En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
World Championship
Result
1
Luc Leblanc
Festina - Lotus
6u33'54"
2
Claudio Chiappucci
Carrera - Tassoni
op 9"
3
Richard Virenque
Festina - Lotus
z.t
4
Massimo Ghirotto
ZG Mobili - Selle Italia
z.t
5
Dmitri Konyshev
Jolly Componibili - Cage
op 15"
6
Rolf Sörensen
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
op 42"
7
Lance Armstrong
Motorola
op 48"
8
Laudelino Cubino
Kelme - Avianca
op 52"
9
Bjarne Riis
Gewiss - Ballan
z.t
10
Piotr Ugrumov
Gewiss - Ballan
op 59"
11
Armand De Las Cuevas
Castorama
op 1'04"
12
Felice Puttini
Brescialat - Refin
op 1'27"
13
Laurent Madouas
Castorama
op 1'40"
14
Erik Breukink
O.N.C.E.
op 1'55"
15
Davide Cassani
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
op 2'41"
16
Francesco Casagrande
Mercatone Uno - Medeghin
op 3'49"
17
Scott Sunderland(1)
TVM - Bison Kit
op 6'07"
18
Udo Bölts
Telekom
z.t
19
Stéphane Heulot
Banesto
z.t
20
Laurent Dufaux
O.N.C.E.
op 6'09"
21
Bruno Cenghialta
Gewiss - Ballan
z.t
22
Giorgio Furlan
Gewiss - Ballan
op 6'10"
23
Maurizio Fondriest
Lampre - Panaria
op 6'11"
24
Erik Dekker
Wordperfect
op 10'00"
25
Gianluca Bortolami
Mapei - CLAS
z.t
26
Johan Bruyneel
O.N.C.E.
z.t
27
Vladislav Bobrik
Gewiss - Ballan
z.t
28
Andrei Tchmil
Lotto
z.t
29
Leith Sherwin
Wordperfect
op 13'50"
30
Dag Otto Lauritzen
TVM - Bison Kit
z.t
31
Marty Jemison
Wordperfect
z.t
32
Cezary Zamana
Kelme - Avianca
z.t
33
Michel Lafis
Amore & Vita - Galatron
z.t
34
Jens Heppner
Telekom
z.t
35
Francisco Cabello Luque
Kelme - Avianca
z.t
36
Quintino Da Silva Rodrigues
Sicasal - Acral
z.t
37
Edgar Humberto Ruiz Sierra
Postobon - Manzana
z.t
38
Angel Edo Alsina
Kelme - Avianca
z.t
39
Zenon Jaskula
Jolly Componibili - Cage
z.t
40
Andrzej Sypytkowski
Kelme - Avianca
z.t
41
Jan Nevens
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
z.t
42
Christian Henn
Telekom
z.t
43
Américo José Neves da Silva
Artiach - Nabisco
z.t
44
Romes Gainetdinov
Santa Clara - Lada - CSKA Samara
z.t
45
Rolf Aldag
Telekom
z.t
46
Andreas Kappes
Trident - Schick
z.t
47
Bo Hamburger
TVM - Bison Kit
z.t
48
Rocco Cattaneo
Inoac - Dek
z.t
49
Sergei Outschakov
Team Polti - Vaporetto
z.t
50
Bert Dietz
Telekom
z.t
51
Robert Millar
TVM - Bison Kit
z.t
52
Laurent Brochard
Castorama
z.t
53
Andrei Teteriouk
Mapei - CLAS
z.t
54
Pascal Herve
Festina - Lotus
z.t
55
Laurent Roux
Castorama
z.t
56
Pascal Lino
Festina - Lotus
z.t
57
Didier Rous
GAN
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
Info
Parcours
Result
Palmares