En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Itzulia Basque Country
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
07/04
Amurrio
Ermualde
167.7 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Tadej Pogacar
UAE Team Emirates
4u04'50"
2
Primož Roglič
Jumbo - Visma
z.t
3
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
op 5"
4
Adam Yates
Ineos Grenadiers
z.t
5
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
6
David Gaudu
Groupama - FDJ
op 8"
7
James Knox
Deceuninck - Quick Step
op 16"
8
Jonas Vingegaard
Jumbo - Visma
z.t
9
Mauri Vansevenant
Deceuninck - Quick Step
z.t
10
Brandon McNulty
UAE Team Emirates
op 18"
11
Sergio Andres Higuita
EF Education - Nippo
op 20"
12
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Bahrain Victorious
z.t
13
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Team BikeExchange
z.t
14
Maximilian Schachmann
Bora - HansGrohe
op 32"
15
Jakob Fuglsang
Astana - Premier Tech
z.t
16
Hugh Carthy
EF Education - Nippo
z.t
17
Ilan Van Wilder
Team DSM
op 34"
18
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
op 36"
19
Ion Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
20
Gino Mäder
Bahrain Victorious
op 50"
21
Pierre-Roger Latour
TotalEnergies
z.t
22
Fabio Aru
Team Qhubeka NextHash
op 1'03"
23
Ben O'Connor
Ag2r Citroën Team
z.t
24
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
z.t
25
Ruben Fernandez Andujar
Cofidis
z.t
26
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
op 1'10"
27
Guillaume Martin
Cofidis
op 1'20"
28
Richard Carapaz
Ineos Grenadiers
op 1'22"
29
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
30
Lorenzo Rota
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 1'40"
31
Mark Donovan
Team DSM
z.t
32
Quinten Hermans
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 1'56"
33
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
34
Cristian Rodriguez Martin
TotalEnergies
z.t
35
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
36
Rafal Majka
UAE Team Emirates
op 1'59"
37
Sam Oomen
Jumbo - Visma
z.t
38
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
op 2'32"
39
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
40
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
op 2'38"
41
Eddie Dunbar
Ineos Grenadiers
z.t
42
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
43
Odd Christian Eiking
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 3'00"
44
Fabien Doubey
TotalEnergies
z.t
45
Patrick Bevin
Israel Start-Up Nation
z.t
46
Txomin Juaristi Arrieta
Euskaltel - Euskadi
z.t
47
Sylvain Moniquet
Lotto Soudal
op 3'04"
48
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
op 3'17"
49
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
op 3'24"
50
Andreas Leknessund
Team DSM
op 3'35"
51
Alex Aranburu Deba
Astana - Premier Tech
op 3'40"
52
Victor De La Parte Gonzalez
TotalEnergies
z.t
53
Julien Simon
TotalEnergies
z.t
54
Romain Combaud
Team DSM
z.t
55
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
56
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
57
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
op 3'50"
58
Niklas Eg
Trek - Segafredo
op 4'10"
59
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Euskaltel - Euskadi
op 4'25"
60
Maurits Lammertink
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
61
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
z.t
62
Omar Fraile Matarranza
Astana - Premier Tech
z.t
63
Hector Carretero
Movistar Team
z.t
64
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
65
Anthony Perez
Cofidis
z.t
66
Simon Geschke
Cofidis
z.t
67
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - Nippo
z.t
68
Krists Neilands
Israel Start-Up Nation
op 4'48"
69
Carlos Verona Quintanilla
Movistar Team
op 5'23"
70
Carlos Canal Blanco
Burgos - BH
op 5'25"
71
Jon Barrenetxea Golzarri
Caja Rural - Seguros RGA
op 6'10"
72
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
op 6'20"
73
Nicola Conci
Trek - Segafredo
z.t
74
Georg Zimmermann
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
75
Mathias Frank
Ag2r Citroën Team
z.t
76
Larry Warbasse
Ag2r Citroën Team
z.t
77
Tobias Foss
Jumbo - Visma
z.t
78
Fabien Grellier
TotalEnergies
z.t
79
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
z.t
80
Yukiya Arashiro
Bahrain Victorious
z.t
81
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
82
Marc Hirschi
UAE Team Emirates
z.t
83
Kevin Vermaerke
Team DSM
op 7'28"
84
Sean Bennett
Team Qhubeka NextHash
z.t
85
Magnus Cort Nielsen
EF Education - Nippo
op 7'40"
86
Romain Seigle
Groupama - FDJ
op 7'42"
87
Ide Schelling
Bora - HansGrohe
op 8'05"
88
Giovanni Aleotti
Bora - HansGrohe
z.t
89
Tao Geoghegan Hart
Ineos Grenadiers
op 8'12"
90
Toms Skujins
Trek - Segafredo
z.t
91
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
z.t
92
Mauro Schmid
Team Qhubeka NextHash
z.t
93
Ian Garrison
Deceuninck - Quick Step
op 8'14"
94
Rafael Valls Ferri
Bahrain Victorious
z.t
95
Thomas De Gendt
Lotto Soudal
z.t
96
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
z.t
97
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Astana - Premier Tech
z.t
98
Tomasz Marczynski
Lotto Soudal
z.t
99
Ander Okamika
Burgos - BH
z.t
100
Stefan De Bod
Astana - Premier Tech
z.t
101
Valerio Conti
UAE Team Emirates
z.t
102
Raul Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
op 8'35"
103
Stefano Oldani
Lotto Soudal
op 8'36"
104
Mattia Cattaneo
Deceuninck - Quick Step
z.t
105
Miles Scotson
Groupama - FDJ
z.t
106
Mark Padun
Bahrain Victorious
z.t
107
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
108
Laurens De Plus
Ineos Grenadiers
z.t
109
Alexey Lutsenko
Astana - Premier Tech
op 8'48"
110
Mathieu Burgaudeau
TotalEnergies
z.t
111
Felix Gall
Team DSM
z.t
112
Josef Cerny
Deceuninck - Quick Step
op 8'50"
113
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
op 8'55"
114
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
op 9'11"
115
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
op 9'39"
116
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Team BikeExchange
z.t
117
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
op 9'43"
118
Ben Hermans
Israel Start-Up Nation
op 9'46"
119
Michael Woods
Israel Start-Up Nation
op 9'48"
120
Sébastien Grignard
Lotto Soudal
z.t
121
Roger Adria Oliveras
Equipo Kern Pharma
op 10'36"
122
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r Citroën Team
op 11'31"
123
Benoit Cosnefroy
Ag2r Citroën Team
z.t
124
Daryl Impey
Israel Start-Up Nation
op 11'43"
125
Simon Clarke
Team Qhubeka NextHash
z.t
126
Juan Felipe Osorio Arboleda
Burgos - BH
z.t
127
Dion Smith
Team BikeExchange
z.t
128
Théo Delacroix
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
129
Filippo Conca
Lotto Soudal
op 11'45"
130
Christopher Juul Jensen
Team BikeExchange
op 11'47"
131
Alexander Cataford
Israel Start-Up Nation
z.t
132
Damien Howson
Team BikeExchange
z.t
133
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
z.t
134
Lars Van den Berg
Groupama - FDJ
op 11'55"
135
Martijn Tusveld
Team DSM
z.t
136
Mikkel Froelich Honoré
Deceuninck - Quick Step
z.t
137
Alexander Kamp Egested
Trek - Segafredo
z.t
138
Ben Swift
Ineos Grenadiers
z.t
139
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
140
Eros Capecchi
Bahrain Victorious
z.t
141
Kilian Frankiny
Team Qhubeka NextHash
z.t
142
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
143
Matthew Holmes
Lotto Soudal
z.t
144
Sergio Samitier
Movistar Team
op 12'42"
145
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
146
Alejandro Osorio Carvajal
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
147
James Gene Piccoli
Israel Start-Up Nation
op 13'32"
148
Christoph Pfingsten
Jumbo - Visma
z.t
149
Diego Andres Camargo Pineda
EF Education - Nippo
z.t
150
Alex Howes
EF Education - Nippo
z.t
151
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
z.t
152
Antwan Tolhoek
Jumbo - Visma
z.t
153
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
op 13'36"
154
Ben Gastauer
Ag2r Citroën Team
z.t
155
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
z.t
156
Andrey Amador Bikkazakova
Ineos Grenadiers
z.t
157
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
op 13'41"
158
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
op 13'44"
159
Mikel Aristi Gardoki
Euskaltel - Euskadi
op 14'38"
160
Clément Davy
Groupama - FDJ
op 16'05"
161
Alexander Evans
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 21'45"
Wilco Kelderman
Bora - HansGrohe
DNF
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
DNS
Amund Groendahl Jansen
Team BikeExchange
DNS
James Whelan
EF Education - Nippo
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1935
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares