En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de San Luis
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
17/01
San Luis
Justo Dract
170 km
Result
Standings
1
Roberto Ferrari
Androni Giocattoli
4u59'30"
2
Ariel Maximiliano Richeze
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
3
Jacopo Guarnieri
Liquigas - Cannondale
z.t
4
Jorge Soto Perera
z.t
5
Giorgio Brambilla
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
6
Mauro Abel Richeze
z.t
7
Jose Rodolfo Serpa Perez
Androni Giocattoli
z.t
8
Enzo Josue Moyano
z.t
9
David Lelay
Ag2r - La Mondiale
z.t
10
Eros Capecchi
Liquigas - Cannondale
z.t
11
Patxi Javier Vila Errandonea
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
12
Iker Camaño Ortuzar
Endura Racing
z.t
13
Jorge Giacinti
z.t
14
Angel Vicioso Arcos
Androni Giocattoli
z.t
15
Xavier Tondo Volpini
Movistar Team
z.t
16
Walter Fernando Perez
op 5"
17
Dominik Nerz
Liquigas - Cannondale
op 8"
18
Gerardo Luis Fernandez
z.t
19
Emannuel Yanez
z.t
20
Weimar Alfonso Roldan Ortiz
op 38"
21
Juan Esteban Arango Carvajal
z.t
22
Luis Mansilla Almonacid
z.t
23
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
z.t
24
Jonathan Millan
z.t
25
Horacio Gallardo Burgos
z.t
26
Jose Ragonessi
z.t
27
Maarten de Jonge
Endura Racing
z.t
28
Bruno Antero Lima
Onda
z.t
29
Jorge Gallegos
z.t
30
Cristian Andres Martinez
z.t
31
Rodrigo Araujo
z.t
32
Baron Castillo Felix Alejandro
z.t
33
Alejandro Manuel Marques Porto
Onda
z.t
34
Grischa Janorschke
Nutrixxion Sparkasse
z.t
35
Miguel Angel Rubiano Chavez
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
36
Antonio Cabello Baena
Andalucia Caja Granada
z.t
37
Antonio Piedra Perez
Andalucia Caja Granada
z.t
38
Luca Solari
Androni Giocattoli
z.t
39
Renato Seabra
Clube Dataro de Ciclismo
z.t
40
David Clarke
Endura Racing
z.t
41
Vicente David Bernabeu Armengol
Andalucia Caja Granada
z.t
42
Matias Medici
Funvic - Pindamonhangaba
z.t
43
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
44
Pablo Lastras Garcia
Movistar Team
z.t
45
Francisco Perez Sanchez
Movistar Team
z.t
46
Andrew Pinfold
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
47
Alexander Wetterhall
Endura Racing
z.t
48
Marcos Crespo
Funvic - Pindamonhangaba
z.t
49
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
50
Ion Pardo Abarzuza
Onda
z.t
51
Jesus Rosendo Prado
Andalucia Caja Granada
z.t
52
Lisuandi Alonso Ruano
z.t
53
Rory Sutherland
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
54
Arnold Alcolea
z.t
55
Leandro Messineo
z.t
56
Félix Rafael Cardenas Ravelo
z.t
57
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
58
Fortunato Baliani
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
59
Douglas Moi Bueno
Funvic - Pindamonhangaba
z.t
60
Stefano Borchi
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
61
Helder Oliveira
Onda
z.t
62
Bernardo Riccio
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
63
Martin Garrido Mayorga
z.t
64
Davide Frattini
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
65
Bayron Guama de la Cruz
z.t
66
Damiano Margutti
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
67
Paolo Bailetti
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
68
Richard Mascarañas
z.t
69
Yasmani Martinez Regalado
z.t
70
Alessandro Vanotti
Liquigas - Cannondale
z.t
71
Giairo Ermeti
Androni Giocattoli
z.t
72
Pedro Portuondo Torres
z.t
73
Dirk Müller
Nutrixxion Sparkasse
z.t
74
Charles Wegelius
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
75
Marco Arriagada
z.t
76
Cristiano Salerno
Liquigas - Cannondale
z.t
77
Sergej Fuchs
Nutrixxion Sparkasse
z.t
78
Rene Mandri
Endura Racing
z.t
79
Robert Partridge
Endura Racing
z.t
80
Jose Luis Roldán Carmona
Andalucia Caja Granada
z.t
81
Alberto Morras Fernandez
Onda
z.t
82
Björn Schröder
Nutrixxion Sparkasse
z.t
83
Néstor Pías
z.t
84
Jose Miraglia
z.t
85
Gregory Duarte
z.t
86
Celio Cristiano Sousa
Onda
z.t
87
Giuseppe Muraglia
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
88
Daizon Mendes
Clube Dataro de Ciclismo
z.t
89
Pablo Daniel Pintos Rodriguez
z.t
90
Ivan Basso
Liquigas - Cannondale
z.t
91
Tiego Justo
Funvic - Pindamonhangaba
z.t
92
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
93
Javier Iriarte
Movistar Team
z.t
94
Mariano De Fino Silveiro
z.t
95
Alfredo Orlando Lucero
op 1'53"
96
Gonzalo Garrido
z.t
97
Gustavo Mino
op 2'17"
98
Juan Cotumba Coa
z.t
99
Nemecio Garcia
z.t
100
Hernan Buenahora Gutierrez
z.t
101
Ariel Lucero
z.t
102
Piter Campero Villaroel
z.t
103
Adelio Silva
Funvic - Pindamonhangaba
z.t
104
Jorge Contreras Vargas
z.t
105
José Alfredo Medina Andrade
z.t
106
Jackson Rodríguez
Androni Giocattoli
z.t
107
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Movistar Team
z.t
108
Simone Campagnaro
D'Angelo & Antenucci - Nippo
z.t
109
Sébastien Hinault
Ag2r - La Mondiale
z.t
110
Cristiano Benenati
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
111
Christian Meier
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
112
Scott Zwizanski
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
113
Sebastian Forke
Nutrixxion Sparkasse
z.t
114
Alien Garcia
z.t
115
Yennier Lopez Fonseca
z.t
116
Patricio Almonacid
z.t
117
Oscar Soliz Villca
z.t
118
Juan Pablo Valencia
z.t
119
Adrian Palomares Villaplana
Andalucia Caja Granada
z.t
120
Segundo Navarrete
z.t
121
Camilo Gomez
z.t
122
José Ruiz
z.t
123
Steffen Radochla
Nutrixxion Sparkasse
z.t
124
Tiago Fiorilli
Funvic - Pindamonhangaba
z.t
125
Yamil Carlos Montano
z.t
126
Ramiro Calpa
z.t
127
Arles Antonio Castro Laverde
z.t
128
Rodrigo Cuevas
op 3'45"
129
Gonzalo Miranda
z.t
130
José Luis Arroyo
op 7'19"
131
Cristian Egidio da Rosa
Clube Dataro de Ciclismo
z.t
132
Samuel Coronel Gonzalez
op 7'33"
133
Juan Pablo Villamayor
op 7'36"
134
Fernando Rolon
z.t
135
Luis Calispa
op 8'11"
136
Juan Mauricio Soler Hernandez
Movistar Team
z.t
137
Victor Tarqui
z.t
138
Hector Aguilar Figueiras
Funvic - Pindamonhangaba
z.t
139
Felipe Delai Da Silva
Clube Dataro de Ciclismo
z.t
140
Luis Matias Delgado Moreira
z.t
141
Sebastián Araya
op 10'20"
142
Óscar Matiauda
op 14'40"
Renato Aparecido Dos Santos
Clube Dataro de Ciclismo
DNF
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares