En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Colombia Oro y Paz
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
11/02
Armenia
Manizales
184.3 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
4u22'11"
2
Egan Arley Bernal Gomez
Team Sky
op 10"
3
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
z.t
4
Angel Alexander Gil Sanchez
EPM
op 14"
5
Daniel Felipe Martinez
Team EF Education First - Drapac
op 18"
6
Oscar Sevilla Ribera
Medellin
z.t
7
Rigoberto Urán
Team EF Education First - Drapac
op 21"
8
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
op 22"
9
Sergio Luis Henao Montoya
Team Sky
z.t
10
Julian Alaphilippe
Quick Step Floors
z.t
11
Rodrigo Contreras Pinzon
EPM
op 28"
12
Rafael Montiel
Equipo Continental Orgullo Paisa
z.t
13
Dany Alberto Osorio Calle
Equipo Continental Orgullo Paisa
z.t
14
Aristobulo Cala
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
z.t
15
Iván Ramiro Sosa
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
16
Hugh Carthy
Team EF Education First - Drapac
op 37"
17
Jarlinson Pantano Gomez
Trek - Segafredo
op 45"
18
Fabio Andres Duarte Arevalo
Manzana Postobon Team
z.t
19
Juan Pablo Suarez Suarez
EPM
z.t
20
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
Medellin
op 49"
21
Jhonnatan Manuel Narvaez
Quick Step Floors
z.t
22
Javier Ignacio Montoya Mesa
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 1'04"
23
Heiner Rodrigo Parra Bustamente
Gw Shimano
z.t
24
Diego Antonio Ochoa Camargo
EPM
z.t
25
John Darwin Atapuma Hurtado
UAE Team Emirates
z.t
26
Freddy Montana
EPM
op 1'08"
27
Edison Munoz Lopez
Equipo Continental Orgullo Paisa
op 1'12"
28
Walter Fernando Pedraza Morales
Gw Shimano
op 1'16"
29
Jhon Anderson Rodriguez
Delko Marseille Provence KTM
z.t
30
Taylor Eisenhart
Holowesko-Citadel Racing Team
op 1'26"
31
Miguel Eduardo Florez Lopez
Wilier Triestina - Selle Italia
op 1'30"
32
Julio Alexis Camacho Bernal
Coldeportes Zenu Sello Rojo
op 1'35"
33
Aldemar Reyes Ortega
Manzana Postobon Team
op 1'45"
34
Omar Alberto Mendoza Cardona
Medellin
z.t
35
Baron Castillo Felix Alejandro
Team Illuminate
op 1'48"
36
Richard Carapaz
Movistar Team
op 1'55"
37
Alejandro Serna
Equipo Continental Orgullo Paisa
op 2'02"
38
Giulio Ciccone
Bardiani CSF
op 2'09"
39
Serghei Tvetcov
United Healthcare Cycling Team
z.t
40
Johnatan Cañaveral Vargas
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
op 2'13"
41
Tao Geoghegan Hart
Team Sky
op 2'22"
42
Igor Merino Cortazar
Burgos - BH
z.t
43
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Israel Cycling Academy
op 2'29"
44
Carlos Julian Quintero Norena
Equipo Continental Orgullo Paisa
op 2'48"
45
Luis Felipe Laverde Jimenez
Coldeportes Zenu Sello Rojo
op 3'02"
46
Alessandro Bisolti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 3'16"
47
Oscar Adalberto Quiroz Ayala
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
op 3'39"
48
Jetse Bol
Manzana Postobon Team
op 3'47"
49
Jose Rodolfo Serpa Perez
Gw Shimano
op 3'56"
50
Nicolas Jonathan Castroviejo
Team Sky
z.t
51
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Medellin
z.t
52
Alex Alberto Cano Ardila
Coldeportes Zenu Sello Rojo
op 4'10"
53
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
op 4'39"
54
Dalivier Ospina Navarro
Coldeportes Zenu Sello Rojo
op 6'02"
55
Julián Cardona
Team EF Education First - Drapac
op 6'18"
56
Simon Pellaud
Team Illuminate
op 6'20"
57
Jairo Cano
EPM
op 6'30"
58
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi Basque Country - Murias
op 6'47"
59
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
op 6'53"
60
Jaramillo Diez Daniel Alexander
United Healthcare Cycling Team
op 7'00"
61
Benjamin Perry
Israel Cycling Academy
op 7'06"
62
Juan Felipe Osorio Arboleda
Manzana Postobon Team
op 8'02"
63
Nicolas Sessler
Burgos - BH
op 8'18"
64
Cesar Nicolas Paredes Avellaneda
Medellin
op 9'00"
65
Cameron Piper
Team Illuminate
z.t
66
Miguel Angel Rubiano Chavez
Coldeportes Zenu Sello Rojo
z.t
67
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
z.t
68
Juan Martin Mesa Perez
Coldeportes Zenu Sello Rojo
z.t
69
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
70
Robin Christofer Jurado Lopez
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 9'12"
71
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
72
Leszek Plucinski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
73
Juan Pablo Rendon Jaimes
Gw Shimano
z.t
74
Cristian Talero
Gw Shimano
z.t
75
Daniel Zamora
Asociation Civil Agrupacion Virgen de Fatima
op 9'18"
76
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli - Sidermec
op 10'18"
77
Jordan Parra
Manzana Postobon Team
op 10'23"
78
David Lopez Garcia
Team Sky
op 10'42"
79
Connor Brown
Team Illuminate
op 10'45"
80
Lemus Davila Luis Enrique
Israel Cycling Academy
op 10'51"
81
Eduardo Estrada
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
op 11'52"
82
Pawel Bernas
CCC Sprandi Polkowice
op 12'00"
83
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
op 12'22"
84
Alex Howes
Team EF Education First - Drapac
z.t
85
Fernando Gaviria Rendon
Quick Step Floors
op 12'28"
86
Nathan Brown
Team EF Education First - Drapac
op 12'45"
87
Alvaro Robredo Crespo
Burgos - BH
op 16'55"
88
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
89
Michele Scartezzini
Sangemini - MG. K Vis - Vega
z.t
90
Alessandro Fedeli
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
91
Juan Esteban Arango Carvajal
z.t
92
Iljo Keisse
Quick Step Floors
op 17'12"
93
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
op 17'53"
94
Victor De La Parte Gonzalez
Movistar Team
op 18'14"
95
Alonso Gamero
Asociation Civil Agrupacion Virgen de Fatima
op 18'21"
96
Lucas Sebastian Haedo
United Healthcare Cycling Team
op 20'34"
97
Jonathan Clarke
United Healthcare Cycling Team
z.t
98
Jose Tito Hernandez Jaramillo
Equipo Continental Orgullo Paisa
z.t
99
Javier Alexis Acevedo Colle
United Healthcare Cycling Team
z.t
100
Gavin Mannion
United Healthcare Cycling Team
z.t
101
Aitor Gonzalez Prieto
Euskadi Basque Country - Murias
op 21'35"
102
Ruben Companioni
Holowesko-Citadel Racing Team
z.t
103
Bryan Gomez
Holowesko-Citadel Racing Team
z.t
104
Brayan Stiven Ramirez Chacon
z.t
105
Weimar Alfonso Roldan Ortiz
Medellin
op 21'41"
106
Alvaro Jose Hodeg
Quick Step Floors
op 21'45"
107
Daniel Lopez Parada
Burgos - BH
op 21'52"
108
Brayan Stiven Sanchez Vergara
Holowesko-Citadel Racing Team
op 22'07"
109
William David Munoz Perez
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
z.t
110
John Murphy
Holowesko-Citadel Racing Team
op 22'18"
111
Ruben Dario Acosta Ospina
Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes
op 22'39"
112
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
op 23'20"
113
Victor Langellotti
Burgos - BH
op 24'28"
114
Francesco Lamon
op 26'02"
115
Pawel Franczak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
116
Aviv Yechzkel
Israel Cycling Academy
op 30'31"
117
Mirco Maestri
Bardiani CSF
op 32'30"
118
Andrea Guardini
Bardiani CSF
z.t
119
Adrián Gonzalez Velasco
Burgos - BH
z.t
120
Davide Plebani
z.t
121
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
122
Floryan Arnoult
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
123
Carloalberto Giordani
z.t
124
Matteo Malucelli
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
125
Anton Vorobyev
z.t
126
Vladislav Kulikov
z.t
127
German Nicolas Tivani Perez
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
128
Sergio Rodriguez Reche
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
129
Evgeny Kovalev
z.t
130
Alexey Kurbatov
z.t
131
Davide Viganò
z.t
132
Mateusz Taciak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
133
Miguel Bryon
Holowesko-Citadel Racing Team
z.t
134
Alessandro Covi
z.t
135
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
136
Martin Laas
Team Illuminate
z.t
137
Andrey Sazanov
op 32'39"
138
Sebastian Molano
Manzana Postobon Team
op 32'55"
Kirill Bochkov
DNF
Nicolas Javier Naranjo Sanchez
Asociation Civil Agrupacion Virgen de Fatima
DNF
Manuel Penalver Aniorte
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
DNF
Adrian Richeze
Asociation Civil Agrupacion Virgen de Fatima
DNF
Mauro Abel Richeze
Asociation Civil Agrupacion Virgen de Fatima
DNF
Paolo Simion
Bardiani CSF
DNF
Christian Leonardo Tamayo Saavedra
Gw Shimano
DNF
Leandro Javier Velardez
Asociation Civil Agrupacion Virgen de Fatima
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares