En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Itzulia Basque Country
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
10/04
Ondarroa
Eibar
111.9 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Young Riders
1
David Gaudu
Groupama - FDJ
3u05'42"
2
Primož Roglič
Jumbo - Visma
z.t
3
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
op 35"
4
Adam Yates
Ineos Grenadiers
z.t
5
Tadej Pogacar
UAE Team Emirates
z.t
6
Jonas Vingegaard
Jumbo - Visma
z.t
7
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Bahrain Victorious
op 1'03"
8
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Team BikeExchange
op 1'05"
9
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
10
Mauri Vansevenant
Deceuninck - Quick Step
op 1'55"
11
Ion Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
12
Ben O'Connor
Ag2r Citroën Team
op 1'57"
13
Hugh Carthy
EF Education - Nippo
op 1'59"
14
Ruben Fernandez Andujar
Cofidis
op 2'47"
15
James Knox
Deceuninck - Quick Step
op 3'42"
16
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
op 4'05"
17
Jakob Fuglsang
Astana - Premier Tech
op 4'21"
18
Richard Carapaz
Ineos Grenadiers
op 4'40"
19
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
z.t
20
Patrick Bevin
Israel Start-Up Nation
op 5'21"
21
Guillaume Martin
Cofidis
op 6'02"
22
Antwan Tolhoek
Jumbo - Visma
op 7'49"
23
Brandon McNulty
UAE Team Emirates
op 7'57"
24
Gino Mäder
Bahrain Victorious
op 8'09"
25
Pierre-Roger Latour
TotalEnergies
op 11'26"
26
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
z.t
27
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
op 11'30"
28
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
op 11'31"
29
Txomin Juaristi Arrieta
Euskaltel - Euskadi
op 11'57"
30
Roger Adria Oliveras
Equipo Kern Pharma
z.t
31
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
32
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
z.t
33
Niklas Eg
Trek - Segafredo
z.t
34
Cristian Rodriguez Martin
TotalEnergies
z.t
35
Felix Gall
Team DSM
op 12'00"
36
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 12'23"
37
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
z.t
38
Daryl Impey
Israel Start-Up Nation
z.t
39
Odd Christian Eiking
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
40
Sam Oomen
Jumbo - Visma
z.t
41
Mauro Schmid
Team Qhubeka NextHash
z.t
42
Maurits Lammertink
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
43
Fabio Aru
Team Qhubeka NextHash
z.t
44
Fabien Doubey
TotalEnergies
z.t
45
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r Citroën Team
z.t
46
Mathieu Burgaudeau
TotalEnergies
z.t
47
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
z.t
48
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
49
Mark Donovan
Team DSM
z.t
50
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
51
Christopher Juul Jensen
Team BikeExchange
z.t
52
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
z.t
53
Ben Gastauer
Ag2r Citroën Team
z.t
54
Sergio Samitier
Movistar Team
op 12'58"
55
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
z.t
56
Rafal Majka
UAE Team Emirates
op 13'02"
57
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
op 13'08"
58
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
z.t
59
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
60
Larry Warbasse
Ag2r Citroën Team
op 13'11"
61
Alejandro Osorio Carvajal
Caja Rural - Seguros RGA
op 13'12"
62
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
63
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
z.t
64
Quinten Hermans
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 14'02"
65
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
op 14'45"
66
Jon Barrenetxea Golzarri
Caja Rural - Seguros RGA
op 15'32"
67
Raul Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
z.t
68
Maximilian Schachmann
Bora - HansGrohe
op 15'43"
69
Sergio Andres Higuita
EF Education - Nippo
z.t
70
Carlos Verona Quintanilla
Movistar Team
z.t
71
Ilan Van Wilder
Team DSM
z.t
72
Lars Van den Berg
Groupama - FDJ
z.t
73
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Team BikeExchange
z.t
74
Krists Neilands
Israel Start-Up Nation
op 17'56"
75
Alex Aranburu Deba
Astana - Premier Tech
op 18'18"
76
Omar Fraile Matarranza
Astana - Premier Tech
z.t
77
Mikkel Froelich Honoré
Deceuninck - Quick Step
z.t
78
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
79
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Astana - Premier Tech
z.t
80
Romain Seigle
Groupama - FDJ
z.t
81
Stefan De Bod
Astana - Premier Tech
z.t
82
Eddie Dunbar
Ineos Grenadiers
z.t
83
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
z.t
84
Tobias Foss
Jumbo - Visma
z.t
85
Giovanni Aleotti
Bora - HansGrohe
z.t
86
Christoph Pfingsten
Jumbo - Visma
z.t
87
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
z.t
88
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
89
Alexey Lutsenko
Astana - Premier Tech
z.t
90
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
z.t
91
Sean Bennett
Team Qhubeka NextHash
z.t
92
Marc Hirschi
UAE Team Emirates
z.t
93
Mikel Aristi Gardoki
Euskaltel - Euskadi
z.t
94
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
z.t
95
Mark Padun
Bahrain Victorious
op 18'58"
96
Kilian Frankiny
Team Qhubeka NextHash
op 19'07"
97
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
op 19'08"
98
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
z.t
99
Romain Combaud
Team DSM
z.t
100
Filippo Conca
Lotto Soudal
op 19'10"
101
Julien Bernard
Trek - Segafredo
op 19'12"
102
Anthony Perez
Cofidis
z.t
103
Ander Okamika
Burgos - BH
op 19'40"
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Andrey Amador Bikkazakova
Ineos Grenadiers
DNF
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
DNF
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
DNF
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
DNF
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - Nippo
DNF
Diego Andres Camargo Pineda
EF Education - Nippo
DNF
Eros Capecchi
Bahrain Victorious
DNF
Hector Carretero
Movistar Team
DNF
Alexander Cataford
Israel Start-Up Nation
DNF
Mattia Cattaneo
Deceuninck - Quick Step
DNF
Josef Cerny
Deceuninck - Quick Step
DNF
Nicola Conci
Trek - Segafredo
DNF
Valerio Conti
UAE Team Emirates
DNF
Magnus Cort Nielsen
EF Education - Nippo
DNF
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Euskaltel - Euskadi
DNF
Laurens De Plus
Ineos Grenadiers
DNF
Théo Delacroix
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
DNF
Alexander Evans
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
DNF
Mathias Frank
Ag2r Citroën Team
DNF
Ian Garrison
Deceuninck - Quick Step
DNF
Tao Geoghegan Hart
Ineos Grenadiers
DNF
Simon Geschke
Cofidis
DNF
Fabien Grellier
TotalEnergies
DNF
Sébastien Grignard
Lotto Soudal
DNF
Ben Hermans
Israel Start-Up Nation
DNF
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
DNF
Matthew Holmes
Lotto Soudal
DNF
Alex Howes
EF Education - Nippo
DNF
Damien Howson
Team BikeExchange
DNF
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Alexander Kamp Egested
Trek - Segafredo
DNF
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Andreas Leknessund
Team DSM
DNF
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
DNF
Tomasz Marczynski
Lotto Soudal
DNF
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
DNF
Stefano Oldani
Lotto Soudal
DNF
Lorenzo Rota
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
DNF
Ide Schelling
Bora - HansGrohe
DNF
Miles Scotson
Groupama - FDJ
DNF
Julien Simon
TotalEnergies
DNF
Toms Skujins
Trek - Segafredo
DNF
Dion Smith
Team BikeExchange
DNF
Ben Swift
Ineos Grenadiers
DNF
Martijn Tusveld
Team DSM
DNF
Rafael Valls Ferri
Bahrain Victorious
DNF
Thomas De Gendt
Lotto Soudal
DNF
Carlos Canal Blanco
Burgos - BH
DNS
Simon Clarke
Team Qhubeka NextHash
DNS
Juan Felipe Osorio Arboleda
Burgos - BH
OTL
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1935
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares