En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Qinghai Lake
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
11/07
Zhongwei
Baiyin
220 km
Result
Standings
1
Andrea Guardini
Farnese Vini - Neri Sottoli
5u26'26"
2
Luka Mezgec
Sava
z.t
3
Benjamin Giraud
La Pomme Marseille
z.t
4
Juan José Lobato del Valle
Andalucia
z.t
5
Fabian Schnaidt
Team Specialized Concept Store
z.t
6
Aldo Ino Ilesic
Team Type 1
z.t
7
Ruslan Tleubayev
Continental Team Astana
z.t
8
Alexey Markov
Rusvelo
z.t
9
Maxim Averin
Amore & Vita
z.t
10
Ivan Kovalev
Rusvelo
z.t
11
Christiaan Kriek
Jelly Belly Cycling
z.t
12
Roberto De Patre
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
13
Magnus Cort Nielsen
Team Concordia Forsikring - Himmerland
z.t
14
Jay Robert Thomson
UnitedHealthcare presented by Maxxis
z.t
15
Jakub Kratochvila
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
16
Eduard Alexander Beltran Suarez
EPM - UNE
z.t
17
Miras Bederbekov
Continental Team Astana
z.t
18
Petr Lechner
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
19
Alexander Serov
Rusvelo
z.t
20
Sebastian Balck
Team Concordia Forsikring - Himmerland
z.t
21
Jacobe Keough
UnitedHealthcare presented by Maxxis
z.t
22
Aaron Kemps
Champion System Pro Cycling Team
z.t
23
Yue Tu
Malak Cycling Team
z.t
24
Zhi An Chen
Gan Su Sports Lottery
z.t
25
Karl Menzies
UnitedHealthcare presented by Maxxis
z.t
26
Xue Cheng
Gan Su Sports Lottery
z.t
27
Cameron Wurf
Champion System Pro Cycling Team
z.t
28
Sergio Hernandez
Jelly Belly Cycling
z.t
29
Arvin Moazami Godarzi
Azad University Cross Team
z.t
30
Menso De Jongh
Jelly Belly Cycling
z.t
31
Reinier Honig
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
32
Zeng Tao Yang
Gan Su Sports Lottery
z.t
33
Robigzon Leandro Oyola Oyola
EPM - UNE
z.t
34
Oleksandr Surutkovych
Team Specialized Concept Store
z.t
35
Javier Chacon Quesada
Andalucia
z.t
36
William Clarke
Champion System Pro Cycling Team
z.t
37
Shi Jie Yu
Malak Cycling Team
z.t
38
Bo Liu
Malak Cycling Team
z.t
39
Jesus Rosendo Prado
Andalucia
z.t
40
Hossein Alizadeh
Tabriz Petrochemical Team
z.t
41
Konstantin Volik
China 361° Cycling Team
z.t
42
Alfredo Balloni
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
43
Abbas Saeiditanha
Azad University Cross Team
z.t
44
Hossein Askari
Tabriz Petrochemical Team
z.t
45
Javier Eduardo Gomez Pineda
EPM - UNE
z.t
46
Bobbie Traksel
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
47
Vadim Shaekhov
China 361° Cycling Team
z.t
48
Fenghong Guo
Gan Su Sports Lottery
z.t
49
Lemus Davila Luis Enrique
Jelly Belly Cycling
z.t
50
Davide Frattini
UnitedHealthcare presented by Maxxis
z.t
51
Freddy Orlando Piamonte Rodriguez
EPM - UNE
z.t
52
Mario Vogt
Team Specialized Concept Store
z.t
53
Joey Rosskopf
Team Type 1
z.t
54
Alexander Mironov
Rusvelo
z.t
55
Giovanni Manuel Baez Alvarez
EPM - UNE
z.t
56
Adrian Palomares Villaplana
Andalucia
z.t
57
Andrey Mizurov
Amore & Vita
z.t
58
Nazar Jumabekov
Continental Team Astana
z.t
59
Kanstantsin Klimiankou
Continental Team Astana
z.t
60
Javier Ramirez Abeja
Andalucia
z.t
61
Gregoire Tarride
La Pomme Marseille
z.t
62
Gustavo Cesar Veloso
Andalucia
z.t
63
Mark Dzamastagic
Sava
z.t
64
Bradley White
UnitedHealthcare presented by Maxxis
z.t
65
Jure Bitenc
Sava
z.t
66
Sergey Firsanov
Rusvelo
z.t
67
Wenlong Zhang
Malak Cycling Team
z.t
68
Kamnabi Hossein Jahanbanian
Tabriz Petrochemical Team
z.t
69
Alexandre Shushemoin
Continental Team Astana
z.t
70
Nurbolat Kulimbetov
Continental Team Astana
z.t
71
Lars Pria
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
z.t
72
Jaroslaw Dabrowski
Amore & Vita
z.t
73
Uri Martins
Amore & Vita
z.t
74
Ting Deng
Max Success Sports
z.t
75
Christoph Springer
Team Specialized Concept Store
z.t
76
Lars Andersson
Team Concordia Forsikring - Himmerland
z.t
77
Nikita Umerbekov
Continental Team Astana
z.t
78
Luca Ascani
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
79
Nikola Aistrup
Team Concordia Forsikring - Himmerland
z.t
80
Victor Niño Corredor
Azad University Cross Team
z.t
81
Alex Hagman
Jelly Belly Cycling
z.t
82
Shengjun Wu
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
83
Marino Palandri
Amore & Vita
z.t
84
Mikkel Mortensen
Team Concordia Forsikring - Himmerland
z.t
85
Kun Jiang
Champion System Pro Cycling Team
z.t
86
Jeffry Louder
UnitedHealthcare presented by Maxxis
z.t
87
Vladimir Kerkez
Sava
z.t
88
Xiaoyong Dong
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
89
Kevin Claeys
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
90
Cristiano Benenati
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
91
Daniele Callegarin
Team Type 1
z.t
92
Peilun Wu
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
93
Mathieu Delaroziere
La Pomme Marseille
z.t
94
Hossein Nateghi
Tabriz Petrochemical Team
z.t
95
Lucas Persson
Team Concordia Forsikring - Himmerland
z.t
96
Edmunds John Hollands
Qinghai Tianyoude Cycling Team
z.t
97
Gang Xu
Champion System Pro Cycling Team
z.t
98
Nikodemus Holler
Team Specialized Concept Store
z.t
99
Yovcho Yovchev
Amore & Vita
z.t
100
Thomas Vaubourzeix
La Pomme Marseille
z.t
101
Biao Liu
Champion System Pro Cycling Team
z.t
102
Amir Kolahdozhagh
Tabriz Petrochemical Team
z.t
103
Francisco Jarley Colorado Hernandez
EPM - UNE
z.t
104
Niv Libner
Amore & Vita
z.t
105
Muradjan Khalmuratov
China 361° Cycling Team
z.t
106
Artur Ershov
Rusvelo
z.t
107
Pengda Jiao
Champion System Pro Cycling Team
z.t
108
Saeid Safarzadeh
Tabriz Petrochemical Team
z.t
109
Tim Mikelj
Sava
op 1'26"
110
Yong Tai Wang
Gan Su Sports Lottery
z.t
111
Ricardo van der Velde
Jelly Belly Cycling
z.t
112
Vidal Celis Zabala
Azad University Cross Team
z.t
113
Evaldas Siskevicius
La Pomme Marseille
z.t
114
Leonardo Giordani
Farnese Vini - Neri Sottoli
z.t
115
Oscar Pujol Muñoz
Andalucia
op 3'14"
116
Yusup Abrekov
China 361° Cycling Team
z.t
117
Toms Skujins
La Pomme Marseille
op 3'44"
118
Walter Fernando Pedraza Morales
EPM - UNE
z.t
119
Kiel Reijnen
Team Type 1
z.t
120
Fabio Calabria
Team Type 1
z.t
121
Julien Antomarchi
Team Type 1
z.t
122
Morten Hoberg
Team Concordia Forsikring - Himmerland
op 4'47"
123
Behnam Khalilikhosroshahi
Tabriz Petrochemical Team
op 5'36"
124
Gilles Devillers
Landbouwkrediet - Euphony
op 10'53"
125
Vahid Ghaffari
Azad University Cross Team
op 11'43"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares