En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Taiwan
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
13/03
Nantou
Sun Moon Lake Xiang-Shan
165.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Carter Bettles
Roojai Insurance
3u55'39"
2
Valentin Darbellay
Team Corratec - Vini Fantini
z.t
3
Joseph Blackmore
Israel Premier Tech Academy
z.t
4
Aaron Gate
Burgos - BH
z.t
5
Ivan Cobo Cayon
Equipo Kern Pharma
z.t
6
Davide de Cassan
Team Polti Kometa
z.t
7
Andrea Garosio
Team Polti Kometa
z.t
8
Julian Borresch
Rembe Pro Cycling Team Sauerland
z.t
9
Jaka Primozic
Hrinkow Advarics
z.t
10
Anatolii Budiak
Terengganu Cycling Team
op 3"
11
Boris Clark
St George Continental Cycling Team
z.t
12
Adne Van Engelen
Roojai Insurance
z.t
13
Nathan Earle
JCL Team Ukyo
z.t
14
Yuma Koishi
JCL Team Ukyo
z.t
15
Alessandro Monaco
Team Corratec - Vini Fantini
z.t
16
Yecid Arturo Sierra Sanchez
Utsunomiya Blitzen
op 8"
17
Ruben Dario Acosta Ospina
Utsunomiya Blitzen
z.t
18
William Heffernan
Ccache X Par Küp
op 1'01"
19
Alastair Christie-Johnston
Ccache X Par Küp
op 1'03"
20
Jeroen Meijers
Victoria Sports Pro Cycling
z.t
21
Mikel Retegi Goñi
Equipo Kern Pharma
z.t
22
Jambaljamts Sainbayar
Burgos - BH
z.t
23
Sergio Tu
Bahrain Victorious
z.t
24
Nathan Smith (°2000)
Team Novo Nordisk
z.t
25
Alekss Krasts
Voltas - Tartu 2024 by CCN
z.t
26
Francisco Muñoz Llana
Team Polti Kometa
z.t
27
Henri Johannes Appelbaum
Rembe Pro Cycling Team Sauerland
z.t
28
Masaki Yamamoto
JCL Team Ukyo
z.t
29
Metkel Eyob
Terengganu Cycling Team
z.t
30
Natnael Berhane
Beykoz Belediye Spor Türkiye
z.t
31
Jesse James Ewart
Terengganu Cycling Team
z.t
32
Mason Hollyman
Israel - Premier Tech
z.t
33
Paul Wright
Rembe Pro Cycling Team Sauerland
z.t
34
Kenny Nijssen
Universe Cycling Team
z.t
35
Botelho Freitas Daniel Lima
Israel Premier Tech Academy
z.t
36
Rodrigo Álvarez Rodriguez
Burgos - BH
z.t
37
Mengis Petros
Beykoz Belediye Spor Türkiye
z.t
38
Alexander Evans
St George Continental Cycling Team
z.t
39
Jonas Rapp
Hrinkow Advarics
z.t
40
Finlay Walsh
Ccache X Par Küp
z.t
41
Atsushi Oka
JCL Team Ukyo
op 2'19"
42
Ben Carman
St George Continental Cycling Team
z.t
43
Manuel Penalver Aniorte
Team Polti Kometa
z.t
44
Matteo Malucelli
JCL Team Ukyo
z.t
45
Vladimir Yesid Lopez Gil
Sidi Ali - Unlock Team
z.t
46
Riccardo Verza
Hrinkow Advarics
z.t
47
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
48
Sebastian Mora Vedri
Burgos - BH
z.t
49
Marcelo Felipe
Victoria Sports Pro Cycling
z.t
50
Callum Ormiston
Global 6 United
op 2'59"
51
Georgios Bouglas
Burgos - BH
op 4'44"
52
Witthawat Waree
Grant Thornton Cycling Team
z.t
53
Aiman Cahyadi
Terengganu Cycling Team
z.t
54
Saharat Simons
Grant Thornton Cycling Team
z.t
55
Jaypee Olarte
Go For Gold Philippines
z.t
56
Max Campbell
Ccache X Par Küp
op 5'23"
57
Kristian Klevgard
Voltas - Tartu 2024 by CCN
z.t
58
Lachlan Harrigan
St George Continental Cycling Team
z.t
59
Rick Nobel
Universe Cycling Team
op 9'55"
60
Alessio Gasparini
Sidi Ali - Unlock Team
z.t
61
Keisuke Aso
Sparkle Oita Racing Team
z.t
62
Stefan Verhoeff
Universe Cycling Team
z.t
63
Bart Buijk
Universe Cycling Team
op 9'58"
64
Sakchai Phodingam
Grant Thornton Cycling Team
op 9'59"
65
Chih Sheng Chang
Taiwan
z.t
66
Doriand Percrule
Team Novo Nordisk
op 10'01"
67
José Joao Pimenta Costa Mendes
Victoria Sports Pro Cycling
z.t
68
Attilio Viviani
Team Corratec - Vini Fantini
z.t
69
Etienne van Empel
Team Corratec - Vini Fantini
z.t
70
Nati Samansanti
Grant Thornton Cycling Team
z.t
71
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
72
Iñigo Elosegui Momeñe
Equipo Kern Pharma
z.t
73
Valentin Fabien Rene Midey
Roojai Insurance
z.t
74
James Jobber
Global 6 United
z.t
75
Diego Uriarte Belzunegi
Equipo Kern Pharma
z.t
76
Antoine Debons
Team Corratec - Vini Fantini
z.t
77
Junsei Tani
Utsunomiya Blitzen
z.t
78
Siim Kiskonen
Voltas - Tartu 2024 by CCN
z.t
79
Jericho Jay Lucero
Go For Gold Philippines
z.t
80
Tegsh-Bayar Batsaikhan
Roojai Insurance
op 10'04"
81
Kota Sumiyoshi
Sparkle Oita Racing Team
op 11'05"
82
Mehmet Sampiyonbisiklet (Gabriel Muller)
Global 6 United
op 11'07"
83
Chih Hao Wu
Taiwan
z.t
84
Stefan Kovar
Hrinkow Advarics
z.t
85
Maximilian Kabas
Hrinkow Advarics
z.t
86
David Martin Romero
Team Polti Kometa
z.t
87
Bentley Niquet-Olden
Ccache X Par Küp
z.t
88
Daniel Ven Carino
Victoria Sports Pro Cycling
z.t
89
Hamish Beadle
Team Novo Nordisk
z.t
90
Jarri Stravers
Universe Cycling Team
z.t
91
Chun Kai Feng
Utsunomiya Blitzen
z.t
92
Zygimantas Matuzevicius
Voltas - Tartu 2024 by CCN
z.t
93
Lauri Tamm
Voltas - Tartu 2024 by CCN
op 12'39"
94
Lennart Voege
Rembe Pro Cycling Team Sauerland
z.t
95
Miguel Angel Fernandez Ruiz
Equipo Kern Pharma
z.t
96
Suriya Kitjaroenwat
Grant Thornton Cycling Team
z.t
97
Batuhan Özgür
Beykoz Belediye Spor Türkiye
z.t
98
Samuel Eddy
St George Continental Cycling Team
op 13'38"
99
Shiki Kuroeda
Sparkle Oita Racing Team
op 15'12"
100
Saya Kuroeda
Sparkle Oita Racing Team
op 15'19"
101
Viggo Moore
Israel Premier Tech Academy
op 18'36"
102
Mohd Harrif Saleh
Terengganu Cycling Team
op 18'47"
103
Itmar Einhorn
Israel - Premier Tech
op 18'49"
104
Ivan Centrone
Global 6 United
op 18'51"
Timur Oztoprak
Beykoz Belediye Spor Türkiye
DNF
Arttasorn Pansaard
Roojai Insurance
DNF
Max Stedman
Beykoz Belediye Spor Türkiye
DNF
Dominik Weiss
Rembe Pro Cycling Team Sauerland
DNF
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares