En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Route Adélie de Vitré
Result
1
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
4u52'43"
2
Bram Welten
Team Arkéa- Samsic
z.t
3
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
z.t
4
Nelson Andres Soto Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 1"
5
Eduard-Michael Grosu
Delko Marseille Provence KTM
z.t
6
Pierre Barbier
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 3"
7
Lionel Taminiaux
Wallonie Bruxelles
z.t
8
Thomas Boudat
Total Direct Energie
z.t
9
Romain Feillu
St Michel - Auber93
z.t
10
Julien Simon
Cofidis
z.t
11
Roland Thalmann
Team Vorarlberg Santic
z.t
12
Romain Hardy
Team Arkéa- Samsic
z.t
13
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
z.t
14
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
15
Cyril Barthe
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
16
Lukas Ruegg
Swiss Racing Academy
z.t
17
Alexander Cataford
Israel Cycling Academy
z.t
18
Robert Kessler
Team Lotto - Kern Haus
z.t
19
Matteo Malucelli
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
20
Luis Carlos Chia Bermudez
Manzana Postobon Team
z.t
21
Adam De Vos
Rally UCH Cycling
z.t
22
Patrick Schelling
Team Vorarlberg Santic
z.t
23
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
24
Anthony Maldonado
St Michel - Auber93
z.t
25
Matthias Brandle
Israel Cycling Academy
z.t
26
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
z.t
27
Mickael Delage
Groupama - FDJ
z.t
28
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
29
Mauro Schmid
Swiss Racing Academy
z.t
30
Diego Antonio Ochoa Camargo
Manzana Postobon Team
op 9"
31
Gian Friesecke
Swiss Racing Academy
z.t
32
Marc Dörrie
Team Lotto - Kern Haus
z.t
33
Paul Ourselin
Total Direct Energie
z.t
34
Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
35
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
36
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
z.t
37
Geoffrey Soupe
Cofidis
z.t
38
Aksel Nommela
Wallonie Bruxelles
z.t
39
Ryan Anderson
Rally UCH Cycling
z.t
40
Lorrenzo Manzin
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
41
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber93
z.t
42
Cyril Gautier
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
43
Gordian Banzer
Team Vorarlberg Santic
z.t
44
Pierre Gouault
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
45
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
op 15"
46
Ludovic Robeet
Wallonie Bruxelles
op 17"
47
Sebastian Mora Vedri
Caja Rural - Seguros RGA
op 19"
48
Angelo Tulik
Total Direct Energie
z.t
49
Jordan Parra
Manzana Postobon Team
z.t
50
Victor Lafay
Cofidis
z.t
51
Mathias Le Turnier
Cofidis
z.t
52
Fabien Schmidt
Delko Marseille Provence KTM
z.t
53
Laurent Pichon
Team Arkéa- Samsic
op 23"
54
Elie Gesbert
Team Arkéa- Samsic
z.t
55
Thibault Ferasse
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 24"
56
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
op 27"
57
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
op 35"
58
Daniel Hoelgaard
Groupama - FDJ
z.t
59
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 42"
60
Alo Jakin
St Michel - Auber93
z.t
61
Yohann Gène
Total Direct Energie
z.t
62
Simon Sellier
Total Direct Energie
op 1'05"
63
Alan Banaszek
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'10"
64
Arnaud Courteille
Vital Concept - B&B Hotels
op 1'22"
65
Tony Hurel
St Michel - Auber93
z.t
66
Hugo Hofstetter
Cofidis
op 1'42"
67
Bryan Gomez
Manzana Postobon Team
op 1'52"
68
Alexis Guerin
Delko Marseille Provence KTM
op 2'13"
69
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
op 2'38"
70
Tom Wirtgen
Wallonie Bruxelles
op 2'42"
71
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
op 2'45"
72
Baptiste Planckaert
Wallonie Bruxelles
op 2'55"
73
Franck Bonnamour
Team Arkéa- Samsic
op 3'19"
74
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
op 3'25"
75
Geoffrey Bouchard
Ag2r - La Mondiale
op 3'34"
76
Matteo Dal-Cin
Rally UCH Cycling
op 3'55"
77
Robin Carpenter
Rally UCH Cycling
z.t
78
Jerome Cousin
Total Direct Energie
z.t
79
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber93
op 4'23"
80
Frederik Raßmann
Team Lotto - Kern Haus
z.t
81
Axel Journiaux
Total Direct Energie
op 4'44"
82
Jan Kuhn
Team Lotto - Kern Haus
op 7'18"
83
Omar Alberto Mendoza Cardona
Manzana Postobon Team
z.t
84
Christophe Masson
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
85
Kim Alexander Heiduk
Team Lotto - Kern Haus
op 7'23"
86
Kenny Molly
Wallonie Bruxelles
op 7'26"
87
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
88
Juan Felipe Osorio Arboleda
Manzana Postobon Team
z.t
89
Nicolas Baldo
St Michel - Auber93
op 7'37"
90
Jose Manuel Diaz Gallego
Team Vorarlberg Santic
z.t
91
Corentin Ermenault
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
92
Joseph Areruya
Delko Marseille Provence KTM
z.t
93
Juan Antonio Lopez-Cozar
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
94
Nigel Ellsay
Rally UCH Cycling
z.t
95
Fabian Paumann
Swiss Racing Academy
z.t
96
Justin Mottier
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
97
Thomas Vaubourzeix
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
98
Jose Daniel Viejo
Euskadi Basque Country - Murias
op 7'40"
99
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
100
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
101
Franklin Six
Wallonie Bruxelles
z.t
102
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
op 7'54"
103
Leonardo Fedrigo
Androni Giocattoli - Sidermec
op 10'35"
104
Mattia Viel
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Rudy Barbier
Israel Cycling Academy
DNF
Xavier Canellas Sanchez
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Julián Cardona
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Benoit Cosnefroy
Ag2r - La Mondiale
DNF
Pier-André Coté
Rally UCH Cycling
DNF
Maxime Daniel
Team Arkéa- Samsic
DNF
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
DNF
Marc Fournier
Vital Concept - B&B Hotels
DNF
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
DNF
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
DNF
Beñat Intxausti Elorriaga
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Raphael Krähemann
Swiss Racing Academy
DNF
Niklas Markl
Development Team Sunweb
DNF
Mauricio Moreira
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Emerson Oronte
Rally UCH Cycling
DNF
Davide Orrico
Team Vorarlberg Santic
DNF
Jhonatan Restrepo
Manzana Postobon Team
DNF
Kevin Reza
Vital Concept - B&B Hotels
DNF
Alan Riou
Team Arkéa- Samsic
DNF
Jannik Steimle
Team Vorarlberg Santic
DNF
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg Santic
DNF
Cyrille Thièry
Swiss Racing Academy
DNF
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Benoît Vaugrenard
Groupama - FDJ
DNF
Alex Vogel
Swiss Racing Academy
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Result
Palmares