En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Critérium International
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
25/03
Porto-Vecchio
Col de l?Ospedale
179 km
Result
Final Classification
1
Pierrick Fédrigo
FDJ - BigMat
4u52'34"
2
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
3
Lars Petter Nordhaug
Sky Procycling
z.t
4
Cadel Evans
BMC Racing Team
z.t
5
Guillaume Levarlet
Saur - Sojasun
op 8"
6
Christophe Le Mével
Garmin - Sharp
z.t
7
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
8
Michael Rogers
Sky Procycling
z.t
9
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
op 20"
10
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 21"
11
Alexandre Geniez
Argos-Shimano
z.t
12
Julien El Fares
Team Type 1
z.t
13
Maxime Monfort
RadioShack - Nissan
z.t
14
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
z.t
15
Dimitri Champion
Bretagne - Schuller
z.t
16
Thomas Lövkvist
Sky Procycling
op 36"
17
Mikel Landa Meana
Euskaltel - Euskadi
op 48"
18
Cyril Gautier
Team Europcar
op 1'03"
19
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
op 1'09"
20
John Darwin Atapuma Hurtado
Colombia - Coldeportes
op 1'30"
21
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia - Coldeportes
z.t
22
Marco Pinotti
BMC Racing Team
op 1'58"
23
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
op 2'19"
24
Arnaud Courteille
FDJ - BigMat
op 2'27"
25
Amaël Moinard
BMC Racing Team
op 2'30"
26
Simon Geschke
Argos-Shimano
op 2'39"
27
David Zabriskie
Garmin - Sharp
op 2'55"
28
Davide Malacarne
Team Europcar
z.t
29
Vegard Stake Laengen
Team Type 1
z.t
30
Dimitri Le Boulch
Auber '93
z.t
31
Rudy Molard
Cofidis
z.t
32
Giovanni Bernaudeau
Team Europcar
op 3'45"
33
Yannick Talabardon
Saur - Sojasun
z.t
34
Benjamin King
RadioShack - Nissan
z.t
35
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
z.t
36
Mickaël Buffaz
Cofidis
z.t
37
Laurent Mangel
Saur - Sojasun
z.t
38
Julien Antomarchi
Team Type 1
z.t
39
Fränk Schleck
RadioShack - Nissan
z.t
40
Geoffroy Lequatre
Bretagne - Schuller
z.t
41
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
42
Romain Hardy
Bretagne - Schuller
z.t
43
Anthony Charteau
Team Europcar
z.t
44
Benoît Vaugrenard
FDJ - BigMat
op 3'53"
45
Pierre-Luc Perichon
La Pomme Marseille
op 4'34"
46
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Euskaltel - Euskadi
z.t
47
Pierre Rolland
Team Europcar
op 5'13"
48
Michel Kreder
Garmin - Sharp
z.t
49
Christophe Laborie
Saur - Sojasun
op 6'02"
50
Tom Dumoulin
Argos-Shimano
z.t
51
Nelson Oliveira
RadioShack - Nissan
op 6'58"
52
Christophe Kern
Team Europcar
z.t
53
Wilson Alexander Marentes Torres
Colombia - Coldeportes
z.t
54
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
55
Armindo Fonseca
Bretagne - Schuller
z.t
56
Fabian Wegmann
Garmin - Sharp
z.t
57
Florian Guillou
Bretagne - Schuller
z.t
58
Renaud Dion
Bretagne - Schuller
z.t
59
Alexander Efimkin
Team Type 1
z.t
60
Rémi Pauriol
FDJ - BigMat
z.t
61
Steven Tronet
Auber '93
z.t
62
John Gadret
Ag2r - La Mondiale
z.t
63
Rémi Cusin
Team Type 1
z.t
64
Yohan Cauquil
La Pomme Marseille
z.t
65
Clément Koretzky
La Pomme Marseille
op 8'29"
66
Jeffry Johan Romero Corredor
Colombia - Coldeportes
z.t
67
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
68
Arnaud Gérard
FDJ - BigMat
op 8'45"
69
Toms Skujins
La Pomme Marseille
op 9'11"
70
Nathan Haas
Garmin - Sharp
op 9'38"
71
Romain Sicard
Euskaltel - Euskadi
op 9'50"
72
Linus Gerdemann
RadioShack - Nissan
op 10'16"
73
Thomas Dekker
Garmin - Sharp
z.t
74
Victor Hugo Peña Grisales
Colombia - Coldeportes
z.t
75
Jure Kocjan
Team Type 1
z.t
76
Christopher Froome
Sky Procycling
op 10'18"
77
Nicolas Bazin
Auber '93
z.t
78
Yannick Eijssen
BMC Racing Team
op 10'53"
79
David Lelay
Saur - Sojasun
op 11'26"
80
Florian Vachon
Bretagne - Schuller
op 11'58"
81
Salvatore Puccio
Sky Procycling
z.t
82
Jean-Luc Delpech
Bretagne - Schuller
z.t
83
Arnaud Labbe
Cofidis
z.t
84
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
op 12'30"
85
Anthony Roux
FDJ - BigMat
op 13'25"
86
Mathieu Drujon
Auber '93
op 13'39"
87
Nicolas Rousseau
Auber '93
z.t
88
Gregoire Tarride
La Pomme Marseille
op 13'58"
89
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Colombia - Coldeportes
op 14'00"
90
Luis Felipe Laverde Jimenez
Colombia - Coldeportes
z.t
91
Jimmy Engoulvent
Saur - Sojasun
op 14'18"
92
Nacer Bouhanni
FDJ - BigMat
op 14'38"
93
Nicolas Vogondy
Cofidis
op 14'39"
94
Luke Rowe
Sky Procycling
op 14'56"
95
Javier Megias Leal
Team Type 1
op 15'05"
96
Jens Voigt
RadioShack - Nissan
op 16'16"
97
Evaldas Siskevicius
La Pomme Marseille
op 17'12"
98
Ronan Racault
Auber '93
op 17'36"
99
Fabien Bacquet
Auber '93
z.t
100
Raymond Kreder
Garmin - Sharp
op 21'01"
101
Tobias Ludvigsson
Argos-Shimano
z.t
102
Patrick Gretsch
Argos-Shimano
z.t
103
Cheng Ji
Argos-Shimano
op 22'16"
104
George Bennett
RadioShack - Nissan
op 22'28"
Rubens Bertogliati
Team Type 1
DNF
Jean-Eudes Demaret
Cofidis
DNF
Benjamin Giraud
La Pomme Marseille
DNF
Jonathan Hivert
Saur - Sojasun
DNF
Rony Martias
Saur - Sojasun
DNF
Yannick Martinez
La Pomme Marseille
DNF
Damien Monier
Cofidis
DNF
Jarlinson Pantano Gomez
Colombia - Coldeportes
DNF
Matteo Pelucchi
Team Europcar
DNF
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
DNF
Perrig Quemeneur
Team Europcar
DNF
Timothy Roe
BMC Racing Team
DNF
Andrew Talansky
Garmin - Sharp
DNF
Tristan Valentin
Cofidis
DNF
Danilo Wyss
BMC Racing Team
DNF
Joost Posthuma
RadioShack - Nissan
DNS
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares