En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Critérium International
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
29/03
Les Vieilles Forges
Monthermé
98.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Jens Voigt
Team Saxo Bank
2u30'22"
2
Danny Pate
Garmin - Slipstream
op 7"
3
Romain Feillu
Agritubel
op 9"
4
Jérôme Coppel
Française des Jeux
z.t
5
Matteo Carrara
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 12"
6
Daniel Moreno Fernandez
Caisse d'Epargne
z.t
7
Yury Trofimov
Bbox Bouygues Telecom
z.t
8
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
9
Cyril Lemoine
Skil - Shimano
z.t
10
Alexandre Botcharov
Team Katusha
z.t
11
Frantisek Rabon
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
12
Jean-Eudes Demaret
Cofidis
z.t
13
Fränk Schleck
Team Saxo Bank
z.t
14
Maxime Monfort
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
15
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
16
Julien El Fares
Cofidis
z.t
17
Fabrice Jeandesboz
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
18
Christophe Moreau
Agritubel
z.t
19
Sébastien Joly
Française des Jeux
z.t
20
Julien Simon
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
21
Christophe Le Mével
Française des Jeux
z.t
22
Vladimir Karpets
Team Katusha
z.t
23
Janez Brajkovic
Astana
z.t
24
Gustav Erik Larsson
Team Saxo Bank
z.t
25
Ivan Velasco Murillo
Euskaltel - Euskadi
z.t
26
Evgeny Petrov
Team Katusha
z.t
27
Chris Anker Sörensen
Team Saxo Bank
z.t
28
Pierrick Fédrigo
Bbox Bouygues Telecom
z.t
29
Nicholas Roche
Ag2r - La Mondiale
z.t
30
Daniel Navarro Garcia
Astana
z.t
31
Jonathan Hivert
Skil - Shimano
op 22"
32
Arnold Jeannesson
Caisse d'Epargne
op 42"
33
Nico Sijmens
Cofidis
op 46"
34
Roman Kireyev
Astana
op 52"
35
Thomas Peterson
Garmin - Slipstream
z.t
36
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
37
Guillaume Levarlet
Française des Jeux
op 54"
38
Ben Swift
Team Katusha
op 1'01"
39
Sergey Lagutin
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
40
Thomas Frei
BMC Racing Team
op 1'11"
41
Oscar Pereiro Sio
Caisse d'Epargne
z.t
42
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
z.t
43
Andy Schleck
Team Saxo Bank
op 1'17"
44
Mathieu Perget
Caisse d'Epargne
z.t
45
Simon Geschke
Skil - Shimano
op 2'03"
46
Damien Monier
Cofidis
op 2'08"
47
Marco Marcato
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 2'24"
48
Bradley Wiggins
Garmin - Slipstream
op 2'42"
49
Piet Rooijakkers
Skil - Shimano
op 2'49"
50
Sandy Casar
Française des Jeux
op 4'35"
51
Alexandre Moos
BMC Racing Team
op 4'42"
52
Jimmy Engoulvent
Besson Chaussures-Sojasun
op 6'24"
53
Christophe Kern
Cofidis
z.t
54
Rémy Di Gregorio
Française des Jeux
z.t
55
Sébastien Delfosse
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
56
Thierry Hupond
Skil - Shimano
z.t
57
Gaël Malacarne
Bretagne - Schuller
z.t
58
Anthony Roux
Française des Jeux
z.t
59
Wouter Mol
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
60
Reinier Honig
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
61
Bert Grabsch
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
62
Jérémie Galland
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
63
Yannick Talabardon
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
64
Alexandre Pichot
Bbox Bouygues Telecom
z.t
65
Christian Meier
Garmin - Slipstream
z.t
66
Andrey Zeits
Astana
z.t
67
Kevyn Ista
Agritubel
z.t
68
Maryan Hary
Cofidis
z.t
69
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
70
Nicolas Portal
Caisse d'Epargne
z.t
71
Tadej Valjavec
Ag2r - La Mondiale
z.t
72
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
73
Michael Albasini
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
74
Juan José Haedo
Team Saxo Bank
z.t
75
Timothy Duggan
Garmin - Slipstream
z.t
76
Bingen Fernandez Bustinza
Cofidis
z.t
77
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
z.t
78
Yann Huguet
Agritubel
z.t
79
Yukihiro Doi
Skil - Shimano
z.t
80
David Lelay
Agritubel
z.t
81
Ian McKissick
BMC Racing Team
z.t
82
Joan Horrach Rippoll
Team Katusha
z.t
84
Albert Timmer
Skil - Shimano
z.t
85
Lilian Jégou
Bretagne - Schuller
z.t
86
Johann Tschopp
Bbox Bouygues Telecom
z.t
87
Steve Morabito
Astana
z.t
88
Julian Dean
Garmin - Slipstream
op 6'30"
89
Tony Martin
Team Columbia - High Road - HTC
op 7'32"
90
Jason Donald
Garmin - Slipstream
op 9'31"
91
Anthony Ravard
Agritubel
op 9'43"
92
Anthony Charteau
Caisse d'Epargne
op 9'46"
93
Kilian Patour
Garmin - Slipstream
z.t
94
Yauheni Hutarovich
Française des Jeux
z.t
95
Dirk Bellemakers
Landbouwkrediet - Colnago
op 10'10"
96
Julien Loubet
Ag2r - La Mondiale
op 11'03"
Josu Agirre Aseginolaza
Euskaltel - Euskadi
DNF
Michael Barry
Team Columbia - High Road - HTC
DNF
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Schuller
DNF
Aurélien Clerc
Ag2r - La Mondiale
DNF
Rui Alberto Costa Da Faria
Caisse d'Epargne
DNF
Arnaud Coyot
Caisse d'Epargne
DNF
Mathieu Drouilly
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
DNF
Jakob Fuglsang
Team Saxo Bank
DNF
Cyril Gautier
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Benjamin Gourgue
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Nicolas Hartmann
Bretagne - Schuller
DNF
Steve Houanard
Skil - Shimano
DNF
Andoni Lafuente Olaguibel
Euskaltel - Euskadi
DNF
Laurent Lefevre
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Geoffroy Lequatre
Agritubel
DNF
Laurent Mangel
Besson Chaussures-Sojasun
DNF
Kevin Neirynck
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Alexandr Pliuschin
Ag2r - La Mondiale
DNF
Mark Renshaw
Team Columbia - High Road - HTC
DNF
Martial Ricci-Poggi
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Ivan Rovny
Team Katusha
DNF
Matthieu Sprick
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Bobbie Traksel
Vacansoleil Pro Cycling Team
DNF
Markus Zberg
BMC Racing Team
DNF
Lasse Bochmann
Team Saxo Bank
DNS
Clément Lhotellerie
Vacansoleil Pro Cycling Team
DSQ
Olivier Bonnaire
Bbox Bouygues Telecom
OTL
Jimmy Casper
Besson Chaussures-Sojasun
OTL
Dimitri Champion
Bretagne - Schuller
OTL
Antonio Cruz
BMC Racing Team
OTL
Alexsandr Dyachenko
Astana
OTL
Martin Kohler
BMC Racing Team
OTL
Romain Lebreton
Bretagne - Schuller
OTL
Florian Morizot
Besson Chaussures-Sojasun
OTL
Yann Pivois
Bretagne - Schuller
OTL
Wout Poels
Vacansoleil Pro Cycling Team
OTL
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares