En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Critérium International
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
29/03
Porto-Vecchio
Porto-Vecchio
7 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Tom Dumoulin
Team Giant - Shimano
9'07"
2
Rohan Dennis
Garmin - Sharp
op 3"
3
Bob Jungels
Trek Factory Racing
op 10"
4
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
op 11"
5
Jérôme Coppel
Cofidis
z.t
6
Ramunas Navardauskas
Garmin - Sharp
op 14"
7
Mathias Frank
IAM Cycling
op 16"
8
Julien Simon
Cofidis
z.t
9
Eduardo Sepulveda
Bretagne - Séché Environnement
op 18"
10
Nathan Haas
Garmin - Sharp
op 20"
11
Pierrick Fédrigo
FDJ.fr
op 21"
12
Brice Feillu
Bretagne - Séché Environnement
op 22"
13
Anthony Delaplace
Bretagne - Séché Environnement
z.t
14
Gustav Erik Larsson
IAM Cycling
op 23"
15
Matthias Brandle
IAM Cycling
op 24"
16
Lawson Craddock
Team Giant - Shimano
z.t
17
Tiago José Pinto Machado
Team Netapp - Endura
op 26"
18
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
z.t
19
Rafal Majka
Tinkoff - Saxo
op 27"
20
Brian Nauleau
Team Europcar
z.t
21
Matthew Busche
Trek Factory Racing
op 28"
22
Michele Scarponi
Astana Pro Team
z.t
23
Iker Camaño Ortuzar
Team Netapp - Endura
op 30"
24
Fabio Silvestre
Trek Factory Racing
z.t
25
Fränk Schleck
Trek Factory Racing
z.t
26
Yukiya Arashiro
Team Europcar
op 31"
27
Romain Sicard
Team Europcar
op 32"
28
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
op 33"
29
Stephane Rossetto
Big Mat - Auber 93
op 34"
30
Marcel Wyss
IAM Cycling
z.t
31
Flavien Dassonville
Big Mat - Auber 93
op 35"
32
José Joao Pimenta Costa Mendes
Team Netapp - Endura
z.t
33
Valerio Agnoli
Astana Pro Team
op 36"
34
José Gonçalves
Team La Pomme Marseille 13
z.t
35
Cyril Gautier
Team Europcar
z.t
36
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia
z.t
37
David De La Cruz Melgarejo
Team Netapp - Endura
op 37"
38
Daan Olivier
Team Giant - Shimano
z.t
39
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
40
Calvin Watson
Trek Factory Racing
z.t
41
Sébastien Reichenbach
IAM Cycling
op 38"
42
Leonardo Fabio Duque
Colombia
op 40"
43
Jérémy Bescond
Cofidis
z.t
44
Julien Fouchard
Cofidis
z.t
45
Thierry Hupond
Team Giant - Shimano
z.t
46
Armindo Fonseca
Bretagne - Séché Environnement
op 41"
47
Alex Howes
Garmin - Sharp
z.t
48
Janez Brajkovic
Astana Pro Team
z.t
49
Johann Tschopp
IAM Cycling
z.t
50
Florian Vachon
Bretagne - Séché Environnement
op 42"
51
Guillaume Levarlet
Cofidis
z.t
52
Evan Huffman
Astana Pro Team
z.t
53
Caleb Fairly
Garmin - Sharp
z.t
54
Tony Hurel
Team Europcar
op 44"
55
Yoann Paillot
Team La Pomme Marseille 13
z.t
56
Jay McCarthy
Tinkoff - Saxo
z.t
57
Erick Rowsell
Team Netapp - Endura
z.t
58
Julien El Fares
Team La Pomme Marseille 13
op 45"
59
Thomas Dekker
Garmin - Sharp
z.t
60
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
z.t
61
Andy Schleck
Trek Factory Racing
op 46"
62
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
op 47"
63
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
z.t
64
Ivan Rovny
Tinkoff - Saxo
op 48"
65
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
66
Laurent Pichon
FDJ.fr
z.t
67
Patrick Schelling
IAM Cycling
z.t
68
Angelo Tulik
Team Europcar
op 49"
69
Alo Jakin
Big Mat - Auber 93
op 51"
70
Michael Valgren Andersen
Tinkoff - Saxo
z.t
71
Jonathan Fumeaux
IAM Cycling
z.t
72
Romain Guillemois
Team Europcar
z.t
73
Marko Kump
Tinkoff - Saxo
z.t
74
Cesare Benedetti
Team Netapp - Endura
op 52"
75
Tom Stamsnijder
Team Giant - Shimano
z.t
76
Alessandro Vanotti
Astana Pro Team
z.t
77
Dimitri Le Boulch
Big Mat - Auber 93
op 53"
78
Thomas Vaubourzeix
Team La Pomme Marseille 13
op 54"
79
Laurent Didier
Trek Factory Racing
z.t
80
Rémy Di Gregorio
Team La Pomme Marseille 13
z.t
81
Antoine Lavieu
Team La Pomme Marseille 13
op 55"
82
Steven Tronet
Big Mat - Auber 93
z.t
83
Giovanni Bernaudeau
Team Europcar
z.t
84
Jonas Ahlstrand
Team Giant - Shimano
z.t
85
Frantisek Padour
Team Netapp - Endura
op 57"
86
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Colombia
z.t
87
Arnaud Courteille
FDJ.fr
op 58"
88
Eduard Alexander Beltran Suarez
Tinkoff - Saxo
op 59"
89
Evgeny Petrov
Tinkoff - Saxo
z.t
90
Clement Venturini
Cofidis
op 1'00"
91
Francis Mourey
FDJ.fr
op 1'01"
92
Christophe Laborie
Bretagne - Séché Environnement
op 1'02"
93
Florian Guillou
Bretagne - Séché Environnement
z.t
94
Edward Fabian Diaz Cardenas
Colombia
op 1'04"
95
Théo Vimpere
Big Mat - Auber 93
op 1'06"
96
Julien Antomarchi
Team La Pomme Marseille 13
op 1'07"
97
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Garmin - Sharp
z.t
98
Nacer Bouhanni
FDJ.fr
op 1'08"
99
Pierre Gouault
Big Mat - Auber 93
op 1'10"
100
Eugenio Alafaci
Trek Factory Racing
z.t
101
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
op 1'11"
102
Benjamin Giraud
Team La Pomme Marseille 13
z.t
103
Yannis Yssaad
Big Mat - Auber 93
op 1'13"
104
Benoît Vaugrenard
FDJ.fr
op 1'15"
105
Lachlan David Morton
Garmin - Sharp
op 1'16"
106
Jeffry Johan Romero Corredor
Colombia
z.t
107
Arman Kamyshev
Astana Pro Team
op 1'24"
108
Darwin Ferney Pantoja Tobar
Colombia
op 1'26"
109
Loh Sea Keong
Team Giant - Shimano
op 1'35"
110
Sébastien Chavanel
FDJ.fr
op 1'41"
111
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
112
Jonathan Paredes
Colombia
op 1'48"
113
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
op 1'56"
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares