Fuji - Servetto
z.t
106
Igor Abakoumov
ISD - Neri
z.t
107
Sung Baek Park
EQA - Meitan Hompo - GDR
z.t
108
Cameron Meyer
Garmin - Slipstream
z.t
109
Alan Marangoni
CSF Group - Navigare
z.t
110
Najmee Abdel Ghani
z.t
111
Akmal Amrun
MNCF Cycling Team
z.t
112
Abdelmalek Madani
Doha Team
z.t
113
Jin-Yong Choi
Seoul Cycling
z.t
114
Amir Zargari
Azad University Iran
z.t
115
Mohd Rhazif Mohd Salleh
Letua Cycling Team
z.t
116
Yew Meng Lim
Letua Cycling Team
z.t
117
Anuar Manan
Azad University Iran
op 2'25"
118
Oscar Pujol Muñoz
Cervélo Test Team
op 0"
119
Luca Celli
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 8'12"
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares