En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour Colombia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
10/02
Cota
Alto del Vino
138,3 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Richard Carapaz
EF Education - EasyPost
3u34'19"
2
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
Petrolike
op 13"
3
Rodrigo Contreras Pinzon
Nu Colombia
op 17"
4
Egan Arley Bernal Gomez
Colombia
op 33"
5
Rigoberto Urán
EF Education - EasyPost
op 35"
6
Iván Ramiro Sosa
Movistar Team
op 37"
7
Jhoan Esteban Chaves Rubio
EF Education - EasyPost
op 1'02"
8
Daniel Alejandro Mendez Norena
Nu Colombia
op 1'25"
9
Harold Alfonso Tejada Canacue
Astana Qazaqstan Team
op 1'36"
10
José Ramón Muñiz Vazquez
Petrolike
op 1'54"
11
Jefferson Alexander Cepeda
EF Education - EasyPost
op 2'12"
12
Aldemar Reyes Ortega
Team Banco Guayaquil - Bianchi
op 2'34"
13
Yeisson Ferney Casallas Rincon
Colombia Potencia de la Vida - Strongman
op 2'43"
14
Yeison Sebastian Reyes Ortega
Team Sistecredito
op 2'46"
15
Dany Alberto Osorio Calle
Orgullo Paisa
op 2'57"
16
Sergio Luis Henao Montoya
Nu Colombia
op 3'07"
17
Javier Ernesto Jamaica Mejia
Team Medellin
z.t
18
Edgar David Cadena Martinez
Petrolike
op 3'47"
19
Alexey Lutsenko
Astana Qazaqstan Team
op 4'57"
20
Brandon Alejandro Rojas Vega
GW Erco Shimano
op 5'23"
21
Kevin David Castillo Miranda
Team Sistecredito
op 5'53"
22
Edgar Andres Pinzon Villalba
GW Erco Shimano
op 6'29"
23
Sergio Samitier
Movistar Team
op 6'46"
24
Heiner Rodrigo Parra Bustamente
Canel's - Java
z.t
25
Juan Diego Alba Bolivar
Colombia
z.t
26
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
27
Wilson Steven Haro
Ecuador
z.t
28
Santiago Montenegro
Ecuador
z.t
29
Juan Diego Guerrero Arias
Team Sistecredito
z.t
30
Harold Martin Lopez Granizo
Astana Qazaqstan Team
z.t
31
Diego Andres Camargo Pineda
Petrolike
z.t
32
Kevin Jimenez Tepetl
Canel's - Java
op 6'52"
33
Bernardo Albeiro Suaza Arango
Petrolike
op 7'52"
34
Brandon Rivera
Colombia
z.t
35
Wilmar Andres Paredes Zapata
Team Medellin
op 8'43"
36
Sebastian Alexander Castano Munoz
Team Sistecredito
z.t
37
Carlos Andres Parra Barrera
Team Saitel
op 9'02"
38
Cesar David Guavita Camacho
Colombia Potencia de la Vida - Strongman
op 9'50"
39
Hugo Andres Rodriguez Aguilar
Colombia
op 10'12"
40
Luis Guillermo Mora
Venezuela
op 10'27"
41
Angel Alexander Gil Sanchez
Orgullo Paisa
op 10'48"
42
Vinicius Rangel Costa
Movistar Team
op 10'53"
43
Adrian Camilo Bustamante Ruda
GW Erco Shimano
op 11'00"
44
Fernando Diego Pescador Castro
GW Erco Shimano
z.t
45
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Team Banco Guayaquil - Bianchi
op 11'03"
46
Kenny Nijssen
Universe Cycling Team
op 12'12"
47
Cristian Camilo Tobar Daza
Team Saitel
op 12'56"
48
Aaron Van Der Beken
Bingoal WB
op 13'13"
49
Ivan Arturo Ojeda Solano
Colombia Potencia de la Vida - Strongman
op 13'17"
50
Fabio Andres Duarte Arevalo
Team Medellin
z.t
51
Cristian Camilo Munoz Lancheros
Nu Colombia
z.t
52
Efren Santos Moreno
Canel's - Java
z.t
53
Vladimir Yesid Lopez Gil
Sidi Ali - Unlock Team
z.t
54
Robin Christofer Jurado Lopez
Panama es Cultura y Valores
op 14'22"
55
Richard Rolando Huera Montenegro
Ecuador
op 14'34"
56
Dimitri Peyskens
Bingoal WB
op 15'10"
57
Alejandro Freddy Avila Avendano
Colombia Potencia de la Vida - Strongman
op 15'36"
58
Julián Cardona
Team Medellin
op 16'16"
59
Jeison José Rujano
Venezuela
op 16'21"
60
Lars Quaedvlieg
Universe Cycling Team
op 17'02"
61
Luis Pinto
Venezuela
op 19'39"
62
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Colombia Potencia de la Vida - Strongman
z.t
63
Euller Magno Rabelo
Brasil
op 20'26"
64
David Santiago Gomez Marin
Team Sistecredito
op 20'28"
65
Sebastian David Caicedo Cepeda
Team Banco Guayaquil - Bianchi
op 21'48"
66
Franklin Joel Revelo Paucar
Team Saitel
op 22'34"
67
Andrea Piccolo
EF Education - EasyPost
z.t
68
Michiel Lambrecht
Bingoal WB Devo Team
z.t
69
Jip Steman
Universe Cycling Team
z.t
70
Jhonatan Restrepo
Colombia
z.t
71
Miguel Eduardo Florez Lopez
Team Banco Guayaquil - Bianchi
z.t
72
Nicolas Sessler
Brasil
z.t
73
Daniel Munoz Giraldo
Nu Colombia
z.t
74
Niccolo Bonifazio
Team Corratec - Vini Fantini
z.t
75
Erik Daniel Caiza Perez
Team Saitel
z.t
76
Erasmo Franklin Archibold Castillo
Panama es Cultura y Valores
z.t
77
Gabriel Bolivar Espinosa Serrano
Panama es Cultura y Valores
z.t
78
Cesar Paulo Pantoja Hidalgo
Orgullo Paisa
z.t
79
Diego Antonio Ochoa Camargo
Team Saitel
z.t
80
Alexis Benjamin Quinteros Moya
Team Banco Guayaquil - Bianchi
z.t
81
Juan Diego Hoyos Cano
Team Sistecredito
z.t
82
Alejandro Osorio Carvajal
GW Erco Shimano
z.t
83
Lennert Teugels
Bingoal WB
op 24'22"
84
Davide Baldaccini
Team Corratec - Vini Fantini
op 24'30"
85
Joao Pedro Rossi
Swift Carbon Pro Cycling Brasil
op 24'40"
86
Randish Abdul Lorenzo
Panama es Cultura y Valores
op 25'21"
87
David Villareal
Ecuador
op 25'39"
88
Johan Antonio Colon Buelvas
Orgullo Paisa
op 26'03"
89
Hernan Dario Gomez Joya
Sidi Ali - Unlock Team
z.t
90
Stiward Marlon Diagama Franco
Colombia Potencia de la Vida - Strongman
z.t
91
Victor Cesar De Paula
Brasil
op 26'52"
92
Pablo Andrés Alarcon Cares
Canel's - Java
op 27'51"
93
Andre Eduardo Gohr
Brasil
op 28'37"
94
Albert Torres Barcelo
Movistar Team
z.t
95
Fernando Gaviria Rendon
Movistar Team
z.t
96
Oscar Adalberto Quiroz Ayala
Nu Colombia
z.t
97
Lorenzo Quartucci
Team Corratec - Vini Fantini
z.t
98
Davide Persico
Bingoal WB
z.t
99
Attilio Viviani
Team Corratec - Vini Fantini
z.t
100
Markus Pajur
Estland
z.t
101
Cormac McGeough
Canel's - Java
z.t
102
Andrey André
Brasil
z.t
103
Daniel Arroyave Canas
GW Erco Shimano
z.t
104
Enmanuel David Viloria
Venezuela
op 28'57"
105
Laureano Rosas
Swift Carbon Pro Cycling Brasil
op 29'00"
106
Ignacio de Jesús Prado Juarez
Canel's - Java
op 29'21"
107
Kamal Mahroug
Sidi Ali - Unlock Team
op 29'23"
108
Cees Bol
Astana Qazaqstan Team
op 31'00"
109
Giulio Masotto
Team Corratec - Vini Fantini
op 31'17"
110
Martin Laas
Estland
op 31'21"
111
Nelson Andres Soto Martinez
Petrolike
op 32'20"
112
Mark Stewart
Team Corratec - Vini Fantini
z.t
113
Nikolaos Zegklis
Sidi Ali - Unlock Team
op 32'37"
114
Rait Ärm
Estland
op 33'35"
115
Bladimir Alejandro Pita Hidrobo
Team Saitel
op 34'18"
116
Raul Brayan Obando Rosas
Ecuador
z.t
117
Alessandro Ferreira Santos Guimaraes
Swift Carbon Pro Cycling Brasil
op 34'47"
118
Alex Strah Mendez
Panama es Cultura y Valores
op 35'11"
119
Martti Lenzius
Estland
op 35'56"
120
Lauro Cesar Chaman
Swift Carbon Pro Cycling Brasil
op 36'31"
121
Jhonny Alexander Araujo Bastidas
Venezuela
z.t
122
Mark Cavendish
Astana Qazaqstan Team
z.t
123
Norman Vahtra
Estland
z.t
124
Alejandro Gainza Rodriguez
Sidi Ali - Unlock Team
z.t
125
Cristian David Pita
Team Banco Guayaquil - Bianchi
op 37'34"
126
Hassan Felipe Chan Romero
Panama es Cultura y Valores
op 39'16"
127
Milan Lanhove
Bingoal WB Devo Team
op 39'47"
128
Lauri Tamm
Estland
op 44'17"
129
Rick Nobel
Universe Cycling Team
op 44'54"
Bayron Guama de la Cruz
Ecuador
DNF
Jose Tito Hernandez Jaramillo
Orgullo Paisa
DNF
Michael Morkov
Astana Qazaqstan Team
DNF
Brayan Stiven Sanchez Vergara
Team Medellin
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares