En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Gran Premio Miguel Indurain
Result
1
Brandon McNulty
UAE Team Emirates
4u55'48"
2
Maxim Van Gils
Lotto Dstny
z.t
3
Oscar Onley
Team DSM-Firmenich - PostNL
op 2"
4
Ion Izagirre Insausti
Cofidis
op 6"
5
Archie Ryan
EF Education - EasyPost
op 8"
6
Samuele Battistella
Astana Qazaqstan Team
op 16"
7
Clément Champoussin
Arkéa - B&B Hotels
z.t
8
Steff Cras
TotalEnergies
z.t
9
Maximilian Schachmann
Bora - HansGrohe
z.t
10
Fernando Barcelo Aragon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
11
Warren Barguil
Team DSM-Firmenich - PostNL
op 23"
12
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
op 26"
13
Isaac Del Toro Romero
UAE Team Emirates
op 31"
14
Davide De Pretto
Team Jayco AlUla
z.t
15
Pavel Sivakov
UAE Team Emirates
op 34"
16
Igor Arrieta Lizarraga
UAE Team Emirates
z.t
17
Alex Baudin
Decathlon - AG2R La Mondiale
op 36"
18
Mark Donovan
Q36.5 Pro Cycling Team
op 42"
19
Paul Double
Team Polti Kometa
op 44"
20
David De La Cruz Melgarejo
Q36.5 Pro Cycling Team
op 53"
21
Carlos Verona Quintanilla
Lidl - Trek
z.t
22
Pau Miquel Delgado
Equipo Kern Pharma
op 1'05"
23
Ruben Guerreiro
Movistar Team
op 1'12"
24
Gijs Leemreize
Team DSM-Firmenich - PostNL
op 1'17"
25
Lucas Hamilton
Team Jayco AlUla
op 1'20"
26
Gianmarco Garofoli
Astana Qazaqstan Team
z.t
27
Ibon Ruiz Sedano
Equipo Kern Pharma
op 1'24"
28
Gonzalo Serrano
Movistar Team
z.t
29
Jhoan Esteban Chaves Rubio
EF Education - EasyPost
z.t
30
Jon Barrenetxea Golzarri
Movistar Team
op 1'28"
31
Iker Mintegi Claver
Euskaltel - Euskadi
op 1'29"
32
Louis Barre
Arkéa - B&B Hotels
op 1'31"
33
Unai Iribar Jauregi
Equipo Kern Pharma
z.t
34
Mathias Bregnhoj
Sabgal/Anicolor
z.t
35
Alessandro Verre
Arkéa - B&B Hotels
op 1'35"
36
Julien Bernard
Lidl - Trek
op 1'44"
37
Jefferson Alexander Cepeda
EF Education - EasyPost
op 1'51"
38
Andrea Bagioli
Lidl - Trek
op 2'05"
39
Roger Adria Oliveras
Bora - HansGrohe
z.t
40
Rigoberto Urán
EF Education - EasyPost
op 2'10"
41
George Bennett
Israel - Premier Tech
op 2'16"
42
Alex Martin Gutierrez
Team Polti Kometa
op 2'18"
43
Pablo Castrillo Zapater
Equipo Kern Pharma
op 2'20"
44
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
op 2'50"
45
Enekoitz Azparren Irurzun
Euskaltel - Euskadi
op 2'52"
46
Alex Molenaar
Illes Balears Arabay Cycling
z.t
47
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
48
Gorka Izagirre Insausti
Cofidis
op 2'55"
49
Julen Amezqueta Moreno
Illes Balears Arabay Cycling
z.t
50
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'57"
51
Eduardo Sepulveda
Lotto Dstny
z.t
52
Nans Peters
Decathlon - AG2R La Mondiale
op 3'01"
53
Sinuhe Fernandez Rodriguez
Burgos - BH
op 3'09"
54
Vadim Pronskiy
Astana Qazaqstan Team
z.t
55
Alessandro Fancellu
Q36.5 Pro Cycling Team
op 3'14"
56
Jose Manuel Diaz Gallego
Burgos - BH
op 3'17"
57
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
58
Felix Gall
Decathlon - AG2R La Mondiale
z.t
59
Jonas Gregaard Wilsly
Lotto Dstny
z.t
60
Jordan Jegat
TotalEnergies
z.t
61
Victor De La Parte Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
z.t
62
Bob Jungels
Bora - HansGrohe
op 3'21"
63
Andrea Garosio
Team Polti Kometa
op 3'25"
64
Jefferson Albeiro Cepeda
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'33"
65
Henok Mulubrhan
Astana Qazaqstan Team
op 3'38"
66
Natnael Tesfatsion Ocbit
Lidl - Trek
z.t
67
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
op 3'39"
68
Sergio Samitier
Movistar Team
z.t
69
Pelayo Sanchez Mayo
Movistar Team
z.t
70
Jonathan Lastra Martinez
Cofidis
z.t
71
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
72
Felix Engelhardt
Team Jayco AlUla
op 4'07"
73
Sylvain Moniquet
Lotto Dstny
op 4'13"
74
Logan Currie
Lotto Dstny
z.t
75
Gregor Muhlberger
Movistar Team
z.t
76
Liam O'Brien
Lidl-Trek Future Racing
op 4'59"
77
Alexander Hajek
Bora - HansGrohe
op 5'03"
78
Nicholas Schultz
Israel - Premier Tech
op 5'21"
79
Alexis Vuillermoz
TotalEnergies
op 5'44"
80
Finn Fisher-Black
UAE Team Emirates
z.t
81
Alex Aranburu Deba
Movistar Team
op 6'34"
82
Ivan Cobo Cayon
Equipo Kern Pharma
op 7'42"
83
Francisco Muñoz Llana
Team Polti Kometa
z.t
84
Jaakko Hänninen
Decathlon - AG2R La Mondiale
op 7'52"
85
Paul Lapeira
Decathlon - AG2R La Mondiale
z.t
86
James Callum Shaw
EF Education - EasyPost
op 8'13"
87
Lukas Nerurkar
EF Education - EasyPost
z.t
88
Damien Howson
Q36.5 Pro Cycling Team
op 8'24"
89
Gorka Sorarrain Agirrezabala
Caja Rural - Seguros RGA
op 9'46"
90
Michel Ries
Arkéa - B&B Hotels
op 9'47"
91
Julius Johansen
Sabgal/Anicolor
z.t
92
Matthew Riccitello
Israel - Premier Tech
op 9'53"
93
Louis Leidert
Lidl-Trek Future Racing
op 9'55"
94
James Whelan
Q36.5 Pro Cycling Team
op 10'04"
95
Joseba Lopez Cuesta
Caja Rural - Seguros RGA
op 10'10"
96
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
op 10'15"
97
Ben Hermans
Cofidis
z.t
98
Martijn Tusveld
Team DSM-Firmenich - PostNL
z.t
99
Txomin Juaristi Arrieta
Euskaltel - Euskadi
op 10'20"
100
Jetse Bol
Burgos - BH
op 10'23"
101
Igor Chzhan
Astana Qazaqstan Team
op 11'37"
102
Duarte Domingues
Sabgal/Anicolor
op 16'14"
103
Asier Pablo Gonzalez Quintana
Illes Balears Arabay Cycling
z.t
104
Sergio Geovani Chumil Gonzalez
Burgos - BH
op 17'43"
105
Unai Esparza Garin
Illes Balears Arabay Cycling
op 17'44"
Johannes Adamietz
Lotto Dstny
DNF
Gonzalo Ariño Bolinches
Illes Balears Arabay Cycling
DNF
Bruno Armirail
Decathlon - AG2R La Mondiale
DNF
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Q36.5 Pro Cycling Team
DNF
Gabriel Baptista
Sabgal/Anicolor
DNF
Markel Beloki Fernandez
EF Education - EasyPost
DNF
Sebastian Berwick
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Vincent Bodet
Development Team DSM-Firmenich - PostNL
DNF
Mathieu Burgaudeau
TotalEnergies
DNF
Thomas Champion
Cofidis
DNF
Romain Combaud
Team DSM-Firmenich - PostNL
DNF
Filippo Conca
Q36.5 Pro Cycling Team
DNF
David Delgado Higueruelo
Burgos - BH
DNF
Fabien Doubey
TotalEnergies
DNF
Eddie Dunbar
Team Jayco AlUla
DNF
Asier Etxeberria Zafra
Euskaltel - Euskadi
DNF
Jean-Loup Fayolle
Arkéa - B&B Hôtels Développement
DNF
Fabio Felline
Lidl - Trek
DNF
Frederico Figueiredo
Sabgal/Anicolor
DNF
Guillermo Garcia Janeiro
Sabgal/Anicolor
DNF
Jose Maria Garcia Soriano
Illes Balears Arabay Cycling
DNF
Fabien Grellier
TotalEnergies
DNF
Mason Hollyman
Israel - Premier Tech
DNF
Alan Jousseaume
TotalEnergies
DNF
Anton Kuzmin
Astana Qazaqstan Team
DNF
Enzo Leijnse
Team DSM-Firmenich - PostNL
DNF
Marti Marquez Roman
Equipo Kern Pharma
DNF
Rudy Porter
Team Jayco AlUla
DNF
Joan Albert Riera Clar
Illes Balears Arabay Cycling
DNF
Cristian Rodriguez Martin
Arkéa - B&B Hotels
DNF
Mauro Schmid
Team Jayco AlUla
DNF
Mads Würtz Schmidt
Israel - Premier Tech
DNF
Javier Serrano Rodriguez
Team Polti Kometa
DNF
Tiago Silva
Sabgal/Anicolor
DNF
Matteo Sobrero
Bora - HansGrohe
DNF
Marc Soler
UAE Team Emirates
DNF
Martin Tjøtta
Arkéa - B&B Hôtels Développement
DNF
Karel Vacek
Burgos - BH
DNF
Max Walker
Astana Qazaqstan Development Team
DNF
Frederik Wandahl
Bora - HansGrohe
DNF
Stephen Williams
Israel - Premier Tech
DNF
Michael Woods
Israel - Premier Tech
DNF
Simon Yates
Team Jayco AlUla
DNF
Davide de Cassan
Team Polti Kometa
DNF
Thomas De Gendt
Lotto Dstny
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1985
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1970
1969
1968
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1959
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
Info
Parcours
Start List
Result
Palmares