En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Santos Tour Down Under
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
19/01
Norwood
Uraidla
128.2 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
3u21'07"
2
Daryl Impey
Mitchelton - Scott
z.t
3
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
z.t
4
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
z.t
5
Jay McCarthy
Bora - HansGrohe
z.t
6
Dries Devenyns
Quick Step Floors
z.t
7
Domenico Pozzovivo
Bahrein - Merida
z.t
8
Rui Alberto Costa Da Faria
UAE Team Emirates
z.t
9
Pierre-Roger Latour
Ag2r - La Mondiale
z.t
10
Laurent Didier
Trek - Segafredo
z.t
11
Egan Arley Bernal Gomez
Team Sky
z.t
12
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
13
Georg Preidler
Groupama - FDJ
z.t
14
Cameron Meyer
Mitchelton - Scott
z.t
15
George Bennett
Team LottoNL - Jumbo
z.t
16
Ruben Guerreiro
Trek - Segafredo
z.t
17
Robert Gesink
Team LottoNL - Jumbo
z.t
18
Sam Oomen
Team Sunweb
z.t
19
Nathan Earle
Israel Cycling Academy
z.t
20
Gorka Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
z.t
21
Richie Porte
BMC Racing Team
z.t
22
Chris Hamilton
Team Sunweb
z.t
23
Michael Valgren Andersen
Astana Pro Team
z.t
24
Ion Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
z.t
25
Brendan Canty
Team EF Education First - Drapac
z.t
26
Daniel Moreno Fernandez
Team EF Education First - Drapac
z.t
27
Simon Clarke
Team EF Education First - Drapac
z.t
28
Lars Ytting Bak
Lotto - Soudal
z.t
29
Tom-Jelte Slagter
Team Dimension Data
z.t
30
Enric Mas Nicolau
Quick Step Floors
z.t
31
Scott Davies
Team Dimension Data
z.t
32
Rohan Dennis
BMC Racing Team
z.t
33
Eros Capecchi
Quick Step Floors
z.t
34
Ben O'Connor
Team Dimension Data
z.t
35
Michael Storer
Team Sunweb
z.t
36
Nathan Haas
Team Katusha Alpecin
op 54"
37
Adam Hansen
Lotto - Soudal
z.t
38
Timothy Roe
Bennelong Swisswellness Cycling Team
op 1'21"
39
Maurits Lammertink
Team Katusha Alpecin
op 2'19"
40
Marc Soler
Movistar Team
op 2'40"
41
Manuele Mori
UAE Team Emirates
op 3'51"
42
Simon Gerrans
BMC Racing Team
op 3'56"
43
Valerio Agnoli
Bahrein - Merida
z.t
44
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
z.t
45
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
z.t
46
Yukiya Arashiro
Bahrein - Merida
z.t
47
Nuno Bico Matos
Movistar Team
z.t
48
Niklas Eg
Trek - Segafredo
z.t
49
Anthony Roux
Groupama - FDJ
op 4'05"
50
Marco Marcato
UAE Team Emirates
op 5'03"
51
Koen de Kort
Trek - Segafredo
op 6'21"
52
Nikias Arndt
Team Sunweb
z.t
53
Daan Olivier
Team LottoNL - Jumbo
op 6'38"
54
Artyom Zakharov
Astana Pro Team
z.t
55
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
z.t
56
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
57
Miles Scotson
BMC Racing Team
z.t
58
Enrico Battaglin
Team LottoNL - Jumbo
z.t
59
Lachlan David Morton
Team Dimension Data
z.t
60
Mathew Hayman
Mitchelton - Scott
op 8'01"
61
Mike Teunissen
Team Sunweb
z.t
62
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
op 9'00"
63
Manuele Boaro
Bahrein - Merida
op 9'02"
64
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
z.t
65
Owain Doull
Team Sky
z.t
66
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
67
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
z.t
68
Patrick Bevin
BMC Racing Team
z.t
69
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
op 10'39"
70
William Clarke
Team EF Education First - Drapac
op 10'43"
71
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
72
Mitchell Docker
Team EF Education First - Drapac
z.t
73
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
op 10'46"
74
Mark Renshaw
Team Dimension Data
op 11'30"
75
Caleb Ewan
Mitchelton - Scott
z.t
76
Nickolas Dlamini
Team Dimension Data
z.t
77
Jaime Castrillo
Movistar Team
z.t
78
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
79
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
z.t
80
Tiago José Pinto Machado
Team Katusha Alpecin
z.t
81
Tom Scully
Team EF Education First - Drapac
z.t
82
Maarten Wynants
Team LottoNL - Jumbo
z.t
83
Tom Bohli
BMC Racing Team
z.t
84
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
85
Elia Viviani
Quick Step Floors
z.t
86
Michael Morkov
Quick Step Floors
z.t
87
Salvatore Puccio
Team Sky
z.t
88
Florian Sénéchal
Quick Step Floors
z.t
89
Jacobus Venter
Team Dimension Data
z.t
90
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
z.t
91
Matteo Bono
UAE Team Emirates
z.t
92
Tom Leezer
Team LottoNL - Jumbo
z.t
93
Jhonatan Restrepo
Team Katusha Alpecin
z.t
94
Chad Haga
Team Sunweb
op 13'21"
95
Ramunas Navardauskas
Bahrein - Merida
op 14'34"
96
Steele Von Hoff
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
97
Robert Wagner
Team LottoNL - Jumbo
z.t
98
Oscar Gatto
Astana Pro Team
op 14'37"
99
Peter Kennaugh
Bora - HansGrohe
z.t
100
Sam Welsford
Australian Cycling Academy - Ride Sunshine Coast
op 15'18"
101
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
z.t
102
Scott Bowden
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
103
Damien Howson
Mitchelton - Scott
z.t
104
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
op 15'25"
105
Simone Consonni
UAE Team Emirates
op 15'26"
106
Fabio Sabatini
Quick Step Floors
z.t
107
Logan Owen
Team EF Education First - Drapac
z.t
108
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
z.t
109
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
z.t
110
Jasha Sütterlin
Movistar Team
op 16'32"
111
Alexander Porter
Bennelong Swisswellness Cycling Team
z.t
112
Lukasz Wisniowski
Team Sky
op 17'15"
113
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
z.t
114
Phil Bauhaus
Team Sunweb
z.t
115
Truls Engen Korsaeth
Astana Pro Team
z.t
116
Riccardo Minali
Astana Pro Team
z.t
117
Sam Bennett
Bora - HansGrohe
z.t
118
José Gonçalves
Team Katusha Alpecin
z.t
119
André Greipel
Lotto - Soudal
z.t
120
Christopher Lawless
Team Sky
op 18'44"
121
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
z.t
122
Alex Frame
Trek - Segafredo
z.t
123
Jack Bauer
Mitchelton - Scott
op 19'10"
124
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
op 19'13"
125
Mads Würtz Schmidt
Team Katusha Alpecin
z.t
126
Pavel Kochetkov
Team Katusha Alpecin
z.t
127
Davide Cimolai
Groupama - FDJ
op 19'33"
Roberto Ferrari
UAE Team Emirates
DNF
Jonathan Dibben
Team Sky
OTL
2024
2023
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares