En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Circuit Cycliste Sarthe-Pays de la Loire
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
06/04
Brûlon
Sablé-sur-Sarthe
183.9 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Daniel McLay
Team EF Education First - Drapac
4u30'44"
2
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
3
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
z.t
4
Wouter Wippert
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
5
Bryan Coquard
Vital Concept Cycling Club
z.t
6
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
z.t
7
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
z.t
8
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
9
Sergio Andres Higuita
Manzana Postobon Team
z.t
10
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
11
Armindo Fonseca
Team Fortuneo - Samsic
z.t
12
Jordan Parra
Manzana Postobon Team
z.t
13
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
z.t
14
Manuel Belletti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
15
Boris Vallee
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
16
Julien Simon
Cofidis
z.t
17
Jon Aberasturi Izaga
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
18
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
z.t
19
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
z.t
20
Wilmar Andres Paredes Zapata
Manzana Postobon Team
z.t
21
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
z.t
22
Thomas Boudat
Direct Energie
z.t
23
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
24
Julien Mortier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
25
Mathias Le Turnier
Cofidis
z.t
26
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
z.t
27
Xandro Meurisse
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
28
Guillaume Martin
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
29
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
30
Lilian Calmejane
Direct Energie
z.t
31
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
32
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
33
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
34
Angelo Tulik
Direct Energie
z.t
35
Anthony Delaplace
Team Fortuneo - Samsic
z.t
36
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
37
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
38
Robbert de Greef
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
39
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
40
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
41
Juan Felipe Osorio Arboleda
Manzana Postobon Team
z.t
42
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
43
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
44
Pierre Rolland
Team EF Education First - Drapac
z.t
45
Guillaume Bonnafond
Cofidis
z.t
46
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
47
Bernardo Albeiro Suaza Arango
Manzana Postobon Team
z.t
48
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
49
Laurent Pichon
Team Fortuneo - Samsic
z.t
50
Loic Chetout
Cofidis
z.t
51
Quentin Pacher
Vital Concept Cycling Club
z.t
52
Lorrenzo Manzin
Vital Concept Cycling Club
z.t
53
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
54
Mathias Van Gompel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
55
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
56
Dmitrii Kozonchuk
Gazprom - Rusvelo
z.t
57
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
z.t
58
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
59
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
60
Antoine Warnier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
61
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
62
Javier Moreno Bazan
Delko Marseille Provence KTM
z.t
63
Eugenio Alafaci
Trek - Segafredo
op 8"
64
Arnaud Gérard
Team Fortuneo - Samsic
z.t
65
Romain Hardy
Team Fortuneo - Samsic
z.t
66
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
67
William Clarke
Team EF Education First - Drapac
z.t
68
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
69
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
70
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
71
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
72
Brian Nauleau
Direct Energie
z.t
73
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
op 12"
74
Thomas Deruette
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
75
Stephane Rossetto
Cofidis
z.t
76
Nikolay Mihaylov
Delko Marseille Provence KTM
z.t
77
Daniel Hoelgaard
Groupama - FDJ
z.t
78
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
op 16"
79
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
z.t
80
Julián Cardona
Team EF Education First - Drapac
op 22"
81
Jerome Cousin
Direct Energie
z.t
82
Kevin Reza
Vital Concept Cycling Club
op 29"
83
Gregory Daniel
Trek - Segafredo
op 37"
84
Jetse Bol
Manzana Postobon Team
op 1'13"
85
Perrig Quemeneur
Direct Energie
z.t
86
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
87
Marc Fournier
Vital Concept Cycling Club
op 1'59"
88
Benoit Cosnefroy
Ag2r - La Mondiale
z.t
89
Logan Owen
Team EF Education First - Drapac
op 2'22"
Alex Frame
Trek - Segafredo
DNF
Benoît Jarrier
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Matteo Malucelli
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Ludwig De Winter
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Silvan Dillier
Ag2r - La Mondiale
DNS
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1999
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares