En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Qinghai Lake
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
19/07
Lanzhou
Lanzhou
91 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Ilya Davidenok
Continental Team Astana
51u39'58"
2
Mykhaylo Kononenko
Kolss Cycling Team
op 42"
3
Thomas Vaubourzeix
Team La Pomme Marseille 13
op 43"
4
Oleksandr Polivoda
Kolss Cycling Team
op 1'07"
5
Frantisek Padour
Team Netapp - Endura
op 1'49"
6
José Gonçalves
Team La Pomme Marseille 13
op 1'56"
7
Víctor Martín Hernandez
Burgos-BH
op 2'39"
8
Chad Beyer
5 Hour Energy
op 2'44"
9
Cesare Benedetti
Team Netapp - Endura
op 3'47"
10
Mirsamad Pourseyedigolakhour
Tabriz Petrochemical Team
op 4'55"
11
Kiryll Pozdnyakov
Rusvelo
op 4'56"
12
Ahmet Orken
Torku Sekerspor
op 7'02"
13
Ghader Mizbani Iranagh
Tabriz Petrochemical Team
op 9'50"
14
Andrey Mizurov
RTS-Santic Racing Team
op 10'08"
15
Antoine Lavieu
Team La Pomme Marseille 13
op 10'43"
16
Samuele Conti
Neri Sottoli
op 10'44"
17
Juan Pablo Wilches Rodriguez
Qinghai Tianyoude Cycling Team
op 11'17"
18
Daniel Schorn
Team Netapp - Endura
op 11'19"
19
Francesco Failli
Neri Sottoli
op 12'12"
20
Victor Niño Corredor
Start - Trigon Cycling Team
op 12'15"
21
Volodymyr Kogut
Amore & Vita - Selle SMP
op 12'20"
22
Michael Woods
5 Hour Energy
op 12'41"
23
Tuulkhangai Tuguldur
Ningxia Sports Lottert Cycling Team
op 12'50"
24
Viktor Okishev
Continental Team Astana
op 13'05"
25
Taylor Sheldon
5 Hour Energy
op 16'32"
26
Gavin Mannion
5 Hour Energy
op 25'27"
27
Mirko Tedeschi
Neri Sottoli
op 26'00"
28
Mario Alberto Rojas Rojas
RTS-Santic Racing Team
op 27'16"
29
Ali Khademi
Tabriz Petrochemical Team
op 29'05"
30
Amir Kolahdozhagh
Tabriz Petrochemical Team
op 29'07"
31
Oleksandr Kvachuk
Kolss Cycling Team
op 29'34"
32
Pierpaolo De Negri
Vini Fantini - Nippo
op 29'37"
33
Zhandos Bizhigitov
Continental Team Astana
op 30'25"
34
Jesus Del Pino Corrochano
Burgos-BH
op 33'37"
35
Denys Kostyuk
Kolss Cycling Team
op 35'01"
36
Luca Benedetti
Amore & Vita - Selle SMP
op 38'16"
37
Sergiy Lagkuti
Kolss Cycling Team
op 41'18"
38
Miguel Minguez Ayala
Euskadi
op 44'03"
39
Igor Merino Cortazar
Burgos-BH
op 45'08"
40
Mekseb Debesay
Bike AID - Ride for Help
op 45'20"
41
Andriy Khripta
Kolss Cycling Team
op 46'12"
42
Grega Bole
Vini Fantini - Nippo
op 49'55"
43
Vitaliy Buts
Kolss Cycling Team
op 53'44"
44
Dmytro Krivtsov
Kolss Cycling Team
op 56'18"
45
Christopher Jones
United Healthcare Pro Cycling Team
op 56'47"
46
Miraç Kal
Torku Sekerspor
op 1u00'55"
47
Jianpeng Liu
Hengxiang Cycling Team
op 1u00'57"
48
Altanzul Altansukh
Ningxia Sports Lottert Cycling Team
op 1u01'00"
49
Maral-Erdene Batmunkh
Ningxia Sports Lottert Cycling Team
op 1u02'31"
50
Meiyin Wang
Hengxiang Cycling Team
op 1u03'31"
51
Simone Stortoni
Amore & Vita - Selle SMP
op 1u04'19"
52
Sergey Klimov
Rusvelo
op 1u04'36"
53
Pavel Gatskiy
Continental Team Astana
op 1u07'28"
54
Alessandro Bisolti
Vini Fantini - Nippo
op 1u08'17"
55
Andriy Vasylyuk
Kolss Cycling Team
op 1u10'07"
56
Nazim Bakirci
Torku Sekerspor
op 1u10'20"
57
Peilun Wu
Qinghai Tianyoude Cycling Team
op 1u17'20"
58
Illart Zuazubiskar Gallastegi
Euskadi
op 1u20'48"
59
Timofey Kritskiy
Rusvelo
op 1u22'44"
60
Carlos Barbero Cuesta
Euskadi
op 1u23'25"
61
Jonathan Clarke
United Healthcare Pro Cycling Team
op 1u23'57"
62
Artur Ershov
Rusvelo
op 1u26'50"
63
Jack Anderson
Drapac Cycling
op 1u28'48"
64
Igor Boev
Rusvelo
op 1u29'29"
65
Jiankun Liu
China Hainan Yindongli Cycling Team
op 1u29'43"
66
James Stemper
5 Hour Energy
op 1u29'50"
67
Manabu Ishibashi
Vini Fantini - Nippo
op 1u31'55"
68
Adam Phelan
Drapac Cycling
op 1u34'19"
69
Eduard-Michael Grosu
Vini Fantini - Nippo
op 1u34'31"
70
Mehdi Sohrabi
Tabriz Petrochemical Team
op 1u35'11"
71
Nurbolat Kulimbetov
Continental Team Astana
op 1u40'50"
72
Alexander Serov
Rusvelo
z.t
73
Ruslan Karimov
RTS-Santic Racing Team
op 1u41'07"
74
Meron Amanuel Mengstab
Bike AID - Ride for Help
op 1u42'03"
75
Ahmet Akdylek
Torku Sekerspor
op 1u42'55"
76
Mikel Iturria Segurola
Euskadi
op 1u44'20"
77
Behnam Maleki
Ayandeh Continental Team
op 1u46'52"
78
Erick Rowsell
Team Netapp - Endura
op 1u50'22"
79
Floris Goesinnen
Drapac Cycling
op 1u51'13"
80
Sam Basseitti
5 Hour Energy
op 1u51'30"
81
Roberto De Patre
Neri Sottoli
op 1u55'06"
82
Shengjun Wu
Qinghai Tianyoude Cycling Team
op 1u56'22"
83
Takashi Miyazawa
Vini Fantini - Nippo
op 1u59'17"
84
Daniel Bichlmann
Bike AID - Ride for Help
op 1u59'58"
85
Jonathan Cantwell
Drapac Cycling
op 2u00'01"
86
Michele Scartezzini
Continental Team Astana
op 2u03'31"
87
Riccardo Stacchiotti
Vini Fantini - Nippo
op 2u06'24"
88
Haritz Orbe Urrutia
Euskadi
op 2u06'41"
89
Feritcan Samli
Torku Sekerspor
op 2u08'27"
90
Giuseppe Fonzi
Neri Sottoli
op 2u09'16"
91
Sergey Shemyakin
Continental Team Astana
op 2u09'31"
92
Blaz Jarc
Team Netapp - Endura
op 2u09'43"
93
Justin Jules
Team La Pomme Marseille 13
op 2u10'00"
94
Robert Förster
United Healthcare Pro Cycling Team
op 2u13'58"
95
Uri Martins
Amore & Vita - Selle SMP
op 2u14'54"
96
Evaldas Siskevicius
Team La Pomme Marseille 13
op 2u18'41"
97
En Huang
Hengxiang Cycling Team
op 2u20'03"
98
Ming Xing Xue
Ningxia Sports Lottert Cycling Team
op 2u21'40"
99
Xiaoyong Dong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
op 2u23'49"
100
Pablo Torres Muino
Burgos-BH
op 2u25'13"
101
John Murphy
United Healthcare Pro Cycling Team
op 2u27'30"
102
Muhammet Atalay
Torku Sekerspor
op 2u28'29"
103
Zeng Tao Yang
Gan Su Sports Lottery Cycling Team
op 2u33'21"
104
Jon Aberasturi Izaga
Euskadi
op 2u33'32"
105
Volodymyr Diudia
Gansu Sports Lottery Quick CT
op 2u33'40"
106
Chunlong Zhang
China Hainan Yindongli Cycling Team
op 2u34'34"
107
Erdenesuren Munkhtulga
Ningxia Sports Lottert Cycling Team
op 2u34'49"
108
Malcom Rudolph
Drapac Cycling
op 2u34'53"
109
Yuma Koishi
Vini Fantini - Nippo
op 2u37'59"
110
Artur Fedosseyev
Continental Team Astana
op 2u41'05"
111
Benjamin Johnson
Drapac Cycling
op 2u41'28"
112
Carlos Eduardo Alzate Escobar
United Healthcare Pro Cycling Team
op 2u43'09"
113
Marco Benfatto
Continental Team Astana
op 2u43'13"
114
Leonid Krasnov
Rusvelo
z.t
115
Shiki Kuroeda
Vini Fantini - Nippo
z.t
116
Behnam Khalilikhosroshahi
Tabriz Petrochemical Team
op 2u43'44"
117
Xinping Ding
Gan Su Sports Lottery Cycling Team
op 2u44'18"
118
Ma Guangtong
Hengxiang Cycling Team
op 2u45'38"
119
Meng Yan
Hengxiang Cycling Team
op 2u46'14"
120
Boris Shpilevskiy
RTS-Santic Racing Team
op 2u51'34"
121
Pengbin Ding
Gan Su Sports Lottery Cycling Team
op 2u55'28"
122
Jon Larrinaga
Euskadi
op 2u56'55"
123
Feng Qiao
China Hainan Yindongli Cycling Team
op 2u58'18"
124
Mattia Gavazzi
Christina Watches - Kuma
op 2u59'07"
125
Lars Pria
Start - Trigon Cycling Team
op 3u01'50"
126
Matthias Schnapka
Bike AID - Ride for Help
op 3u04'04"
127
Zhanshan Yang
Hengxiang Cycling Team
op 3u11'09"
Yoann Paillot
Team La Pomme Marseille 13
DNS
Domingos André Maciel Gonçalves
Team La Pomme Marseille 13
DNF
Pablo Lechuga Rodriguez
Euskadi
DNF
Thomas Palmer
Drapac Cycling
DNF
Bruno Langlois
5 Hour Energy
DNF
Yuepeng Liu
China Hainan Yindongli Cycling Team
DNF
Jai Crawford
Drapac Cycling
DNS
Vahid Ghaffari
Tabriz Petrochemical Team
DNS
Rémy Di Gregorio
Team La Pomme Marseille 13
DNS
Daniel Summerhill
United Healthcare Pro Cycling Team
DNF
Bekir Baki Akirsan
Torku Sekerspor
DNF
Xue Cheng
Gan Su Sports Lottery Cycling Team
DNF
Ivan Kovalev
Russian Helicopters
DNF
Juan Jose Oroz Ugalde
Burgos-BH
DNF
Zhishan Zhang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
DNF
Federico Butto'
Burgos-BH
DNF
Giorgio Cecchinel
Neri Sottoli
DNF
Fabian Fritz
Bike AID - Ride for Help
DNF
Fatih Keles
Torku Sekerspor
DNF
Viesturs Luksevics
Amore & Vita - Selle SMP
DNF
Ralf Matzka
Team Netapp - Endura
DNF
Ibai Salas
Burgos-BH
DNF
Michael Schwarzmann
Team Netapp - Endura
DNF
Hao Shi
Hengxiang Cycling Team
DNF
Antonio Di Battista
Amore & Vita - Selle SMP
DNS
Hamid Shirisisan
Tabriz Petrochemical Team
DNS
Fenghong Guo
Gan Su Sports Lottery Cycling Team
DNF
Zhao Jingbiao
Hengxiang Cycling Team
DNF
Karsten Keunecke
Bike AID - Ride for Help
DNF
Pavlo Kulba
Qinghai Tianyoude Cycling Team
DNF
Guanghui Li
China Hainan Yindongli Cycling Team
DNF
Wei Chieh Liu
China Hainan Yindongli Cycling Team
DNF
Shi Jie Yu
Qinghai Tianyoude Cycling Team
DNF
Zhikang Gao
Hengxiang Cycling Team
DNF
Yong Li Ng
RTS-Santic Racing Team
DNF
Timo Schäfer
Bike AID - Ride for Help
DNF
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi
DNF
Bo Wang
Hengxiang Cycling Team
DNF
David Williams
5 Hour Energy
DNF
Nikolay Zhurkin
RTS-Santic Racing Team
DNF
Davide Frattini
United Healthcare Pro Cycling Team
DNS
Luigi Miletta
Neri Sottoli
DNS
Mattia Pozzo
Neri Sottoli
DNS
Benjamin Giraud
Team La Pomme Marseille 13
DSQ
Ruslan Gryschenko
Qinghai Tianyoude Cycling Team
DSQ
John Hornbeck
5 Hour Energy
DSQ
Mikel Iturria Segurola
Euskadi
DSQ
Jiamin Li
China Hainan Yindongli Cycling Team
DSQ
Sergey Kudentsov
Ningxia Sports Lottert Cycling Team
DNF
Ji Xu
Ningxia Sports Lottert Cycling Team
DSQ
Simon Buttner
RTS-Santic Racing Team
OTL
Luo Dai
China Hainan Yindongli Cycling Team
OTL
Zhi An Chen
Gan Su Sports Lottery Cycling Team
DNF
Pengda Jiao
Gan Su Sports Lottery Cycling Team
DNF
Aldo Ino Ilesic
United Healthcare Pro Cycling Team
DSQ
Jinde Zhang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
DSQ
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares