En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Circuit Cycliste Sarthe-Pays de la Loire
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
05/04
Abbaye de l'Epau
Pré-en-Pail-Saint-Samson
199 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Guillaume Martin
Team Wanty - Groupe Gobert
5u25'01"
2
Xandro Meurisse
Team Wanty - Groupe Gobert
op 12"
3
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
op 24"
4
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
z.t
5
Lilian Calmejane
Direct Energie
z.t
6
Quentin Pacher
Vital Concept Cycling Club
z.t
7
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
8
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
z.t
9
Pierre Rolland
Team EF Education First - Drapac
z.t
10
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
11
Wilmar Andres Paredes Zapata
Manzana Postobon Team
z.t
12
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
13
Julien Simon
Cofidis
z.t
14
Laurent Pichon
Team Fortuneo - Samsic
z.t
15
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
16
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
17
Anthony Delaplace
Team Fortuneo - Samsic
z.t
18
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
19
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
z.t
20
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
21
Mathias Le Turnier
Cofidis
z.t
22
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
23
Sergio Andres Higuita
Manzana Postobon Team
op 30"
24
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'00"
25
Julien Bernard
Trek - Segafredo
op 1'02"
26
Silvan Dillier
Ag2r - La Mondiale
op 2'09"
27
Dmitrii Kozonchuk
Gazprom - Rusvelo
op 2'10"
28
Romain Hardy
Team Fortuneo - Samsic
z.t
29
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
op 2'38"
30
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
op 2'41"
31
Julien Mortier
WB Veranclassic Aquality Protect
op 2'59"
32
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
op 3'02"
33
Stephane Rossetto
Cofidis
z.t
34
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
35
Bernardo Albeiro Suaza Arango
Manzana Postobon Team
op 4'50"
36
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
op 5'19"
37
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
op 5'29"
38
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
op 7'17"
39
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
40
Kevin Reza
Vital Concept Cycling Club
z.t
41
Guillaume Bonnafond
Cofidis
z.t
42
Javier Moreno Bazan
Delko Marseille Provence KTM
z.t
43
Benoît Jarrier
Team Fortuneo - Samsic
z.t
44
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
45
Brian Nauleau
Direct Energie
op 8'10"
46
Loic Chetout
Cofidis
op 9'39"
47
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
z.t
48
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 10'17"
49
Manuel Belletti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
50
Antoine Warnier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
51
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
52
Arnaud Gérard
Team Fortuneo - Samsic
z.t
53
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
op 12'34"
54
Benoit Cosnefroy
Ag2r - La Mondiale
op 12'50"
55
Thomas Boudat
Direct Energie
z.t
56
Jerome Cousin
Direct Energie
op 13'46"
57
Thomas Deruette
WB Veranclassic Aquality Protect
op 14'42"
58
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
op 15'30"
59
Jetse Bol
Manzana Postobon Team
op 15'51"
60
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
61
William Clarke
Team EF Education First - Drapac
op 17'11"
62
Logan Owen
Team EF Education First - Drapac
z.t
63
Alex Frame
Trek - Segafredo
z.t
64
Juan Felipe Osorio Arboleda
Manzana Postobon Team
z.t
65
Bryan Coquard
Vital Concept Cycling Club
z.t
66
Lorrenzo Manzin
Vital Concept Cycling Club
op 18'04"
67
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
z.t
68
Daniel Hoelgaard
Groupama - FDJ
z.t
69
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
70
Armindo Fonseca
Team Fortuneo - Samsic
z.t
71
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
z.t
72
Boris Vallee
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
73
Jon Aberasturi Izaga
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
74
Jordan Parra
Manzana Postobon Team
z.t
75
Robbert de Greef
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
76
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
z.t
77
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
z.t
78
Gregory Daniel
Trek - Segafredo
z.t
79
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
80
Ludwig De Winter
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
81
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
82
Julián Cardona
Team EF Education First - Drapac
z.t
83
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
84
Perrig Quemeneur
Direct Energie
z.t
85
Nikolay Mihaylov
Delko Marseille Provence KTM
z.t
86
Angelo Tulik
Direct Energie
z.t
87
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
88
Mathias Van Gompel
Sport Vlaanderen - Baloise
op 21'18"
89
Marc Fournier
Vital Concept Cycling Club
z.t
90
Eugenio Alafaci
Trek - Segafredo
z.t
91
Daniel McLay
Team EF Education First - Drapac
z.t
92
Matteo Malucelli
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
93
Wouter Wippert
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
94
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
op 24'32"
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Joe Dombrowski
Team EF Education First - Drapac
DNF
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1999
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares