En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de la Provence
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
14/02
Saintes-Marie-de-la-Mer
Saintes-Marie-de-la-Mer
8.9 km
Result
Standings
Points
1
Filippo Ganna
Team Sky
10'05"
2
Sebastian Langeveld
EF Education First Pro Cycling Team
op 9"
3
Rémi Cavagna
Deceuninck - Quick Step
op 10"
4
Jasha Sütterlin
Movistar Team
op 15"
5
Kasper Asgreen
Deceuninck - Quick Step
op 18"
6
Yves Lampaert
Deceuninck - Quick Step
op 19"
7
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
op 20"
8
Owain Doull
Team Sky
op 21"
9
Sep Vanmarcke
EF Education First Pro Cycling Team
op 24"
10
Yoann Paillot
St Michel - Auber93
op 25"
11
Romain Seigle
Groupama - FDJ
z.t
12
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
z.t
13
Jimmy Janssens
Corendon - Circus
z.t
14
Matthias Brandle
Israel Cycling Academy
op 26"
15
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
op 27"
16
Moreno Hofland
EF Education First Pro Cycling Team
op 28"
17
Max Walscheid
Team Sunweb
z.t
18
Gorka Izagirre Insausti
Astana Pro Team
op 29"
19
Alex Frame
Trek - Segafredo
op 32"
20
Luis Mas Bonet
Movistar Team
z.t
21
Diego Rosa
Team Sky
op 33"
22
John Degenkolb
Trek - Segafredo
op 34"
23
Julius van den Berg
EF Education First Pro Cycling Team
op 35"
24
Chad Haga
Team Sunweb
z.t
25
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
26
Anthony Perez
Cofidis
z.t
27
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
op 36"
28
Simon Clarke
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
29
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
op 37"
30
Tony Gallopin
Ag2r - La Mondiale
z.t
31
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
32
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
33
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
op 38"
34
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
z.t
35
Samuel Leroux
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
36
Hugh Carthy
EF Education First Pro Cycling Team
op 39"
37
David Gaudu
Groupama - FDJ
op 40"
38
Eddie Dunbar
Team Sky
z.t
39
Asbjørn Kragh Andersen
Team Sunweb
op 41"
40
Tim Declercq
Deceuninck - Quick Step
z.t
41
Fausto Masnada
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
42
Michael Gogl
Trek - Segafredo
op 43"
43
Arthur Vichot
Vital Concept - B&B Hotels
op 44"
44
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
45
Maxime Bouet
Team Arkéa- Samsic
z.t
46
Daniele Bennati
Movistar Team
z.t
47
Xandro Meurisse
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
48
Stijn Devolder
Corendon - Circus
op 46"
49
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
50
Lennard Kämna
Team Sunweb
z.t
51
Jaime Castrillo
Movistar Team
z.t
52
Toms Skujins
Trek - Segafredo
op 47"
53
Michael Storer
Team Sunweb
z.t
54
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
op 48"
55
Dries De Bondt
Corendon - Circus
z.t
56
Cyril Gautier
Vital Concept - B&B Hotels
op 50"
57
Damien Touzé
Cofidis
op 51"
58
Nicholas Roche
Team Sunweb
z.t
59
Philippe Gilbert
Deceuninck - Quick Step
z.t
60
Jerome Cousin
Total Direct Energie
op 52"
61
Jonas Rickaert
Corendon - Circus
z.t
62
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
63
Ben Swift
Team Sky
z.t
64
Pierre Rolland
Vital Concept - B&B Hotels
op 53"
65
Alexandre Pichot
Total Direct Energie
z.t
66
Adrien Garel
Vital Concept - B&B Hotels
op 54"
67
Maxime Cam
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
68
Felix Ritzinger
Maloja Pushbikers
z.t
69
Dorian Godon
Ag2r - La Mondiale
op 55"
70
Loic Chetout
Cofidis
z.t
71
Eduard Prades Reverte
Movistar Team
op 56"
72
Anthony Delaplace
Team Arkéa- Samsic
z.t
73
Lilian Calmejane
Total Direct Energie
op 57"
74
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
75
Daniel Auer
Maloja Pushbikers
z.t
76
Leonardo Basso
Team Sky
z.t
77
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
op 58"
78
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
79
Alan Riou
Team Arkéa- Samsic
z.t
80
Joe Dombrowski
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
81
Yoann Bagot
Vital Concept - B&B Hotels
op 59"
82
Niklas Eg
Trek - Segafredo
z.t
83
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
84
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
z.t
85
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
op 1'00"
86
Anthony Turgis
Total Direct Energie
z.t
87
Christopher Lawless
Team Sky
z.t
88
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 1'01"
89
Remy Rochas
Delko Marseille Provence KTM
op 1'02"
90
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
op 1'03"
91
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
92
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
93
Fabien Schmidt
Delko Marseille Provence KTM
op 1'04"
94
Julien Simon
Cofidis
op 1'05"
95
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
96
Ramunas Navardauskas
Delko Marseille Provence KTM
op 1'06"
97
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
z.t
98
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
z.t
99
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
100
Amaël Moinard
Team Arkéa- Samsic
op 1'07"
101
Valentin Götzinger
Maloja Pushbikers
op 1'08"
102
Frederik Backaert
Wanty - Gobert Cycling Team
op 1'09"
103
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
104
Jonathan Hivert
Total Direct Energie
z.t
105
Guillaume Martin
Wanty - Gobert Cycling Team
op 1'10"
106
Jimmy Turgis
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
107
Otto Vergaerde
Corendon - Circus
z.t
108
Johannes Schinnagel
Maloja Pushbikers
z.t
109
Alo Jakin
St Michel - Auber93
op 1'11"
110
Ludwig De Winter
Wanty - Gobert Cycling Team
op 1'12"
111
Jonas Gregaard Wilsly
Astana Pro Team
op 1'13"
112
Hugo Hofstetter
Cofidis
z.t
113
Warren Barguil
Team Arkéa- Samsic
op 1'14"
114
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
z.t
115
Lukas Schlemmer
Maloja Pushbikers
z.t
116
Yohann Gène
Total Direct Energie
op 1'15"
117
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
z.t
118
Joeri Stallaert
Corendon - Circus
op 1'16"
119
Camille Thominet
St Michel - Auber93
z.t
120
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber93
op 1'17"
121
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
122
Mattia Viel
Androni Giocattoli - Sidermec
op 1'18"
123
Romain Feillu
St Michel - Auber93
op 1'19"
124
Jérémy Maison
Team Arkéa- Samsic
z.t
125
Jan Freuler
Amore & Vita - Prodir
op 1'20"
126
Thibault Ferasse
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
127
Maxence Moncassin
Amore & Vita - Prodir
op 1'22"
128
Jodok Salzmann
Maloja Pushbikers
z.t
129
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
130
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
131
Flavien Maurelet
St Michel - Auber93
op 1'23"
132
Andrea Pasqualon
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
133
Leonardo Fedrigo
Androni Giocattoli - Sidermec
op 1'27"
134
Odd Christian Eiking
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
135
August Jensen
Israel Cycling Academy
op 1'28"
136
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
137
Wesley Kreder
Wanty - Gobert Cycling Team
op 1'31"
138
Marcel Meisen
Corendon - Circus
z.t
139
Guy Niv
Israel Cycling Academy
op 1'32"
140
Bram Welten
Team Arkéa- Samsic
op 1'36"
141
Pierre Barbier
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 1'37"
142
Stefan Kolb
Maloja Pushbikers
op 1'38"
143
Pierre Gouault
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
144
Simon Sellier
Total Direct Energie
op 1'42"
145
Eriks Toms Gavars
Amore & Vita - Prodir
op 1'44"
146
Viesturs Luksevics
Amore & Vita - Prodir
op 1'45"
147
Anthony Maldonado
St Michel - Auber93
op 1'50"
148
Christophe Masson
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 1'55"
149
Danilo Celano
Amore & Vita - Prodir
op 1'56"
150
Iltjan Nika
Amore & Vita - Prodir
op 2'08"
151
Rudy Barbier
Israel Cycling Academy
op 2'21"
2024
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares