En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
UCI World Championship Lisboa
Result
1
Oscar Freire Gomez
Mapei - Quick Step
6u07'21"
2
Paolo Bettini
Mapei - Quick Step
z.t
3
Andrej Hauptman
Tacconi Sport - Vini Caldirola
z.t
4
Erik Dekker
Rabobank
z.t
5
Erik Zabel
Team Deutsche Telekom - ARD
z.t
6
Piotr Wadecki
Domo - Farm Frites
z.t
7
Giuliano Figueras
Ceramiche Panaria - Fiordo
z.t
8
Guennadi Mikhailov
Lotto - Adecco
z.t
9
Tomas Konecny
Domo - Farm Frites
z.t
10
Beat Zberg
Rabobank
z.t
11
Michele Bartoli
Fassa Bortolo
z.t
12
Paolo Lanfranchi
Mapei - Quick Step
z.t
13
Jan Ullrich
Team Deutsche Telekom - ARD
z.t
14
Faat Zakirov
Amore & Vita - Beretta
z.t
15
Arkadiusz Wojtas
Team Nürnberger
z.t
16
Zbigniew Piatek
Mroz - Supradyn Witaminy
z.t
17
Dave Bruylandts
Domo - Farm Frites
z.t
18
Niklas Axelsson
Mercury - Viatel
z.t
19
Alexandre Botcharov
Ag2r Prévoyance - Décathlon
z.t
20
Niki Aebersold
Team Coast
z.t
21
Denis Bondarenko
z.t
22
Mario Aerts
Lotto - Adecco
z.t
23
Angel Vicioso Arcos
Kelme - Costa Blanca
z.t
24
Rui Miguel Sousa Barbosa
Porta da Ravessa
z.t
25
William Chann Mcrae
US Postal Service
z.t
26
Cadel Evans
Saeco Macchine per Caffe'
z.t
27
Tadej Valjavec
Fassa Bortolo
z.t
28
Levi Leipheimer
US Postal Service
z.t
29
Santiago Botero Echeverry
Kelme - Costa Blanca
z.t
30
Andrei Tchmil
Lotto - Adecco
z.t
31
Richard Virenque
Domo - Farm Frites
z.t
32
Davide Rebellin
Liquigas - Pata
z.t
33
Jean-Cyril Robin
Bonjour
z.t
34
Gianni Faresin
Liquigas - Pata
z.t
35
Johan Museeuw
Domo - Farm Frites
z.t
36
Michael Rasmussen
z.t
37
Goncalo José Amorim Valada
Milaneza - MSS
z.t
38
Gilberto Simoni
Lampre - Daikin
z.t
39
Stéphane Heulot
Big Mat - Auber 93
z.t
40
Francesco Casagrande
Fassa Bortolo
z.t
41
Ivan Basso
Fassa Bortolo
z.t
42
Angel Luis Casero Moreno
Festina
z.t
43
Michael Boogerd
Rabobank
z.t
44
Daniele Nardello
Mapei - Quick Step
z.t
45
Joseba Beloki Dorronsoro
O.N.C.E. - Eroski
z.t
46
Laurent Brochard
Jean Delatour
op 42"
47
Nico Mattan
Cofidis
z.t
48
Vladimir Duma
Ceramiche Panaria - Fiordo
z.t
49
Geert Verheyen
Rabobank
z.t
50
Mauro Gianetti
Team Coast
z.t
51
Alexandre Moos
Phonak Hearing Systems
z.t
52
Peter Luttenberger
Tacconi Sport - Vini Caldirola
z.t
53
Manuel Beltran Martinez
Mapei - Quick Step
op 1'00"
54
Oscar Sevilla Ribera
Kelme - Costa Blanca
z.t
55
Marc Lotz
Rabobank
z.t
56
José Luis Rubiera Vigil
US Postal Service
z.t
57
Santiago Blanco Gil
iBanesto.com
z.t
58
Eddy Mazzoleni
Tacconi Sport - Vini Caldirola
z.t
59
Maximilian Sciandri
Lampre - Daikin
z.t
60
Gorazd Stangelj
Liquigas - Pata
op 8'07"
61
Tom Leaper
Ceramiche Panaria - Fiordo
op 10'42"
62
Marlon Alirio Perez Arango
05 Orbitel
z.t
63
Rui Lavarinhas
Milaneza - MSS
z.t
64
Nuno Alves
Porta da Ravessa
z.t
65
Ryan Cox
Team Cologne
z.t
66
Lukas Zumsteg
Phonak Hearing Systems
z.t
67
Daniel Schnider
La Française des Jeux
z.t
68
Frédéric Bessy
Crédit Agricole
z.t
69
Florent Brard
Festina
z.t
70
Pierre Bourquenoud
Phonak Hearing Systems
z.t
71
Christophe Brandt
Lotto - Adecco
z.t
72
Igor Pugaci
Saeco Macchine per Caffe'
z.t
73
Serguei Lelekin
Itera
z.t
74
Raimondas Rumsas
Fassa Bortolo
z.t
75
Morten Sonne
Team Fakta
z.t
76
Dariusz Baranowski
iBanesto.com
z.t
77
Lauri Aus
Ag2r Prévoyance - Décathlon
z.t
78
Michael Barry
Saturn Cycling Team
z.t
78
Michael Barry
Saturn Cycling Team
z.t
79
Piotr Chmielewski
Mroz - Supradyn Witaminy
z.t
80
Piotr Przydzial
CCC - Mat
z.t
81
Charles Wegelius
Mapei - Quick Step
z.t
82
Jan Hruska
O.N.C.E. - Eroski
z.t
83
Karsten Kroon
Rabobank
z.t
84
Dmitriy Fofonov
Cofidis
z.t
85
Matthias Kessler
Team Deutsche Telekom - ARD
z.t
86
Evgeny Petrov
Mapei - Quick Step
z.t
87
Ludovic Turpin
Ag2r Prévoyance - Décathlon
z.t
88
Kyrylo Pospyeyev
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
z.t
89
Danilo Di Luca
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
z.t
90
Maarten den Bakker
Rabobank
op 14'05"
91
Michael Skelde
Team Fakta
z.t
92
Martin Elmiger
Post Swiss Team
z.t
93
Laszlo Bodrogi
Mapei - Quick Step
z.t
94
Matthé Pronk
Rabobank
z.t
Rolf Aldag
Team Deutsche Telekom - ARD
DNF
Serge Baguet
Lotto - Adecco
DNF
Kairat Baigudinov
DNF
Raivis Belohvosciks
Lampre - Daikin
DNF
Michael Blaudzun
CSC - World Online
DNF
Vladislav Borisov
Itera
DNF
Franck Bouyer
Bonjour
DNF
Jan Boven
Rabobank
DNF
Sylvain Chavanel
Bonjour
DNF
Antonio Cruz
US Postal Service
DNF
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Cofidis
DNF
Martin Derganc
KRKA - Telekom Slovenije
DNF
Rafael Diaz Justo
O.N.C.E. - Eroski
DNF
Dimitar Dimitrov Gospodinov
DNF
Dmitri Gaynitdinov
Tacconi Sport - Vini Caldirola
DNF
Stéphane Goubert
Jean Delatour
DNF
Patrice Halgand
Jean Delatour
DNF
Mathew Hayman
Rabobank
DNF
Morten Hegreberg
Ville de Charleroi - Newsystems
DNF
Christian Heule
Post Swiss Team
DNF
Bert Hiemstra
Bankgiroloterij - Batavus
DNF
Danilo Hondo
Team Deutsche Telekom - ARD
DNF
Kai Hundertmarck
Team Deutsche Telekom - ARD
DNF
Frank Høj
Team Coast
DNF
Sergueï Ivanov
Fassa Bortolo
DNF
Jörg Jaksche
O.N.C.E. - Eroski
DNF
Eladio Jimenez Sanchez
iBanesto.com
DNF
Patrick Jonker
Big Mat - Auber 93
DNF
Andrey Kashechkin
DNF
Andreas Klier
Team Deutsche Telekom - ARD
DNF
Aleksander Klimenko
Mikomax - Browar Staropolski
DNF
Damon Kluck
Jelly Belly
DNF
Dmitri Konyshev
Fassa Bortolo
DNF
Konstentin Kuznetsov
DNF
Marcus Ljungqvist
Team Fakta
DNF
Mark Lovatt
DNF
Innar Mandoja
Ag2r Prévoyance - Décathlon
DNF
Axel Merckx
Domo - Farm Frites
DNF
David Millar
Cofidis
DNF
Glen Mitchell
Navigators Cycling Team
DNF
Andrey Mizurov
Team Deutsche Telekom - ARD
DNF
Harald Morscher
Team Nürnberger
DNF
Bjarke Nielsen
CSC - World Online
DNF
Grischa Niermann
Rabobank
DNF
Nathan O'Neill
Ceramiche Panaria - Fiordo
DNF
Aitor Osa Eizaguirre
iBanesto.com
DNF
Chris Peers
Cofidis
DNF
Seth Pelusi
Flanders - Prefetex
DNF
Julio Alberto Perez Cuapio
Ceramiche Panaria - Fiordo
DNF
Jorgen Bo Petersen
Team Fakta
DNF
Felice Puttini
CCC - Mat
DNF
Andris Reiss
DNF
Michael Rogers
Mapei - Quick Step
DNF
Alexandre Sabalin
DNF
Stephan Schreck
Team Deutsche Telekom - ARD
DNF
Rolf Sörensen
CSC - World Online
DNF
Zbigniew Spruch
Lampre - Daikin
DNF
Marcel Strauss
Gerolsteiner
DNF
Csaba Szekeres
Selle Italia - Pacific
DNF
Sylwester Szmyd
Tacconi Sport - Vini Caldirola
DNF
Jean-Michel Tessier
Cofidis
DNF
Gerhard Trampusch
Team Deutsche Telekom - ARD
DNF
Arturas Trompaukskas
VC Saint-Quentin - Oktos
DNF
Romans Vainsteins
Domo - Farm Frites
DNF
Thorwald Veneberg
Rabobank
DNF
Brendon Vesty
Navigators Cycling Team
DNF
Jens Voigt
Crédit Agricole
DNF
Bart Voskamp
Bankgiroloterij - Batavus
DNF
Mark Walters
Navigators Cycling Team
DNF
Marc Wauters
Rabobank
DNF
Christian Werner
Team Nürnberger
DNF
Nicholas White
Team HSBC
DNF
Kam-Po Wong
Selle Italia - Pacific
DNF
Steve Zampieri
Post Swiss Team
DNF
Bram de Groot
Rabobank
DNF
Steven de Jongh
Rabobank
DNF
Peter Van Petegem
Collstrop - Palmans
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
Info
Parcours
Result
Palmares