En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Settimana Ciclistica Lombarda by Bergamasca
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
02/09
Alzano Lombardo
Alzano Lombardo
162.5 km
Result
Standings
1
Sacha Modolo
Colnago - CSF Inox
3u40'31"
2
Gianluca Brambilla
Colnago - CSF Inox
z.t
3
Luca Mazzanti
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
4
Pierpaolo De Negri
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
5
Daniele Ratto
Geox - TMC
z.t
6
Daniele Colli
Geox - TMC
z.t
7
Fabio Felline
Geox - TMC
z.t
8
Alessandro Bazzana
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
9
Giovanni Visconti
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
10
Frederico Rocchetti
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
11
Davide Rebellin
Miche
op 2"
12
Arnold Jeannesson
FDJ
z.t
13
Miguel Angel Rubiano Chavez
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
14
Stefan Schumacher
Miche
z.t
15
Constantino Zaballa Gutierrez
Miche
z.t
16
Pavel Kochetkov
Itera-Katusha
z.t
17
Fabio Taborre
Acqua & Sapone
z.t
18
Riccardo Chiarini
Androni Giocattoli
z.t
19
Alessandro Proni
Acqua & Sapone
z.t
20
Reto Hollenstein
Team Vorarlberg
z.t
21
Rafaa Chtioui
Acqua & Sapone
z.t
22
Aristide Ratti
Wit
z.t
23
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
z.t
24
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
25
Marek Rutkiewicz
CCC Polsat Polkowice
z.t
26
Manuel Belletti
Colnago - CSF Inox
z.t
27
Paolo Bailetti
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
28
Antonio Santoro
Androni Giocattoli
z.t
29
Yonathan Monsalve
Androni Giocattoli
z.t
30
Haavard Jorbekk Blikra
Sparebanken Vest - Ridley
z.t
31
Thibaut Pinot
FDJ
z.t
32
Patxi Javier Vila Errandonea
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
33
Simone Stortoni
Colnago - CSF Inox
z.t
34
Domenico Pozzovivo
Colnago - CSF Inox
z.t
35
Sergei Rudaskov
Itera-Katusha
z.t
36
Jose Rodolfo Serpa Perez
Androni Giocattoli
z.t
37
Fredrik Strand Galta
Sparebanken Vest - Ridley
z.t
38
José Joao Pimenta Costa Mendes
CCC Polsat Polkowice
z.t
39
Alessandro Bisolti
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
40
Francesco Di Paolo
Acqua & Sapone
z.t
41
Sergey Firsanov
Itera-Katusha
z.t
42
Andrea Pasqualon
Colnago - CSF Inox
z.t
43
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural
z.t
44
Marco Corti
Geox - TMC
z.t
45
Bernhard Oberholzer
Price Your Bike
z.t
46
Philipp Mamos
Amore & Vita
z.t
47
Sander Armée
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
48
Davide Torosantucci
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
49
Vladimir Miholjevic
Acqua & Sapone
z.t
50
Xavier Florencio Cabre
Geox - TMC
z.t
51
Luca Zanasca
Wit
z.t
52
Jacek Morajko
CCC Polsat Polkowice
z.t
53
Henry Frusto
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
54
Juan Sebastian Tamayo Martinez
Wit
z.t
55
Giuseppe Muraglia
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
56
Sandy Casar
FDJ
z.t
57
Carlos José Ochoa
Androni Giocattoli
z.t
58
José Herrada Lopez
Caja Rural
z.t
59
Alessandro De Marchi
Androni Giocattoli
op 14"
60
Roy Hegreberg
Sparebanken Vest - Ridley
op 1'40"
61
Laszlo Bodrogi
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
62
Alexander Zdanov
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
63
Roberto Antonio Richeze
ORA Hotels Carrera
z.t
64
Johan Coenen
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
65
Josef Benetseder
Team Vorarlberg
z.t
66
Edoardo Girardi
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
67
Christian Meier
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
68
Volodymyr Bileka
Amore & Vita
z.t
69
Bernardo Colex Tepoz
Amore & Vita
z.t
70
Junya Sano
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
71
Ariel Maximiliano Richeze
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
72
Stefano Pirazzi
Colnago - CSF Inox
op 1'45"
73
Diego Caccia
Farnese Vini - Neri Sottoli
op 2'37"
74
Oscar Gatto
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
75
Joey Rosskopf
Team Type 1 - Sanofi Aventis
op 4'00"
76
Darko Blazevic
Meridiana Kamen Team
op 4'51"
77
Anton Kaniuk
Amore & Vita
z.t
78
Volodymyr Kogut
Amore & Vita
z.t
79
Fausto Fognini
Wit
z.t
80
Walter Proch
ORA Hotels Carrera
z.t
81
Michele Gaia
Miche
z.t
82
Alberto Contoli
Colnago - CSF Inox
z.t
83
Alessandro Donati (1)
Acqua & Sapone
z.t
84
Oleg Berdos
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
85
Volodymyr Zagorodniy
Miche
z.t
86
Oleg Chuzhda
Caja Rural
z.t
87
Vladislav Borisov
Amore & Vita
z.t
88
Boy van Poppel
UnitedHealthcare Pro Cycling
op 5'06"
89
Alexander Riabkin
Caja Rural
z.t
90
Ermanno Capelli
Team Vorarlberg
z.t
91
Niv Libner
Amore & Vita
op 6'36"
92
Viacheslav Kuznetsov
Itera-Katusha
z.t
93
Istvan Cziraki
ORA Hotels Carrera
z.t
94
David Gutierrez Gutierrez
Geox - TMC
z.t
95
Alberto Di Lorenzo
Meridiana Kamen Team
z.t
96
Gianluca Randazzo
Miche
z.t
97
Blaz Bonca
Meridiana Kamen Team
z.t
98
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 7'11"
99
Claudio Corioni
Acqua & Sapone
z.t
100
Damiano Margutti
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
101
Loic Aubert
Price Your Bike
z.t
102
Manuel Fedele
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
103
Mariusz Witecki
CCC Polsat Polkowice
z.t
104
Javier Moreno Bazan
Caja Rural
op 8'59"
105
Bartlomiej Matysiak
CCC Polsat Polkowice
z.t
106
Simone Boifava
ORA Hotels Carrera
op 10'55"
107
Andrea Piechele
Colnago - CSF Inox
op 12'37"
108
Thomas Bertolini
z.t
109
Ben(jamin) King
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
110
Filippo Baggio
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
111
Ryohei Komori
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
112
Dominique Cornu
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
113
Geert Steurs
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
114
Kenny De Ketele
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
115
Joël Eglin
Price Your Bike
z.t
116
Giuseppe Di Salvo
Miche
z.t
117
Krzysztof Szczawinski
Miche
z.t
118
Gianluca Maggiore
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
119
Andrea Di Corrado
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
120
Karl Menzies
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
121
Hilton Clarke
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
122
Diego Alejandro Tamayo Martinez
Wit
z.t
123
Giuseppe De Maria
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
124
Wesley Sulzberger
FDJ
z.t
125
Enrico Montanari
Wit
z.t
126
Christopher Stevenson
Sparebanken Vest - Ridley
z.t
127
Joaquin Sobrino Martinez
Caja Rural
z.t
128
Tyler Magner
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
129
Rémi Pauriol
FDJ
z.t
130
Dmitriy Kosyakov
Itera-Katusha
z.t
131
Cédric Pineau
FDJ
z.t
132
Andrea Grendene
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
133
Danilo Napolitano
Acqua & Sapone
z.t
134
Luca Solari
Androni Giocattoli
z.t
135
Giampaolo Cheula
Geox - TMC
z.t
Stefano Garzelli
Acqua & Sapone
DNF
Charles Wegelius
UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF
Jackson Rodríguez
Androni Giocattoli
DNS
2024
2013
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares