En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Qinghai Lake
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
07/07
Xining
Xining
104 km
Result
Standings
1
Sacha Modolo
Bardiani Valvole - CSF Inox
2u44'01"
2
Rico Dene Thomas Rogers
Synergy Baku Cycling Project
z.t
3
Francesco Chicchi
Vini Fantini
z.t
4
Grischa Janorschke
Nutrixxion Abus
z.t
5
Ariel Maximiliano Richeze
Lampre - Merida
z.t
6
Ralf Matzka
Team Netapp - Endura
z.t
7
Fabian Schnaidt
Champion System Pro Cycling Team
z.t
8
Jacobe Keough
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
z.t
9
Mattia Pozzo
Vini Fantini
z.t
10
Benjamin Giraud
La Pomme Marseille
z.t
11
Giorgio Brambilla
Atlas Personal - Jakroo
z.t
12
Luis Mas Bonet
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
13
Miraç Kal
Torku Sekerspor
z.t
14
Joshua Berry
La Pomme Marseille
z.t
15
Yuriy Metlushenko
Torku Sekerspor
z.t
16
Zhi An Chen
Gan Su Sports Lottery Cycling Team
z.t
17
Mathieu Chiocca
Atlas Personal - Jakroo
z.t
18
Oleksandr Surutkovych
Synergy Baku Cycling Project
z.t
19
Mark Dzamastagic
Sava
z.t
20
Tan Peng Yuan
RTS Racing Team
z.t
21
Maxim Averin
Atlas Personal - Jakroo
z.t
22
Filippo Fortin
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
23
Tobias Dohlus
Nutrixxion Abus
z.t
24
Daniil Fominykh
Continental Team Astana
z.t
25
Nik Burjek
Sava
z.t
26
Jinde Zhang
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
27
Artem Topchanyuk
Amore & Vita
z.t
28
Matej Mohoric
Sava
z.t
29
Bernard Sulzberger
Drapac Cycling
z.t
30
Sun Jae Jang
RTS Racing Team
z.t
31
Hossein Alizadeh
Amore & Vita
z.t
32
Mitchell Mulhern
z.t
33
Volodymyr Starchyk
Amore & Vita
z.t
34
Andris Vosekalns
Rietumu - Delfin
z.t
35
Peeter Pruus
Rietumu - Delfin
z.t
36
Federico Butto'
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
37
Alexander Schmitt
Nutrixxion Abus
z.t
38
Daniel Summerhill
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
z.t
39
Wei Kei Chang
RTS Racing Team
z.t
40
Blaz Jarc
Team Netapp - Endura
z.t
41
Matthew Brammeier
Champion System Pro Cycling Team
z.t
42
Yoann Paillot
La Pomme Marseille
z.t
43
Joshua Lucas Prete
z.t
44
Claudio Imhof
Atlas Personal - Jakroo
z.t
45
Mauro Finetto
Vini Fantini
z.t
46
Sergiy Grechyn
Torku Sekerspor
z.t
47
Matej Razingar
Sava
z.t
48
Jure Bitenc
Sava
z.t
49
Rahim Emami
RTS Racing Team
z.t
50
David De La Fuente Rasilla
Torku Sekerspor
z.t
51
Marco Coledan
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
51
Johnnie Walker
Drapac Cycling
z.t
53
Malcom Rudolph
Drapac Cycling
z.t
54
Vahid Ghaffari
RTS Racing Team
z.t
55
Iker Camaño Ortuzar
Team Netapp - Endura
z.t
56
Mehdi Sohrabi
Tabriz Petrochemical Team
z.t
57
Darío Hernandez
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
58
Agshin Ismayilov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
59
Max Walsleben
Nutrixxion Abus
z.t
60
David Belda Garcia
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
61
Oleksandr Polivoda
Atlas Personal - Jakroo
z.t
62
Xue Cheng
Gan Su Sports Lottery Cycling Team
z.t
63
Nicolas Baldo
Atlas Personal - Jakroo
z.t
64
Efren Carazo
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
65
Robbie Hucker
Drapac Cycling
z.t
66
Amir Mustafa Rusli
Drapac Cycling
z.t
67
Hossein Askari
Tabriz Petrochemical Team
z.t
68
Niv Libner
Amore & Vita
z.t
69
Moisés Dueñas Nevado
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
70
Brodie Talbot
z.t
71
Ziga Groselj
Sava
z.t
72
Roberto De Patre
Vini Fantini
z.t
73
Andrey Mizurov
Torku Sekerspor
z.t
74
Chun Kai Feng
Champion System Pro Cycling Team
z.t
75
Dirk Müller
Nutrixxion Abus
z.t
76
Uri Martins
Amore & Vita
z.t
77
Jonathan Clarke
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
z.t
78
Angelo Pagani
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
79
Davide Viganò
Lampre - Merida
z.t
80
Dylan Spiby
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
81
John Bohn Ebsen
Synergy Baku Cycling Project
z.t
82
Filippo Pozzato
Lampre - Merida
z.t
83
Biao Liu
Champion System Pro Cycling Team
z.t
84
Antoine Lavieu
La Pomme Marseille
z.t
85
Julien Antomarchi
La Pomme Marseille
z.t
86
Mathieu Perget
Rietumu - Delfin
z.t
87
Gregor Gazvoda
Champion System Pro Cycling Team
z.t
88
Amir Zargari
Azad Univercity Cycling Team
z.t
89
Kiryll Pozdnyakov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
90
Thomas Vaubourzeix
La Pomme Marseille
z.t
91
Mustafa Sayar
Torku Sekerspor
z.t
92
Saeid Safarzadeh
Tabriz Petrochemical Team
z.t
93
Jaroslaw Dabrowski
Amore & Vita
z.t
94
Yong Tai Wang
Gan Su Sports Lottery Cycling Team
z.t
95
David Clarke
Synergy Baku Cycling Project
z.t
96
Yevgeniy Nepomnyachshiy
Continental Team Astana
z.t
97
Rick Ampler
Nutrixxion Abus
z.t
98
Gregoire Tarride
La Pomme Marseille
z.t
99
Samad Poor Seiedi
Tabriz Petrochemical Team
z.t
100
Pablo Torres Muino
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
101
Xiaoyong Dong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
102
Darren Lapthorne
Drapac Cycling
z.t
103
Alireza Asgharzadeh
Tabriz Petrochemical Team
z.t
104
Florian Salzinger
Atlas Personal - Jakroo
z.t
105
Sonny Colbrelli
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
106
Muradjan Khalmuratov
RTS Racing Team
z.t
107
Eugen Wacker
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
108
Tilegen Maidos
Continental Team Astana
z.t
109
Floris Goesinnen
Drapac Cycling
z.t
110
Ghader Mizbani Iranagh
Tabriz Petrochemical Team
z.t
111
Amir Kolahdozhagh
Tabriz Petrochemical Team
z.t
112
Donato De Ieso
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
113
Fenghong Guo
Gan Su Sports Lottery Cycling Team
z.t
114
Massimo Graziato
Lampre - Merida
z.t
115
Guillaume Soula
Rietumu - Delfin
z.t
116
Leonardo Giordani
Vini Fantini
z.t
117
Luigi Miletta
Vini Fantini
z.t
118
Enrico Barbin
Bardiani Valvole - CSF Inox
z.t
119
Stuart Smith
z.t
120
Harry Carpenter
z.t
121
Scott Thwaites
Team Netapp - Endura
z.t
122
Reijo Puhm
Rietumu - Delfin
z.t
123
Zeng Tao Yang
Gan Su Sports Lottery Cycling Team
z.t
124
Nazar Jumabekov
Continental Team Astana
z.t
125
Cameron Bayly
z.t
126
Aldo Ino Ilesic
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
z.t
127
Jonathan McEvoy
Team Netapp - Endura
z.t
128
Abdraimzhan Ishanov
Continental Team Astana
z.t
129
Peilun Wu
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
130
Zhaoshun Zhang
Gan Su Sports Lottery Cycling Team
z.t
131
Nazim Bakirci
Torku Sekerspor
z.t
132
Davide Frattini
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
z.t
133
Matthew Clark
z.t
134
Ting Deng
Gan Su Sports Lottery Cycling Team
z.t
135
Pengda Jiao
Champion System Pro Cycling Team
z.t
136
Daniel Holloway
Amore & Vita
z.t
137
Robert Förster
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
op 18"
138
John Murphy
UnitedHealthcare Pro Cycling Team
op 20"
139
Ruslan Gryschenko
Qinghai Tianyoude Cycling Team
op 34"
140
Alexandre Shushemoin
Continental Team Astana
op 44"
141
Shengjun Wu
Qinghai Tianyoude Cycling Team
op 59"
142
Michael Schwarzmann
Team Netapp - Endura
op 1'17"
143
Tim Mikelj
Sava
op 1'18"
144
Daniele Pietropolli
Lampre - Merida
op 1'49"
145
Andrea Palini
Lampre - Merida
z.t
146
Bobbie Traksel
Champion System Pro Cycling Team
op 1'55"
147
Erick Rowsell
Team Netapp - Endura
z.t
148
Marco Benfatto
Continental Team Astana
op 2'12"
149
Andris Smirnovs
Rietumu - Delfin
op 4'36"
150
Lars Pria
Rietumu - Delfin
op 13'22"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares