En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Castilla y Leon
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
15/04
Alcanices
Bragança
166 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Carlos Alberto Betancur Gomez
Movistar Team
4u27'02"
2
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
3
Carlos Barbero Cuesta
Caja Rural - Seguros RGA
op 46"
4
Dmitrii Sokolov
Lokosphinx
z.t
5
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
6
Alvaro Trueba Diego
Efapel
op 49"
7
Rafael Silva
Efapel
op 54"
8
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
9
Diego Milan Jimenez
Inteja-MMR Dominican Cycling Team
z.t
10
Jesús Ezquerra Muela
Sporting/Tavira
z.t
11
Daniel Mestre
Efapel
z.t
12
Jóni Silva Brandao
Efapel
z.t
13
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
14
Rafael Ferreira Reis
W52/FC Porto
z.t
15
Frederico Figueiredo
Radio Popular - Boavista
z.t
16
David De La Fuente Rasilla
Sporting/Tavira
z.t
17
Karol Domagalski
One Pro Cycling
z.t
18
André Lima César Fonte
Radio Popular - Boavista
z.t
19
Hernando Bohorquez Sanchez
Manzana Postobon Team
z.t
20
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
21
José Gonçalves
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
22
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
23
Jaime Roson Garcia
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
24
Ricardo Vilela
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
25
Fernando Grijalba
Inteja-MMR Dominican Cycling Team
z.t
26
Alexander Vdovin
Lokosphinx
z.t
27
John Bohn Ebsen
One Pro Cycling
z.t
28
Linus Gerdemann
Stölting Service Group
z.t
29
Juan Felipe Osorio Arboleda
Manzana Postobon Team
z.t
30
Rui Pedro Carvalho Vinhas
W52/FC Porto
z.t
31
Samuel José Rodrigues Caldeira
W52/FC Porto
z.t
32
David Miguel Costa Rodrigues
Radio Popular - Boavista
z.t
33
Diego Antonio Ochoa Camargo
Boyaca Raza de Campeones
z.t
34
Aitor Gonzalez
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
35
Alex Dowsett
Movistar Team
z.t
36
Sergei Shilov
Lokosphinx
z.t
37
Victor Etxebarria Carrasco
Radio Popular - Boavista
z.t
38
Aldemar Reyes Ortega
Manzana Postobon Team
z.t
39
Jesus Del Pino Corrochano
Burgos BH
z.t
40
Vasilii Neustroev
Lokosphinx
z.t
41
Nuno Alexandre Ferreira de Almeida
z.t
42
David Arroyo Duran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
43
Adam Phelan
Drapac Professional Cycling
z.t
44
Mario Gonzalez Salas
Sporting/Tavira
z.t
45
António Barbio
Efapel
z.t
46
Hernán Parra
Manzana Postobon Team
z.t
47
Adrián Gonzalez Velasco
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
48
Lachlan Norris
Drapac Professional Cycling
z.t
49
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
50
Ricardo Mestre
W52/FC Porto
z.t
51
Henrique Casimiro
Efapel
z.t
52
Thomas Koep
Stölting Service Group
op 1'18"
53
Vadim Zhuravlev
Lokosphinx
z.t
54
Bernardo Albeiro Suaza Arango
Manzana Postobon Team
op 1'22"
55
Igor Merino Cortazar
Burgos BH
op 1'28"
56
Pablo Guerrero Bonilla
Radio Popular - Boavista
op 1'44"
57
Ignacio Sarabia Diaz
Inteja-MMR Dominican Cycling Team
z.t
58
Rafael Marquez Raigon
Inteja-MMR Dominican Cycling Team
op 1'54"
59
Nestor Javier Garcia Cruz
Boyaca Raza de Campeones
op 2'46"
60
Artem Samolenkov
Lokosphinx
z.t
61
Peio Goikoetxea Goiogana
Manzana Postobon Team
z.t
62
Rinaldo Nocentini
Sporting/Tavira
op 3'56"
63
Brad Evans
Drapac Professional Cycling
op 4'05"
64
Imanol Estévez Salas
Euskadi Basque Country - Murias
op 4'22"
65
Marco Tulio Suesca Uribe
Manzana Postobon Team
z.t
66
Alex Aranburu Deba
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
67
Thomas Baylis
One Pro Cycling
op 5'26"
68
Raul Alarcon Garcia
W52/FC Porto
op 6'21"
69
Rui Miguel Sousa Barbosa
Radio Popular - Boavista
z.t
70
Daniel Lopez Parada
Burgos BH
z.t
71
Ricardo Ferreira
Radio Popular - Boavista
z.t
72
Pablo Torres Muino
Burgos BH
z.t
73
Daniel Freitas
W52/FC Porto
z.t
74
David Da Silva Livramento
Sporting/Tavira
z.t
75
Hugo Sabido
Sporting/Tavira
z.t
76
Heiner Rodrigo Parra Bustamente
Boyaca Raza de Campeones
z.t
77
Filipe Afonso Válter Pereira
Sporting/Tavira
z.t
78
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
79
Steele Von Hoff
One Pro Cycling
z.t
80
Brenton Jones
Drapac Professional Cycling
z.t
81
Sven Reutter
Stölting Service Group
z.t
82
Jonas Tenbrock
Stölting Service Group
z.t
83
Juan Ignacio Pérez Martin
W52/FC Porto
z.t
84
Yeison Andres Chaparro Rueda
Boyaca Raza de Campeones
z.t
85
Samuel Spokes
Drapac Professional Cycling
z.t
86
Dmitrii Strakhov
Lokosphinx
op 8'25"
87
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
op 9'53"
88
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
89
Robinson Armando Ortega Avila
Boyaca Raza de Campeones
z.t
90
Ibai Salas
Burgos BH
op 12'53"
91
Joel Garcia
Inteja-MMR Dominican Cycling Team
z.t
92
Arnau Soe Vall
Burgos BH
z.t
93
Joaquin Sobrino Martinez
Inteja-MMR Dominican Cycling Team
z.t
94
Miguel Eduardo Florez Lopez
Boyaca Raza de Campeones
op 13'28"
95
Jorge Cubero Galvez
Burgos BH
op 14'34"
96
Wilson Enrique Rodriguez Amezquita
Boyaca Raza de Campeones
z.t
97
Kristian House
One Pro Cycling
z.t
98
Jason Lowndes
Drapac Professional Cycling
z.t
99
Joshua Hunt
One Pro Cycling
z.t
100
Gavin Mannion
Drapac Professional Cycling
z.t
101
Rasmus Christian Quaade
Stölting Service Group
z.t
102
Juan José Cueto Montero
Inteja-MMR Dominican Cycling Team
op 15'43"
Lennard Kämna
Stölting Service Group
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares