En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Route Adélie de Vitré
Result
1
Jérôme Coppel
Française des Jeux
4u30'29"
2
David Lelay
Agritubel
op 1"
3
Romain Feillu
Agritubel
z.t
4
Martin Pedersen (1)
Team Capinordic
z.t
5
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
6
Benoît Vaugrenard
Française des Jeux
z.t
7
Geoffroy Lequatre
Agritubel
z.t
8
Anders Lund
Team Saxo Bank
z.t
9
Jean-Eudes Demaret
Cofidis
z.t
10
Maxime Mederel
Auber '93
z.t
11
Christophe Laurent
Agritubel
z.t
12
Pierre Rolland
Bbox Bouygues Telecom
op 6"
13
Rémy Di Gregorio
Française des Jeux
z.t
14
Cyrille Monnerais
Bretagne - Schuller
z.t
15
Stéphane Augé
Cofidis
z.t
16
Yannick Talabardon
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
17
Nadir Haddou
Auber '93
z.t
18
Cedric Coutouly
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
19
Lilian Jégou
Bretagne - Schuller
op 13"
20
Florian Vachon
Roubaix Lille Metropole
op 16"
21
Jérémy Roy
Française des Jeux
op 1'10"
22
Yuriy Krivtsov
Ag2r - La Mondiale
op 1'12"
23
Julien El Fares
Cofidis
op 1'14"
24
Eric Berthou
CarmioOro & A-Style
z.t
25
Valentin Iglinskiy
op 3'45"
26
Marcus Ljungqvist
Team Saxo Bank
z.t
27
Fabio Terrenzio
CarmioOro & A-Style
z.t
28
Alexandre Shushemoin
z.t
29
Freddy Bichot
Agritubel
z.t
30
Blaise Sonnery
Ag2r - La Mondiale
z.t
31
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
32
Roman Zhiyentayev
z.t
33
Gil Suray
Roubaix Lille Metropole
z.t
34
Gregor Gazvoda
EQA - Meitan Hompo - GDR
z.t
35
Jens Voigt
Team Saxo Bank
z.t
36
Julien Mazet
Auber '93
z.t
37
Steven Tronet
Roubaix Lille Metropole
z.t
38
Alexandre Aulas
CarmioOro & A-Style
z.t
39
Juan José Haedo
Team Saxo Bank
z.t
40
Romain Lebreton
Bretagne - Schuller
z.t
41
Jonathan Thiré
Auber '93
z.t
42
Dominic Klemme
Team Saxo Bank
z.t
43
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
44
Sébastien Joly
Française des Jeux
z.t
45
Mickaël Buffaz
Cofidis
z.t
46
Laurent Mangel
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
47
Jean-Charles Senac
Ag2r - La Mondiale
z.t
48
Nazar Jumabekov
z.t
49
Dmitriy Fofonov
z.t
50
Maxim Gourov
CarmioOro & A-Style
z.t
51
Jimmy Casper
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
52
Anthony Ravard
Agritubel
z.t
53
Mickael Larpe
Roubaix Lille Metropole
z.t
54
Jimmy Engoulvent
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
55
Guillaume Levarlet
Française des Jeux
z.t
56
Anthony Roux
Française des Jeux
z.t
57
Nicolas Rousseau
Ag2r - La Mondiale
z.t
58
Ludovic Turpin
Ag2r - La Mondiale
z.t
59
Florian Guillou
Roubaix Lille Metropole
z.t
60
Mikael Cherel
Française des Jeux
z.t
61
Yann Pivois
Bretagne - Schuller
z.t
62
Jérémie Galland
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
63
Nicolas Vogondy
Agritubel
z.t
64
Tony Gallopin
Auber '93
z.t
65
Miyataka Shimizu
EQA - Meitan Hompo - GDR
z.t
66
Yukiya Arashiro
Bbox Bouygues Telecom
z.t
67
Niels Brouzes
Auber '93
z.t
68
Rasmus Guldhammer
Team Capinordic
z.t
69
Lasse Bochmann
Team Saxo Bank
z.t
70
Julien Simon
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
71
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Schuller
z.t
72
Samuel Dumoulin
Cofidis
z.t
73
Alexandre Usov
Cofidis
z.t
74
Chad Gerlach
Amore & Vita - McDonald's
op 4'19"
75
Shinichi Fukushima
EQA - Meitan Hompo - GDR
z.t
76
Fredrik Ericsson
z.t
77
Guillaume Blot
Cofidis
z.t
78
Kazuya Okazaki
EQA - Meitan Hompo - GDR
op 4'37"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Result
Palmares