En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Circuit Cycliste Sarthe - Pays de la Loire
Stage information
Stage 1
Stage 2a
Stage 2b
Stage 3
Stage 4
05/04
Ligné
Angers
99.8 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Bryan Coquard
Direct Energie
2u19'55"
2
Matteo Malucelli
Androni Giocattoli
z.t
3
Clement Venturini
Cofidis
z.t
4
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
5
Danilo Napolitano
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
6
Michel Kreder
Aqua Blue Sport
z.t
7
Raymond Kreder
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
8
Benoît Jarrier
Fortuneo-Oscaro
z.t
9
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
z.t
10
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
11
Lorrenzo Manzin
FDJ
z.t
12
Sondre Holst Enger
Ag2r - La Mondiale
z.t
13
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
z.t
14
Andrea Palini
Androni Giocattoli
z.t
15
Kenny Dehaes
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
16
Arthur Vichot
FDJ
z.t
17
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
18
Rayane Bouhanni
Cofidis
z.t
19
Jetse Bol
Manzana Postobon Team
z.t
20
Julien Simon
Cofidis
z.t
21
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
22
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
23
Angelo Tulik
Direct Energie
z.t
24
Aleksey Tsatevich
Gazprom - Rusvelo
z.t
25
Xandro Meurisse
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
26
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
27
Alex Dowsett
Movistar Team
z.t
28
Sergio Andres Higuita
Manzana Postobon Team
z.t
29
Thierry Hupond
Delko Marseille Provence KTM
z.t
30
Lilian Calmejane
Direct Energie
z.t
31
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
z.t
32
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
33
Larry Warbasse
Aqua Blue Sport
z.t
34
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli
z.t
35
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
36
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
37
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
38
Marco Benfatto
Androni Giocattoli
z.t
39
Daniele Bennati
Movistar Team
z.t
40
Luca Pacioni
Androni Giocattoli
z.t
41
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
42
Ignatas Konovalovas
FDJ
z.t
43
Nicolas Jonathan Castroviejo
Movistar Team
z.t
44
Antoine Warnier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
45
Bernardo Albeiro Suaza Arango
Manzana Postobon Team
z.t
46
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
47
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
48
Quentin Valognes
Team Novo Nordisk
z.t
49
Martijn Tusveld
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
50
Romain Gioux
Team Novo Nordisk
z.t
51
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
52
Eliot Lietaer
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
53
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
z.t
54
Mathias Frank
Ag2r - La Mondiale
z.t
55
Jimmy Turgis
Cofidis
z.t
56
Juan Villegas
Manzana Postobon Team
z.t
57
Wilmar Andres Paredes Zapata
Manzana Postobon Team
z.t
58
Armindo Fonseca
Fortuneo-Oscaro
z.t
59
Romain Hardy
Fortuneo-Oscaro
z.t
60
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
61
Laurent Pichon
Fortuneo-Oscaro
z.t
62
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
63
Maxime Bouet
Fortuneo-Oscaro
z.t
64
Jerome Cousin
Cofidis
z.t
65
Marc Fournier
FDJ
z.t
66
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
67
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
68
Sergey Nikolaev
Gazprom - Rusvelo
z.t
69
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
70
Jens Wallays
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
71
Guillaume Levarlet
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
72
Andrei Solomennikov
Gazprom - Rusvelo
z.t
73
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
z.t
74
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
z.t
75
Paul Ourselin
Direct Energie
z.t
76
Dmitrii Kozonchuk
Gazprom - Rusvelo
z.t
77
Johan Le Bon
FDJ
z.t
78
Fernando Orjuela Gutierrez
Manzana Postobon Team
z.t
79
Lars Petter Nordhaug
Aqua Blue Sport
z.t
80
Carlos Alberto Betancur Gomez
Movistar Team
z.t
81
Arnaud Gérard
Fortuneo-Oscaro
z.t
82
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
83
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
84
Kevin Reza
FDJ
z.t
85
Daniel Pearson
Aqua Blue Sport
op 12"
86
Ruben Pols
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
87
Javier Megias Leal
Team Novo Nordisk
op 18"
88
Romain Sicard
Direct Energie
op 30"
89
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
op 39"
90
Dorian Godon
Cofidis
z.t
91
Gerd de Keijzer
Team Novo Nordisk
z.t
92
Sébastien Delfosse
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
93
Gregory Habeaux
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
94
Thomas Voeckler
Direct Energie
z.t
95
Stefan Denifl
Aqua Blue Sport
op 49"
96
Leigh Howard
Aqua Blue Sport
z.t
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1999
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares