En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Volta ao Alentejo
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
17/03
Beja
Portel
187,7 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
4u29'23"
2
Tiago José Pinto Machado
Radio Popular - Paredes - Boavista
z.t
3
Orluis Alberto Aular Sanabria
Caja Rural - Seguros RGA
op 7"
4
João Matias
Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados
z.t
5
Leangel Rubén Linarez Meneses
Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados
z.t
6
Daniel Freitas
Radio Popular - Paredes - Boavista
z.t
7
Tomas Contte
Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
z.t
8
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
z.t
9
Fábio Costa
Glassdrive / Q8 / Anicolor
z.t
10
Luis Mendonca
Glassdrive / Q8 / Anicolor
z.t
11
Mihkel Raim
Burgos - BH
z.t
12
Rafael Silva
Efapel Cycling
z.t
13
Alexandre Feiteira César Martingil
Radio Popular - Paredes - Boavista
z.t
14
Mikel Aristi Gardoki
Euskaltel - Euskadi
z.t
15
Francisco Guerreiro
Efapel Cycling
z.t
16
Alexander Grigoriev
Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel
z.t
17
Juan Guillermo Jaramillo Muñoz
z.t
18
Mateu Estelrich Cabanellas
Electro Hiper Europa - Caldas
z.t
19
Gabriel Silva Luís Gomes
Kelly / Simoldes - Udo
z.t
20
Juan Diego Hoyos Cano
Electro Hiper Europa - Caldas
z.t
21
Gustav Basson
ProTouch
z.t
22
José Fernandes Neves
W52 / Fc Porto
z.t
23
Pedro Silva
Glassdrive / Q8 / Anicolor
z.t
24
Miguel Leite Carlos Salgueiro
Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel
z.t
25
Ribeiro Rodrigo Caixas
L.A. Alumínios / Credibom / Marcos Car
z.t
26
André Lima César Fonte
Kelly / Simoldes - Udo
z.t
27
Iúri Leitão
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
28
Rafael Ferreira Reis
Glassdrive / Q8 / Anicolor
z.t
29
Alessandro Ferreira Santos Guimaraes
z.t
30
Thomas Armstrong
Electro Hiper Europa - Caldas
z.t
31
Tiago Antunes
Efapel Cycling
z.t
32
Filipe Silva Luís Fernandes
Radio Popular - Paredes - Boavista
z.t
33
José Gonçalves
W52 / Fc Porto
z.t
34
Marcos Jurado Rodriguez
Electro Hiper Europa - Caldas
z.t
35
Iker Ballarin Manso
Euskaltel - Euskadi
z.t
36
Samuel José Rodrigues Caldeira
W52 / Fc Porto
z.t
37
Francisco Morais
Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados
z.t
38
Pablo Alonso Montes
Electro Hiper Europa - Caldas
z.t
39
Fábio Marcelo Pinto de Oliveira
ABTF - Feirense
z.t
40
Rafael Andrade Hugo Nunes
Radio Popular - Paredes - Boavista
z.t
41
Daniel Mestre
W52 / Fc Porto
z.t
42
Antonio Ferreira Carvalho
Glassdrive / Q8 / Anicolor
z.t
43
Tomás Bauwens
z.t
44
Manuel De Sousa António Ferreira
Kelly / Simoldes - Udo
z.t
45
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
46
Joaquim Silva
Efapel Cycling
z.t
47
Henrique Casimiro
Efapel Cycling
z.t
48
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
49
De Sousa Venceslau Fernandes
ABTF - Feirense
z.t
50
Joao Rodrigues
W52 / Fc Porto
z.t
51
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
52
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
z.t
53
Miguel Martins Afonso Silva
Kelly / Simoldes - Udo
z.t
54
André Silva
z.t
55
Julen Irizar Laskurain
Euskaltel - Euskadi
z.t
56
Marcio Barbosa
ABTF - Feirense
z.t
57
Emanuel Duarte
Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel
z.t
58
Pimenta Hélder Gonçalves
Kelly / Simoldes - Udo
z.t
59
Miguel Ferreira João Macedo
L.A. Alumínios / Credibom / Marcos Car
z.t
60
Andre Fernando S. Martins Cardoso
ABTF - Feirense
z.t
61
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
z.t
62
Tiano Da Silva
ProTouch
z.t
63
Joao Benta
Efapel Cycling
z.t
64
Neto Rafael Lourenço
Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel
z.t
65
Alejandro Manuel Marques Porto
Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel
z.t
66
Alberto Gallego Ruiz
Radio Popular - Paredes - Boavista
z.t
67
Jesus Del Pino Corrochano
Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
z.t
68
Serafim Pacheco Nuno Meireles
Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
z.t
69
Rui Pedro Carvalho Vinhas
W52 / Fc Porto
z.t
70
Gonçalo Carvalho
Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados
z.t
71
Oscar Pelegri
Burgos - BH
z.t
72
Callum Ormiston
ProTouch
z.t
73
Jorge Magelhaes
W52 / Fc Porto
z.t
74
Javier Moreno Bazan
Glassdrive / Q8 / Anicolor
z.t
75
Mauro Rato Castrillo
Bai Sicasal Petro de Luanda
z.t
76
Igor Alberto Silva
Bai Sicasal Petro de Luanda
z.t
77
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
78
José Joao Pimenta Costa Mendes
Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
z.t
79
Angel Fuentes Paniego
Burgos - BH
z.t
80
Kent Main
ProTouch
z.t
81
António Barbio
Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados
z.t
82
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
83
Ivo Pinheiro
ABTF - Feirense
z.t
84
Xabier Isasa Larrañaga
Euskaltel - Euskadi
z.t
85
Luís Cabral
z.t
86
Delio Fernández Cruz
Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel
z.t
87
Viktor Manakov
ABTF - Feirense
z.t
88
Rui Carvalho
Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados
z.t
89
Bruno Duarte Ferreira Silva
Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados
z.t
90
Daniel Hoyos Largo
Electro Hiper Europa - Caldas
z.t
91
Pedro Andrade
Efapel Cycling
z.t
92
Jokin Murguialday Elorza
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
93
Ricardo Gil
z.t
94
Jon Barrenetxea Golzarri
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
95
Conceição Alexandre Montez
L.A. Alumínios / Credibom / Marcos Car
op 21"
96
Diogo Filipe Beato Vieira Silva
z.t
97
Miguel Angel Ballesteros Canovas
Electro Hiper Europa - Caldas
z.t
98
Raúl Ribeiro
L.A. Alumínios / Credibom / Marcos Car
op 25"
99
Benjamin Mestre
op 28"
100
Hector Saez Benito
Glassdrive / Q8 / Anicolor
op 38"
101
Miguel Gonçalves Pedro Lopes
Radio Popular - Paredes - Boavista
op 1'34"
102
Rohan Du Plooy
ProTouch
op 1'45"
103
Peio Goikoetxea Goiogana
Euskaltel - Euskadi
op 1'55"
104
Pedro De João Medeiros
L.A. Alumínios / Credibom / Marcos Car
z.t
105
Bruno Araujo
Bai Sicasal Petro de Luanda
z.t
106
Tiago Jorge Oliveira Ferreira
DMT Racing Team By Marconi Project's
op 2'14"
107
Manuel Antonio Tavares Cunha
op 4'13"
108
Mehmet Sampiyonbisiklet (Gabriel Muller)
Burgos - BH
z.t
109
Davidson Rodrigues Ovidor
z.t
110
Francisco Moreira
Kelly / Simoldes - Udo
z.t
111
Yesid Misas Valencia
z.t
112
Chris Jooste
z.t
113
André Piedade Evangelista
Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
z.t
114
André Santos
z.t
115
Francisco Pereira
ABTF - Feirense
z.t
116
Rafael Gonçalo Leaça
L.A. Alumínios / Credibom / Marcos Car
z.t
117
Samuel Mugisha
ProTouch
z.t
118
Filipe Vilar Daniel Dias
Kelly / Simoldes - Udo
op 8'07"
119
Gonçalo Martins
op 11'16"
120
Francisco Marques
L.A. Alumínios / Credibom / Marcos Car
op 11'25"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares