En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Circuit Cycliste Sarthe
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
10/04
Pré-en-Pail
Le Mans
195.2 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
David Lelay
Agritubel
15u48'34"
2
Enrico Rossi
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
op 17"
3
Benoît Vaugrenard
Française des Jeux
z.t
4
Julien El Fares
Cofidis
op 21"
5
Julien Simon
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
6
Jimmy Engoulvent
Besson Chaussures-Sojasun
op 27"
7
Rubens Bertogliati
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 31"
8
Oscar Pereiro Sio
Caisse d'Epargne
op 36"
9
Damien Monier
Cofidis
z.t
10
Jeffry Louder
BMC Racing Team
op 40"
11
Steve Morabito
Astana
op 41"
12
Lasse Bochmann
Team Saxo Bank
op 44"
13
Mathias Frank
BMC Racing Team
op 48"
14
Arnold Jeannesson
Caisse d'Epargne
op 49"
15
Yuriy Krivtsov
Ag2r - La Mondiale
op 50"
16
Jean-Luc Delpech
Bretagne - Schuller
z.t
17
Stéphane Goubert
Ag2r - La Mondiale
op 52"
18
Sébastien Joly
Française des Jeux
z.t
19
Samuel Dumoulin
Cofidis
op 55"
20
Stéphane Bonsergent
Bretagne - Schuller
op 56"
21
Stéphane Augé
Cofidis
op 1'02"
22
Alexsandr Dyachenko
Astana
op 1'04"
23
Kim Kirchen
Team Columbia - High Road - HTC
op 1'07"
24
Luca Celli
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 1'27"
25
Cyril Gautier
Bbox Bouygues Telecom
op 1'31"
26
Julien Mazet
Auber '93
op 1'37"
27
Maurizio Biondo
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
op 1'42"
28
Martin Kohler
BMC Racing Team
op 1'57"
29
Yannick Talabardon
Besson Chaussures-Sojasun
op 2'04"
30
Andrey Zeits
Astana
op 2'12"
31
Jean-Eudes Demaret
Cofidis
op 2'28"
32
Anthony Roux
Française des Jeux
op 2'48"
33
Guillaume Levarlet
Française des Jeux
op 2'50"
34
Tony Martin
Team Columbia - High Road - HTC
op 2'51"
35
Alexandre Moos
BMC Racing Team
op 3'07"
36
Matthieu Sprick
Bbox Bouygues Telecom
op 3'47"
37
Mikhaylo Khalilov
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
op 4'01"
38
Lilian Jégou
Bretagne - Schuller
op 4'18"
39
Mathieu Perget
Caisse d'Epargne
op 5'03"
40
Gert Dockx
Team Columbia - High Road - HTC
op 5'10"
41
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
op 6'13"
42
Luis Pasamontes Rodriguez
Caisse d'Epargne
op 6'52"
43
Anthony Charteau
Caisse d'Epargne
op 8'07"
44
Nazareno Rossi
op 9'28"
45
Jonathan Bellis
Team Saxo Bank
op 10'27"
46
Freddy Bichot
Agritubel
op 10'34"
47
Denis Bertolini
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 10'52"
48
Dimitri Le Boulch
Auber '93
op 12'57"
49
Alberto Loddo
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 13'20"
Fabien Bacquet
Auber '93
DNF
Franck Bouyer
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Steve Bovay
BMC Racing Team
DNF
Niels Brouzes
Auber '93
DNF
Jimmy Casper
Besson Chaussures-Sojasun
DNF
Jérôme Coppel
Française des Jeux
DNF
Vladimir Duma
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
DNF
Sébastien Duret
Bretagne - Schuller
DNF
Thomas Frei
BMC Racing Team
DNF
Jérémie Galland
Besson Chaussures-Sojasun
DNF
Tony Gallopin
Auber '93
DNF
José Ivan Gutierrez Palacios
Caisse d'Epargne
DNF
Nadir Haddou
Auber '93
DNF
Kevyn Ista
Agritubel
DNF
Dominic Klemme
Team Saxo Bank
DNF
Andreas Klöden
Astana
DNF
Romain Lebreton
Bretagne - Schuller
DNF
Geoffroy Lequatre
Agritubel
DNF
Alessandro Maserati
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
DNF
Michael Morkov
Team Saxo Bank
DNF
Diego Nosotti
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
DNF
Yann Pivois
Bretagne - Schuller
DNF
Alexandr Pliuschin
Ag2r - La Mondiale
DNF
Perrig Quemeneur
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Frantisek Rabon
Team Columbia - High Road - HTC
DNF
Bolat Raimbekov
Astana
DNF
Alex Rasmussen
Team Saxo Bank
DNF
Anthony Ravard
Agritubel
DNF
Pierre Rolland
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Nicolas Rousseau
Ag2r - La Mondiale
DNF
Benoît Sinner
Besson Chaussures-Sojasun
DNF
Ludovic Turpin
Ag2r - La Mondiale
DNF
Thomas Voeckler
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Nicolas Vogondy
Agritubel
DNF
Michael Barry
Team Columbia - High Road - HTC
DNS
Gregory Henderson
Team Columbia - High Road - HTC
DNS
Sébastien Minard
Cofidis
DNS
Jason McCartney
Team Saxo Bank
DNF
Benjamin Noval Gonzalez
Astana
DNF
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1999
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares