En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Gent-Wevelgem
Result
1
Mario Cipollini
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
5u23'10"
2
Eric Vanderaerden
Wordperfect
z.t
3
Djamolidine Abduzhaparov
Lampre - Polti
z.t
4
Frédéric Moncassin
Wordperfect
z.t
5
Olaf Ludwig
Telekom
z.t
6
Johan Capiot
TVM - Bison Kit
z.t
7
Laurent Jalabert
O.N.C.E.
z.t
8
Wilfried Nelissen
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
9
Michele Bartoli
Mercatone Uno - Medeghini - Zucchini
z.t
10
Adriano Baffi
Mercatone Uno - Medeghini - Zucchini
z.t
11
Zbigniew Spruch
Lampre - Polti
z.t
12
Adrie van der Poel
Mercatone Uno - Medeghini - Zucchini
z.t
13
Jean-Pierre Heynderickx
Collstrop-Assur Carpets
z.t
14
Mario De Clercq
Lotto - Caloi
z.t
15
Michel Vanhaecke
Lotto - Caloi
z.t
16
Giovanni Fidanza
Gatorade
z.t
17
Tristan Hoffman
TVM - Bison Kit
z.t
18
Peter Van Petegem
Lotto - Caloi
z.t
19
Johan Verstrepen
Collstrop-Assur Carpets
z.t
20
Johan Museeuw
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
21
Brian Holm
Telekom
z.t
22
Noel Szostek
La William - Duvel
z.t
23
Stefano Zanatta
Gatorade
z.t
24
Oleg Kozlitine
Chazal - Vetta - MBK
z.t
25
Herminio Diaz Zabala
O.N.C.E.
z.t
26
Andrea Peron (1)
Gatorade
z.t
27
Peter Farazijn
Lotto - Caloi
z.t
28
Nico Verhoeven
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
29
Dominique Arnould
Castorama
z.t
30
Rik Van Slycke
Lotto - Caloi
z.t
31
Marc Sergeant
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
32
Frans Maassen
Wordperfect
z.t
33
Andrea Tafi
Carrera - Tassoni
z.t
34
Stephen Hodge
O.N.C.E.
z.t
35
Steven Rooks
Festina
z.t
36
Guido Bontempi
Carrera - Tassoni
z.t
37
Maurizio Fondriest
Lampre - Polti
z.t
38
Heinrich Trumheller
Castorama
z.t
39
Franco Ballerini
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
op 6"
40
Lance Armstrong
Motorola
z.t
41
Wilfried Peeters
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
42
Andrei Tchmil
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
43
Marco Lietti
Lampre - Polti
z.t
44
Steve Bauer
Motorola
z.t
45
Carlo Bomans
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
46
Etienne De Wilde
Telekom
z.t
47
Peter De Clercq
Lotto - Caloi
op 1'16"
48
Ludwig Willems
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
op 1'34"
49
Danny Nelissen
TVM - Bison Kit
op 3'10"
50
Fabian Jeker
Castorama
z.t
51
Theo Akkermans
ELRO snacks - Van Griensven Automaten
op 11'40"
52
Dick Dekker
ELRO snacks - Van Griensven Automaten
z.t
53
Laurent Brochard
Castorama
op 15'33"
54
Greg Moens
Motorola
z.t
55
Dimitri Neliubin
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
56
Romes Gainetdinov
Festina
z.t
57
Raymond Meijs
La William - Duvel
z.t
58
Jacques Jolidon
Saxon - Breitex
z.t
59
Dimitri Zhdanov
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
60
Bruno Boscardin
Gatorade
z.t
61
Yvon Madiot
Subaru - Montgomery
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1939
1938
1937
1936
1935
1934
Info
Parcours
Result
Palmares