En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Critérium International
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
29/03
Porto-Vecchio
Porto-Vecchio
89 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Nacer Bouhanni
FDJ.fr
2u07'01"
2
Nathan Haas
Garmin - Sharp
z.t
3
Marko Kump
Tinkoff - Saxo
z.t
4
Tony Hurel
Team Europcar
z.t
5
Julien Simon
Cofidis
z.t
6
Matthias Brandle
IAM Cycling
z.t
7
Benjamin Giraud
Team La Pomme Marseille 13
z.t
8
Armindo Fonseca
Bretagne - Séché Environnement
z.t
9
Eugenio Alafaci
Trek Factory Racing
z.t
10
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
11
Cyril Gautier
Team Europcar
z.t
12
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
13
Julien El Fares
Team La Pomme Marseille 13
z.t
14
Leonardo Fabio Duque
Colombia
z.t
15
Yannis Yssaad
Big Mat - Auber 93
z.t
16
Bob Jungels
Trek Factory Racing
z.t
17
Jeffry Johan Romero Corredor
Colombia
z.t
18
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
z.t
19
Fabio Silvestre
Trek Factory Racing
z.t
20
Cesare Benedetti
Team Netapp - Endura
z.t
21
Valerio Agnoli
Astana Pro Team
z.t
22
Rafal Majka
Tinkoff - Saxo
z.t
23
Erick Rowsell
Team Netapp - Endura
z.t
24
Clement Venturini
Cofidis
z.t
25
Yukiya Arashiro
Team Europcar
z.t
26
Daan Olivier
Team Giant - Shimano
z.t
27
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
z.t
28
Steven Tronet
Big Mat - Auber 93
z.t
29
Mathias Frank
IAM Cycling
z.t
30
Iker Camaño Ortuzar
Team Netapp - Endura
z.t
31
Brice Feillu
Bretagne - Séché Environnement
z.t
32
José Gonçalves
Team La Pomme Marseille 13
z.t
33
Sébastien Reichenbach
IAM Cycling
z.t
34
Arman Kamyshev
Astana Pro Team
z.t
35
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
36
Thomas Dekker
Garmin - Sharp
z.t
37
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Garmin - Sharp
z.t
38
Caleb Fairly
Garmin - Sharp
z.t
39
Matthew Busche
Trek Factory Racing
z.t
40
Rémy Di Gregorio
Team La Pomme Marseille 13
z.t
41
Ramunas Navardauskas
Garmin - Sharp
z.t
42
Alex Howes
Garmin - Sharp
z.t
43
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
44
Julien Fouchard
Cofidis
z.t
45
Antoine Lavieu
Team La Pomme Marseille 13
z.t
46
Fränk Schleck
Trek Factory Racing
z.t
47
Florian Guillou
Bretagne - Séché Environnement
z.t
48
Brian Nauleau
Team Europcar
z.t
49
Rohan Dennis
Garmin - Sharp
z.t
50
Anthony Delaplace
Bretagne - Séché Environnement
z.t
51
Guillaume Levarlet
Cofidis
z.t
52
Tom Dumoulin
Team Giant - Shimano
z.t
53
Jonas Ahlstrand
Team Giant - Shimano
z.t
54
Jérémy Bescond
Cofidis
z.t
55
Stephane Rossetto
Big Mat - Auber 93
z.t
56
Michele Scarponi
Astana Pro Team
z.t
57
David De La Cruz Melgarejo
Team Netapp - Endura
z.t
58
Giovanni Bernaudeau
Team Europcar
z.t
59
Gustav Erik Larsson
IAM Cycling
z.t
60
Tiago José Pinto Machado
Team Netapp - Endura
z.t
61
Pierrick Fédrigo
FDJ.fr
z.t
62
Lawson Craddock
Team Giant - Shimano
z.t
63
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
z.t
64
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
z.t
65
Ivan Rovny
Tinkoff - Saxo
z.t
66
Jonathan Fumeaux
IAM Cycling
z.t
67
Eduard Alexander Beltran Suarez
Tinkoff - Saxo
z.t
68
Eduardo Sepulveda
Bretagne - Séché Environnement
z.t
69
Romain Sicard
Team Europcar
z.t
70
Jérôme Coppel
Cofidis
z.t
71
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Colombia
z.t
72
Dimitri Le Boulch
Big Mat - Auber 93
z.t
73
Florian Vachon
Bretagne - Séché Environnement
z.t
74
Evgeny Petrov
Tinkoff - Saxo
z.t
75
Pierre Gouault
Big Mat - Auber 93
z.t
76
Flavien Dassonville
Big Mat - Auber 93
z.t
77
Angelo Tulik
Team Europcar
z.t
78
Marcel Wyss
IAM Cycling
z.t
79
Frantisek Padour
Team Netapp - Endura
z.t
80
Yoann Paillot
Team La Pomme Marseille 13
z.t
81
Darwin Ferney Pantoja Tobar
Colombia
z.t
82
Jay McCarthy
Tinkoff - Saxo
z.t
83
Janez Brajkovic
Astana Pro Team
z.t
84
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
85
Evan Huffman
Astana Pro Team
z.t
86
Patrick Schelling
IAM Cycling
z.t
87
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia
z.t
88
Andy Schleck
Trek Factory Racing
z.t
89
Théo Vimpere
Big Mat - Auber 93
z.t
90
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
91
Christophe Laborie
Bretagne - Séché Environnement
z.t
92
Michael Valgren Andersen
Tinkoff - Saxo
z.t
93
José Joao Pimenta Costa Mendes
Team Netapp - Endura
z.t
94
Julien Antomarchi
Team La Pomme Marseille 13
z.t
95
Johann Tschopp
IAM Cycling
z.t
96
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
z.t
97
Calvin Watson
Trek Factory Racing
z.t
98
Laurent Pichon
FDJ.fr
z.t
99
Lachlan David Morton
Garmin - Sharp
z.t
100
Alessandro Vanotti
Astana Pro Team
z.t
101
Sébastien Chavanel
FDJ.fr
op 20"
102
Laurent Didier
Trek Factory Racing
op 34"
103
Alo Jakin
Big Mat - Auber 93
op 36"
104
Thomas Vaubourzeix
Team La Pomme Marseille 13
op 43"
105
Tom Stamsnijder
Team Giant - Shimano
z.t
106
Romain Guillemois
Team Europcar
op 55"
107
Francis Mourey
FDJ.fr
z.t
108
Benoît Vaugrenard
FDJ.fr
z.t
109
Arnaud Courteille
FDJ.fr
op 59"
110
Thierry Hupond
Team Giant - Shimano
op 1'05"
111
Edward Fabian Diaz Cardenas
Colombia
op 1'25"
112
Loh Sea Keong
Team Giant - Shimano
op 9'45"
113
Jonathan Paredes
Colombia
z.t
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares