En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Castilla y Leon
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
21/05
Ponferrada
León
145,5 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
3u37'16"
2
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
z.t
3
Sergei Shilov
Lokosphinx
z.t
4
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
5
Tony Hurel
Direct Energie
z.t
6
Daniel Freitas
W52/FC Porto
z.t
7
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli
z.t
8
Lilian Calmejane
Direct Energie
z.t
9
Adrián Gonzalez Velasco
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
10
Marvin Angarita
Equipo Bolivia
z.t
11
Carlos Jimenez Lozano
Equipo Bolivia
z.t
12
Jason Lowndes
Israel Cycling Academy
z.t
13
Antonio Ferreira Carvalho
W52/FC Porto
z.t
14
Juan Ignacio Pérez Martin
W52/FC Porto
z.t
15
André Lima César Fonte
LA / Metalusa Blackjack
z.t
16
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
17
Alexander Vdovin
Lokosphinx
z.t
18
Awet Ghebremedhin
Kuwait - Cartucho.es
z.t
19
Rafael Silva
Efapel
z.t
20
Oscar Sevilla Ribera
Medellin - Inder
z.t
21
Angel Lorenzo Sanchez Rebollido
W52/FC Porto
z.t
22
Diego Rubio Hernandez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
23
Frederico Figueiredo
Sporting / Tavira
z.t
24
Edwin Torres
Kuwait - Cartucho.es
z.t
25
Alexander Evtushenko
Lokosphinx
z.t
26
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
27
Mateo Garcia Castaneda
Efapel
z.t
28
David Arroyo Duran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
29
Tyler Williams
Israel Cycling Academy
z.t
30
Pablo Torres Muino
Burgos BH
z.t
31
Filipe Duarte Cardoso Sousa
RP - Boavista
z.t
32
Dmitrii Strakhov
Lokosphinx
z.t
33
Gabriel Silva Luís Gomes
RP - Boavista
z.t
34
Shaun-Nick Bester
Sporting / Tavira
z.t
35
Filipe Silva Luís Fernandes
Sporting / Tavira
z.t
36
Jaime Roson Garcia
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
37
Daniel Sánchez
RP - Boavista
z.t
38
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Androni Giocattoli
z.t
39
Stiven Calderon Porras
Bicicletas Strongman
z.t
40
Jesus Del Pino Corrochano
Efapel
z.t
41
Samuel Blanco Prol
LA / Metalusa Blackjack
z.t
42
Iván Ramiro Sosa
Androni Giocattoli
z.t
43
Alessio Taliani
Androni Giocattoli
z.t
44
Oscar Adalberto Quiroz Ayala
GW Shimano
z.t
45
Artem Samolenkov
Lokosphinx
z.t
46
Cesar Nicolas Paredes Avellaneda
Medellin - Inder
z.t
47
Jason Christie
z.t
48
Daniel Rozo
Bicicletas Strongman
z.t
49
Joao Rodrigues
W52/FC Porto
z.t
50
Richard Carapaz
Movistar Team
z.t
51
Henrique Casimiro
Efapel
z.t
52
Jonathan Hivert
Direct Energie
z.t
53
Daniel Mestre
Efapel
z.t
54
Luis Afonso
LA / Metalusa Blackjack
z.t
55
Robigzon Leandro Oyola Oyola
Medellin - Inder
z.t
56
Didier Alexander Sastoque
Bicicletas Strongman
z.t
57
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
58
Joaquim Silva
W52/FC Porto
z.t
59
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
60
Davide Rebellin
Kuwait - Cartucho.es
z.t
61
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
62
Omar Alberto Mendoza Cardona
Equipo Bolivia
z.t
63
Nuno Bico Matos
Movistar Team
z.t
64
Aitor Gonzalez
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
65
Miguel Angel Benito Diez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
66
Gilber Zurita
Equipo Bolivia
z.t
67
Alvaro Trueba Diego
Efapel
z.t
68
Dmitrii Sokolov
Lokosphinx
z.t
69
Roberto Gonzalez
z.t
70
José Manuel Gutierrez Revuelta
Kuwait - Cartucho.es
z.t
71
Pablo Guerrero Bonilla
RP - Boavista
z.t
72
Aristobulo Cala
Bicicletas Strongman
z.t
73
Egan Arley Bernal Gomez
Androni Giocattoli
z.t
74
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
75
Domingos André Maciel Gonçalves
RP - Boavista
z.t
76
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
z.t
77
Ibai Salas
Burgos BH
z.t
78
Egor Silin
z.t
79
Romain Sicard
Direct Energie
z.t
80
Jóni Silva Brandao
Sporting / Tavira
z.t
81
Axel Costa Soria
Kuwait - Cartucho.es
z.t
82
Bruno Duarte Ferreira Silva
Efapel
z.t
83
Cristhian Montoya Giraldo
Medellin - Inder
z.t
84
Wilmar Jahir Perez Munoz
Team Sapura Cycling
z.t
85
Walter Alejandro Vargas Alzate
Medellin - Inder
z.t
86
Brayan Stiven Ramirez Chacon
Medellin - Inder
z.t
87
Perrig Quemeneur
Direct Energie
z.t
88
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
89
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
90
Hugo De Matos Sancho
LA / Metalusa Blackjack
op 12"
91
Juan Esteban Arango Carvajal
Medellin - Inder
z.t
92
Victor Niño Corredor
Team Sapura Cycling
z.t
93
Guillaume De Almeida
z.t
94
Hector Carretero
Movistar Team
z.t
95
Oscar Eduardo Sanchez Guarin
Bicicletas Strongman
z.t
96
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Efapel
z.t
97
Lemus Davila Luis Enrique
Israel Cycling Academy
z.t
98
Ivan Martinez Jimenez
Equipo Bolivia
z.t
99
Brian Nauleau
Direct Energie
z.t
100
Marcos Jurado Rodriguez
Burgos BH
z.t
101
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
102
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli
op 21"
103
Julian Barrientos
Equipo Bolivia
op 26"
104
Carlos Amurrio
Equipo Bolivia
op 38"
105
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
op 46"
106
Thomas Voeckler
Direct Energie
op 1'23"
107
Rafael Ferreira Reis
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'02"
108
Eloy Teruel Rovira
op 5'03"
109
Fabrice Jeandesboz
Direct Energie
z.t
Piter Campero Villaroel
Equipo Bolivia
DNF
Raul Castrillo Sedano
Burgos BH
DNF
Victor Etxebarria Carrasco
RP - Boavista
DNF
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Matteo Malucelli
Androni Giocattoli
DNF
João Matias
LA / Metalusa Blackjack
DNF
Rinaldo Nocentini
Sporting / Tavira
DNF
Alvaro Robredo Crespo
Burgos BH
DNF
Weimar Alfonso Roldan Ortiz
Medellin - Inder
DNF
Juan Sebastian Tamayo Martinez
Bicicletas Strongman
DNF
Jacobo Ucha
W52/FC Porto
DNF
Sergey Vdovin
Lokosphinx
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares