En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Rund um Köln
Result
1
Baptiste Planckaert
Wallonie Bruxelles
4u54'59"
2
Christoph Pfingsten
Bora - HansGrohe
z.t
3
Lionel Taminiaux
Wallonie Bruxelles
op 1'26"
4
Nils Politt
Team Katusha Alpecin
z.t
5
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
z.t
6
Benjamin Perry
Israel Cycling Academy
z.t
7
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
op 1'34"
8
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
op 2'17"
9
Nathan Haas
Team Katusha Alpecin
op 2'55"
10
Sam Bennett
Bora - HansGrohe
z.t
11
Dominik Bauer
Team Dauner | Akkon
op 4'54"
12
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
13
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
14
Philipp Mamos
Team Dauner | Akkon
z.t
15
Leon Heinschke
Development Team Sunweb
z.t
16
Willem Jakobus Smit
Team Katusha Alpecin
z.t
17
Roland Thalmann
Team Vorarlberg Santic
z.t
18
Michael Van Staeyen
Roompot - Charles
op 6'39"
19
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
20
Tobias Nolde
P & S Metalltechnik
z.t
21
Dusan Rajovic
Adria Mobil
op 9'17"
22
Rick Zabel
Team Katusha Alpecin
z.t
23
Aaron Grosser
Bike Aid
z.t
24
Per Christian Münstermann
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
z.t
25
Daniel Federspiel
Team Vorarlberg Santic
z.t
26
Justin Timmermans
Roompot - Charles
z.t
27
Sven Thurau
Team Dauner | Akkon
z.t
28
Yannik Achterberg
Maloja Pushbikers
z.t
29
Florian Obersteiner
Herrmann Radteam
z.t
30
Michel Aschenbrenner
P & S Metalltechnik
z.t
31
Jonas Sonnleitner
z.t
32
Alexander Evtushenko
Gazprom - Rusvelo
z.t
33
Emils Liepins
Wallonie Bruxelles
z.t
34
Patrick Haller
Heizomat Rad-Net
z.t
35
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
36
Adne Van Engelen
Bike Aid
z.t
37
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
38
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
z.t
39
Adam Toupalik
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
z.t
40
Mads Würtz Schmidt
Team Katusha Alpecin
z.t
41
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
42
Daniel Auer
Maloja Pushbikers
z.t
43
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg Santic
z.t
44
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
45
Luca Bockelmann
LKT Team Brandenburg
z.t
46
Mathias Van Gompel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
47
Lennart Jung
Herrmann Radteam
z.t
48
Julian Braun
Team Dauner | Akkon
z.t
49
Nils Sinschek
Development Team Sunweb
z.t
50
Kilian Steigner
Team Dauner | Akkon
z.t
51
Christopher Heider
Team Dauner | Akkon
z.t
52
Paul Rudys
LKT Team Brandenburg
z.t
53
Lukas Spengler
Wallonie Bruxelles
z.t
54
Mathias De Witte
Roompot - Charles
z.t
55
Alexander Tarlton
Herrmann Radteam
z.t
56
Alex Dowsett
Team Katusha Alpecin
z.t
57
Mekseb Debesay
Bike Aid
z.t
58
Marcel Franz
Heizomat Rad-Net
z.t
59
Immanuel Stark
P & S Metalltechnik
z.t
60
Felix Intra
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
z.t
61
Aksel Nommela
Wallonie Bruxelles
z.t
62
Ben Katerberg
Development Team Sunweb
z.t
63
Christopher Hatz
Herrmann Radteam
z.t
64
David Per
Adria Mobil
z.t
65
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
z.t
66
Vladislav Kulikov
Gazprom - Rusvelo
z.t
67
Juri Hollmann
Heizomat Rad-Net
z.t
68
Pirmin Benz
Heizomat Rad-Net
z.t
69
Wouter Wippert
EvoPro Racing
z.t
70
Johannes Schinnagel
Maloja Pushbikers
z.t
71
Ziga Groselj
Adria Mobil
z.t
72
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
z.t
73
Ludovic Robeet
Wallonie Bruxelles
z.t
74
Michel Giesselmann
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
z.t
75
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
z.t
76
Senne Leysen
Roompot - Charles
z.t
77
Daire Feeley
EvoPro Racing
z.t
78
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
z.t
79
Erik Baska
Bora - HansGrohe
z.t
80
Peter Koning
EvoPro Racing
z.t
81
Xandres Vervloesem
Development Team Sunweb
z.t
82
Jodok Salzmann
Maloja Pushbikers
z.t
83
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
z.t
84
Harry Sweeny
EvoPro Racing
z.t
85
Shane Archbold
Bora - HansGrohe
z.t
86
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
z.t
87
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
88
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
z.t
89
Patrick Schelling
Team Vorarlberg Santic
z.t
90
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
91
Richard Weinzheimer
Team Lotto - Kern Haus
z.t
92
Felix Gall
Development Team Sunweb
z.t
93
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
z.t
94
Tobias Knaup
Team Lotto - Kern Haus
z.t
95
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
z.t
96
Stijn Steels
Roompot - Charles
z.t
97
Davide Orrico
Team Vorarlberg Santic
z.t
98
Jens Debusschere
Team Katusha Alpecin
z.t
99
Oscar Gatto
Bora - HansGrohe
z.t
Jesper Asselman
Roompot - Charles
DNF
Henning Bommel
LKT Team Brandenburg
DNF
Jon Bozic
Adria Mobil
DNF
Nicolas Brandt
LKT Team Brandenburg
DNF
Lucas Carstensen
Bike Aid
DNF
Leon Echtermann
Herrmann Radteam
DNF
Oliver Flautt
DNF
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
DNF
Jonas Härtig
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
DNF
Luca Henn
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Ziga Horvat
Adria Mobil
DNF
Robert Jägeler
P & S Metalltechnik
DNF
Daniel Knapp
Team Vorarlberg Santic
DNF
Christian Maximilian Koch
LKT Team Brandenburg
DNF
Marko Kump
Adria Mobil
DNF
Joann Leinau
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
DNF
Louis Leinau
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
DNF
Dorian Lübbers
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Marius Mayrhofer
Development Team Sunweb
DNF
Cormac McGeough
EvoPro Racing
DNF
Martin Meiler
Team Vorarlberg Santic
DNF
Kilian Rietzler
Maloja Pushbikers
DNF
Martin Salmon
Development Team Sunweb
DNF
Matthias Schnapka
Bike Aid
DNF
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Paul Taebling
LKT Team Brandenburg
DNF
Pascal Treubel
Heizomat Rad-Net
DNF
Aaron Van Poucke
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Nils Weispfennig
Herrmann Radteam
DNF
Franz Werner
LKT Team Brandenburg
DNF
Eugert Zhupa
EvoPro Racing
DNF
Jan-Willem van Schip
Roompot - Charles
DNF
Bastian Frick
Maloja Pushbikers
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1967
1966
1965
1964
1955
Info
Parcours
Result
Palmares