En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Itzulia Basque Country
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
08/04
Vitoria-Gasteiz
Hondarribia
189.2 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Ion Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
4u17'07"
2
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Bahrain Victorious
z.t
3
Brandon McNulty
UAE Team Emirates
z.t
4
Jonas Vingegaard
Jumbo - Visma
z.t
5
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
6
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Team BikeExchange
op 2"
7
Patrick Bevin
Israel Start-Up Nation
op 49"
8
James Knox
Deceuninck - Quick Step
z.t
9
Quinten Hermans
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
10
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
11
Alex Aranburu Deba
Astana - Premier Tech
z.t
12
Tadej Pogacar
UAE Team Emirates
z.t
13
Simon Geschke
Cofidis
z.t
14
Primož Roglič
Jumbo - Visma
z.t
15
Ilan Van Wilder
Team DSM
z.t
16
Sergio Andres Higuita
EF Education - Nippo
z.t
17
Alejandro Osorio Carvajal
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
18
Pierre-Roger Latour
TotalEnergies
z.t
19
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
20
Maximilian Schachmann
Bora - HansGrohe
z.t
21
David Gaudu
Groupama - FDJ
z.t
22
Mauri Vansevenant
Deceuninck - Quick Step
z.t
23
Fabio Aru
Team Qhubeka NextHash
z.t
24
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
25
Adam Yates
Ineos Grenadiers
z.t
26
Antwan Tolhoek
Jumbo - Visma
z.t
27
Gino Mäder
Bahrain Victorious
z.t
28
Ruben Fernandez Andujar
Cofidis
z.t
29
Sam Oomen
Jumbo - Visma
z.t
30
Jakob Fuglsang
Astana - Premier Tech
z.t
31
Hugh Carthy
EF Education - Nippo
z.t
32
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
z.t
33
Richard Carapaz
Ineos Grenadiers
z.t
34
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
op 5'42"
35
Odd Christian Eiking
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
36
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
z.t
37
Tobias Foss
Jumbo - Visma
z.t
38
Cristian Rodriguez Martin
TotalEnergies
z.t
39
Carlos Verona Quintanilla
Movistar Team
z.t
40
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
41
Eddie Dunbar
Ineos Grenadiers
z.t
42
Mark Donovan
Team DSM
z.t
43
Tao Geoghegan Hart
Ineos Grenadiers
z.t
44
Niklas Eg
Trek - Segafredo
z.t
45
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
z.t
46
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
z.t
47
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
z.t
48
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
z.t
49
Laurens De Plus
Ineos Grenadiers
z.t
50
Marc Hirschi
UAE Team Emirates
z.t
51
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r Citroën Team
op 8'20"
52
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Team BikeExchange
z.t
53
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
54
Ben Hermans
Israel Start-Up Nation
z.t
55
Rafal Majka
UAE Team Emirates
z.t
56
Mathias Frank
Ag2r Citroën Team
op 10'00"
57
Guillaume Martin
Cofidis
z.t
58
Romain Combaud
Team DSM
z.t
59
Maurits Lammertink
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
60
Larry Warbasse
Ag2r Citroën Team
z.t
61
Daryl Impey
Israel Start-Up Nation
z.t
62
Simon Clarke
Team Qhubeka NextHash
z.t
63
Magnus Cort Nielsen
EF Education - Nippo
z.t
64
Ben O'Connor
Ag2r Citroën Team
z.t
65
Alexey Lutsenko
Astana - Premier Tech
z.t
66
Jan Polanc
UAE Team Emirates
op 12'01"
67
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
op 13'54"
68
Thomas De Gendt
Lotto Soudal
z.t
69
Miles Scotson
Groupama - FDJ
z.t
70
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
71
Mathieu Burgaudeau
TotalEnergies
z.t
72
Fabien Doubey
TotalEnergies
z.t
73
Fabien Grellier
TotalEnergies
z.t
74
Julien Simon
TotalEnergies
z.t
75
Krists Neilands
Israel Start-Up Nation
z.t
76
Sébastien Grignard
Lotto Soudal
z.t
77
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
z.t
78
Ian Garrison
Deceuninck - Quick Step
z.t
79
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
z.t
80
Giovanni Aleotti
Bora - HansGrohe
z.t
81
Tomasz Marczynski
Lotto Soudal
z.t
82
Stefano Oldani
Lotto Soudal
z.t
83
Lorenzo Rota
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
84
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
z.t
85
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
z.t
86
Rafael Valls Ferri
Bahrain Victorious
z.t
87
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
z.t
88
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
89
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Euskaltel - Euskadi
z.t
90
Sergio Samitier
Movistar Team
z.t
91
Victor De La Parte Gonzalez
TotalEnergies
z.t
92
Nicola Conci
Trek - Segafredo
z.t
93
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
z.t
94
Alexander Cataford
Israel Start-Up Nation
z.t
95
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
96
Alexander Kamp Egested
Trek - Segafredo
z.t
97
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
98
Anthony Perez
Cofidis
z.t
99
Benoit Cosnefroy
Ag2r Citroën Team
z.t
100
Ben Gastauer
Ag2r Citroën Team
z.t
101
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
z.t
102
Martijn Tusveld
Team DSM
z.t
103
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
104
Toms Skujins
Trek - Segafredo
z.t
105
Christopher Juul Jensen
Team BikeExchange
z.t
106
Roger Adria Oliveras
Equipo Kern Pharma
op 18'46"
107
Georg Zimmermann
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
108
Raul Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
z.t
109
Stefan De Bod
Astana - Premier Tech
z.t
110
Omar Fraile Matarranza
Astana - Premier Tech
z.t
111
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Astana - Premier Tech
z.t
112
Mikkel Froelich Honoré
Deceuninck - Quick Step
z.t
113
Andreas Leknessund
Team DSM
z.t
114
Valerio Conti
UAE Team Emirates
z.t
115
Felix Gall
Team DSM
z.t
116
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
117
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
z.t
118
Eros Capecchi
Bahrain Victorious
z.t
119
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - Nippo
z.t
120
Hector Carretero
Movistar Team
z.t
121
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
122
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
123
Christoph Pfingsten
Jumbo - Visma
z.t
124
Jon Barrenetxea Golzarri
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
125
Diego Andres Camargo Pineda
EF Education - Nippo
z.t
126
Mattia Cattaneo
Deceuninck - Quick Step
z.t
127
Mark Padun
Bahrain Victorious
z.t
128
Dion Smith
Team BikeExchange
z.t
129
Damien Howson
Team BikeExchange
z.t
130
Ide Schelling
Bora - HansGrohe
z.t
131
Lars Van den Berg
Groupama - FDJ
z.t
132
Matthew Holmes
Lotto Soudal
z.t
133
Ben Swift
Ineos Grenadiers
z.t
134
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
135
Sean Bennett
Team Qhubeka NextHash
z.t
136
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
z.t
137
Romain Seigle
Groupama - FDJ
z.t
138
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
139
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
z.t
140
Josef Cerny
Deceuninck - Quick Step
z.t
141
Andrey Amador Bikkazakova
Ineos Grenadiers
z.t
142
Juan Felipe Osorio Arboleda
Burgos - BH
op 20'46"
143
Txomin Juaristi Arrieta
Euskaltel - Euskadi
z.t
144
Théo Delacroix
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
145
Kilian Frankiny
Team Qhubeka NextHash
z.t
146
Filippo Conca
Lotto Soudal
z.t
147
Ander Okamika
Burgos - BH
z.t
148
Carlos Canal Blanco
Burgos - BH
z.t
149
Alex Howes
EF Education - Nippo
z.t
150
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
z.t
151
Alexander Evans
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
152
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
153
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
154
Mikel Aristi Gardoki
Euskaltel - Euskadi
z.t
155
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
z.t
156
Mauro Schmid
Team Qhubeka NextHash
z.t
157
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
Clément Davy
Groupama - FDJ
DNF
James Gene Piccoli
Israel Start-Up Nation
DNF
Kevin Vermaerke
Team DSM
DNS
Michael Woods
Israel Start-Up Nation
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1935
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares