En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Volta ao Alentejo
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
21/03
Mértola
Odemira
182.8 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
4u07'02"
2
Raul Alarcon Garcia
W52/FC Porto
z.t
3
Vicente Garcia De Mateos Rubio
Aviludo Louletano
z.t
4
Gabriel Cullaigh
Team Wiggins Le Col
z.t
5
Luis Mendonca
Radio Popular Boavista
z.t
6
Sergio Andres Higuita
Team Euskadi
z.t
7
Tobias Foss
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
8
Joao Rodrigues
W52/FC Porto
z.t
9
Cyril Barthe
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
10
Gabriel Silva Luís Gomes
Radio Popular Boavista
z.t
11
Rinaldo Nocentini
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
12
Rhys Britton
Great Britain
z.t
13
Alejandro Manuel Marques Porto
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
14
Rafael Silva
Efapel
z.t
15
Rafael Ferreira Reis
W52/FC Porto
z.t
16
Joao Benta
Radio Popular Boavista
z.t
17
Alexander Vdovin
Lokosphinx
z.t
18
Fábio Costa
UD Oliveirense / InOutbuild
z.t
19
Lukas Ruegg
Swiss Racing Academy
z.t
20
Filipe Silva Luís Fernandes
Aviludo Louletano
z.t
21
Txomin Juaristi Arrieta
Team Euskadi
z.t
22
Mario Gonzalez Salas
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
23
Ivan Centrone
Team Differdange - GeBa
op 7"
24
Alexander Grigoriev
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
25
Oscar Pelegri
Vito - Feirense - BNB
z.t
26
Jesus Del Pino Corrochano
Vito - Feirense - BNB
z.t
27
Peio Goikoetxea Goiogana
Team Euskadi
op 13"
28
De Sousa Venceslau Fernandes
UD Oliveirense / InOutbuild
z.t
29
Savva Novikov
Lokosphinx
z.t
30
Josu Zabala
UD Oliveirense / InOutbuild
z.t
31
Mark Donovan
Team Wiggins Le Col
op 18"
32
Torjus Sleen
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
33
Micael Isidoro
Bai Sicasal Petro De Luanda
z.t
34
Cameron Beard
Team Differdange - GeBa
z.t
35
Fabricio Ferrari Barcelo
Efapel
z.t
36
Miguel Gonçalves Pedro Lopes
UD Oliveirense / InOutbuild
z.t
37
Samuel Jenner
Team Wiggins Le Col
op 20"
38
Gian Friesecke
Swiss Racing Academy
z.t
39
Damian Lüscher
Swiss Racing Academy
z.t
40
Daniel Tulett
Team Wiggins Le Col
op 24"
41
Henrique Casimiro
Efapel
z.t
42
Gaspar Gonçalves
Miranda - Mortague
z.t
43
Juan Ignacio Pérez Martin
Aviludo Louletano
z.t
44
Jokin Aranburu Arruti
Team Euskadi
z.t
45
Rafael Gonçalo Leaça
LA Aluminios
op 33"
46
Corentin Navarro
Team Wiggins Le Col
z.t
47
Tiago José Pinto Machado
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
48
Bruno Araujo
Bai Sicasal Petro De Luanda
op 36"
49
Marcos Jurado Rodriguez
Efapel
z.t
50
Miguel Martins Afonso Silva
Radio Popular Boavista
z.t
51
Kirill Sveshnikov
Lokosphinx
op 42"
52
Daniel Freitas
Miranda - Mortague
z.t
53
Arseny Nikiforov
Lokosphinx
z.t
54
Filipe Gaisita André Ramalho
LA Aluminios
z.t
55
Jesús Nanclares
Miranda - Mortague
z.t
56
Dario Antonio
Bai Sicasal Petro De Luanda
op 47"
57
Cruz Tuto
Bai Sicasal Petro De Luanda
z.t
58
Wout van Elzakker
Team Differdange - GeBa
z.t
59
Michael O'Loughlin
Team Wiggins Le Col
z.t
60
Hugo De Matos Sancho
Miranda - Mortague
z.t
61
Fábio Marcelo Pinto de Oliveira
LA Aluminios
z.t
62
James Fouche
Team Wiggins Le Col
z.t
63
Alexandr Smirnov
Lokosphinx
op 51"
64
Aleksandr Barsov
Lokosphinx
op 54"
65
Ivo Pinheiro
Miranda - Mortague
z.t
66
Alfred Wright
Great Britain
z.t
67
Fabian Paumann
Swiss Racing Academy
op 58"
68
Cristian Mota Perez
Miranda - Mortague
z.t
69
Emanuel Duarte
LA Aluminios
z.t
70
Yves Lütolf
Swiss Racing Academy
z.t
71
Miguel Teles De José Sousa
UD Oliveirense / InOutbuild
z.t
72
Nikolay Mihaylov
Efapel
z.t
73
Jim Brown
Great Britain
op 1'05"
74
Francisco Garcia Rus
Aviludo Louletano
z.t
75
Antonio Jesus Soto Guirao
Team Euskadi
z.t
76
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Efapel
z.t
77
António Barbio
LA Aluminios
op 1'08"
78
Ethan Vernon
Great Britain
op 1'11"
79
Sean Flynn
Great Britain
z.t
80
Louis Deguide
Team Differdange - GeBa
op 1'18"
81
Raphaël Kockelmann
Team Differdange - GeBa
z.t
82
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
op 1'21"
83
João Salgado
Radio Popular Boavista
op 1'24"
84
Daniel Mestre
W52/FC Porto
op 1'26"
85
Leonel Sousa Coutinho
Aviludo Louletano
op 1'32"
86
Edgar Miguel Lemos Pinto
W52/FC Porto
z.t
87
Toni Franz
Team Differdange - GeBa
z.t
88
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
z.t
89
Tiago Da Silva
Team Differdange - GeBa
z.t
90
David Ribeiro
LA Aluminios
z.t
91
João Barbosa
Vito - Feirense - BNB
z.t
92
Daniel Eduardo Moreira Silva
Radio Popular Boavista
z.t
93
Guillaume De Almeida
Bai Sicasal Petro De Luanda
z.t
94
Pedro Pinto
Miranda - Mortague
z.t
95
Samuel José Rodrigues Caldeira
W52/FC Porto
op 1'49"
96
Ricardo Mestre
W52/FC Porto
z.t
97
Idar Andersen
Uno - X Norwegian Development Team
op 2'30"
98
Iver Skaarseth
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
99
Filipe Duarte Cardoso Sousa
Vito - Feirense - BNB
z.t
100
Manuel De Sousa António Ferreira
Vito - Feirense - BNB
z.t
101
João Matias
Vito - Feirense - BNB
z.t
102
Will Tidball
Great Britain
op 2'41"
103
Alvaro Trueba Diego
Sporting Clube de Portugal/Tavira
z.t
104
David De La Fuente Rasilla
Aviludo Louletano
z.t
105
Bjorn Thurau
Vito - Feirense - BNB
z.t
106
Oscar Hernandez
Aviludo Louletano
op 2'43"
107
Joe Nally
Great Britain
op 3'11"
108
Alexandre Feiteira César Martingil
Sporting Clube de Portugal/Tavira
op 3'42"
109
Pedro Paulinho
Efapel
z.t
110
Nicola Toffali
Sporting Clube de Portugal/Tavira
op 4'29"
111
Marvin Scheulen
LA Aluminios
op 7'32"
112
Cyrille Thièry
Swiss Racing Academy
op 7'33"
113
Sindre Kulset
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
114
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
op 8'23"
115
Antonio Gomez De La Torre
Radio Popular Boavista
z.t
116
Beñat Intxausti Elorriaga
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
117
Timothy Rugg
Bai Sicasal Petro De Luanda
op 9'35"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2002
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares