En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Colombia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
11/06
Guateque
Santa Rosa Viterbo
182.2 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Team Banco Guayaquil Ecuador
4u40'35"
2
Rafael Steven Pineda Pineda
Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
z.t
3
Duban Camilo Bobadilla Herrera
z.t
4
Adrian Camilo Bustamante Ruda
z.t
5
Fabio Andres Duarte Arevalo
Team Medellin - EPM
z.t
6
Aldemar Reyes Ortega
Team Medellin - EPM
z.t
7
Heiner Rodrigo Parra Bustamente
op 5"
8
Edison Alejandro Callejas Santos
z.t
9
Marco Tulio Suesca Uribe
z.t
10
Angel Alexander Gil Sanchez
z.t
11
Edgar David Cadena Martinez
z.t
12
Wilson Estiben Pena Molano
Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
z.t
13
Hernan Ricardo Aguirre Calpa
z.t
14
Yonathan Miguel Eugenio Suarez
z.t
15
John Darwin Atapuma Hurtado
Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
z.t
16
Julián Cardona
op 11"
17
Oscar Hernan Fernandez Gonzalez
op 45"
18
Jerson Ruben Urbano Molina
Movistar - Best Pc
op 49"
19
Yeison Andres Chaparro Rueda
z.t
20
Cristian David Rico Lemus
Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
z.t
21
Cesar Nicolas Paredes Avellaneda
z.t
22
Rodrigo Contreras Pinzon
z.t
23
Javier Ernesto Jamaica Mejia
Team Medellin - EPM
z.t
24
Manuel Ignacio Diaz Cortes
z.t
25
Edison Munoz Lopez
z.t
26
Bernardo Albeiro Suaza Arango
z.t
27
Oscar Sevilla Ribera
Team Medellin - EPM
z.t
28
Stiward Marlon Diagama Franco
z.t
29
Eli Saul Burgos Diaz
z.t
30
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Team Illuminate
z.t
31
Misael Jose Urian Caro
z.t
32
Ruben Dario Acosta Ospina
z.t
33
Hernando Bohorquez Sanchez
z.t
34
Juan Pablo Suarez Suarez
z.t
35
Yecid Arturo Sierra Sanchez
z.t
36
German Enrique Chaves Torres
z.t
37
Juan Diego Guerrero Arias
z.t
38
Cristian Camilo Munoz Lancheros
z.t
39
Santiago Montenegro
Movistar - Best Pc
z.t
40
Juan Sossa Sanchez
z.t
41
Didier Alonso Chaparro Lopez
z.t
42
Omar Alberto Mendoza Cardona
Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
op 57"
43
Leison Damian Maca Viveros
z.t
44
Salvador Moreno Hernandez
op 1'11"
45
Yeisson Ubarley Quetama Rojas
op 1'14"
46
José Ramón Muñiz Vazquez
op 1'30"
47
Santiago Ramirez Duque
op 1'36"
48
Jordan Tabares Jimenez
z.t
49
Carlos Andres Parra Barrera
z.t
50
Camilo Robles Castillo
op 2'25"
51
Esneider Arley Baez Vanegas
op 2'46"
52
Segundo Pira Catolico
z.t
53
Wilmar Jahir Perez Munoz
z.t
54
Luis Enrique Lopéz
z.t
55
Juan Felipe Osorio Arboleda
op 2'55"
56
Cesar David Guavita Camacho
op 2'56"
57
Oscar Adalberto Quiroz Ayala
Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
z.t
58
Brayan Stiven Sanchez Vergara
Team Medellin - EPM
z.t
59
Walter Fernando Pedraza Morales
z.t
60
Yeison Alejandro Rincon Alvarez
op 2'57"
61
John Jairo Alonso Ciprian
op 3'36"
62
Eduardo Corte Cordero
z.t
63
Carlos Alberto Gutierrez Ballesteros
Team Banco Guayaquil Ecuador
z.t
64
Robinson Armando Ortega Avila
z.t
65
Rafael Hernandez Galvis
z.t
66
Richard Rolando Huera Montenegro
Team Banco Guayaquil Ecuador
op 3'41"
67
Luis Martinez
op 4'40"
68
Jhon Anderson Rodriguez
z.t
69
Jorge Camilo Castiblanco Cubides
op 5'19"
70
David Santiago Gomez Marin
op 6'11"
71
Juan Esteban Martinez Gallo
z.t
72
Johnatan Fernando Sarmiento Pacheco
Team Illuminate
z.t
73
Victor Alejandro Ocampo Giraldo
Team Medellin - EPM
op 7'53"
74
Carlos Andres Romero Wilches
op 23'32"
75
Hernan Dario Gomez Joya
z.t
76
Edwin Patino Bello
z.t
77
Fabian Steven Cifuentes Aragonez
z.t
78
Jhon Jairo Vargas Martinez
z.t
79
Alex Julajuj
z.t
80
José Canastuj
z.t
81
Juan Moreno Garzon
z.t
82
Jersson Felipe Gonzalez Manrique
z.t
83
Robigzon Leandro Oyola Oyola
Team Medellin - EPM
z.t
84
Wilson Steven Haro
Team Banco Guayaquil Ecuador
z.t
85
Jose Tito Hernandez Jaramillo
Team Banco Guayaquil Ecuador
z.t
86
Cesar Paulo Pantoja Hidalgo
z.t
87
Alexis Benjamin Quinteros Moya
Team Banco Guayaquil Ecuador
z.t
88
Pablo Andres Caicedo Romo
z.t
89
Juan Sebastian Forero Barrero
z.t
90
Lukas Blanco Llanes
z.t
91
Cristian Alexander Toro Caicedo
Team Banco Guayaquil Ecuador
z.t
92
Yerzon Eduardo Sanchez Escobar
z.t
93
Diego Antonio Ochoa Camargo
z.t
94
Nelson Andres Soto Martinez
Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
z.t
95
Miguel Angel Rubiano Chavez
z.t
96
Edgar Garcia Suarez
z.t
97
Marlos David Garzon Herrera
z.t
98
Juan Alejandro Umba Lopez
op 37'17"
99
William Antonio Cerquera Tovar
z.t
100
Julio Arzuaga Castellar
op 38'27"
101
Eduardo Posso Castellar
z.t
102
Luis Carlos Chia Bermudez
op 0"
103
Mario Valbuena Rincon
z.t
104
David Santiago Granados Suarez
z.t
105
Marvin Angarita
z.t
106
Steven Manuel Cuesta Zamora
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares