En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Milano-Sanremo
Result
1
Laurent Jalabert
O.N.C.E.
6u45'20"
2
Maurizio Fondriest
Lampre - Panaria
z.t
3
Stefano Zanini
Gewiss - Ballan
op 4"
4
Davide Rebellin
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
5
Michele Bartoli
Mercatone Uno - Saeco
z.t
6
Fabiano Fontanelli
ZG Mobili - Selle Italia - Birex
op 13"
7
Dmitri Konyshev
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes
op 15"
8
Claudio Chiappucci
Carrera - Tassoni
op 17"
9
Jesper Skibby
TVM
z.t
10
Fabio Baldato
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
11
Mario Manzoni
Brescialat - Fago
z.t
12
Johan Museeuw
Mapei - GB - Latexco
z.t
13
Fabrizio Bontempi
Brescialat - Fago
z.t
14
Andrei Tchmil
Lotto - Isoglass
z.t
15
Maximilian Sciandri
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
16
Rolf Sörensen
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
17
Vladislav Bobrik
Gewiss - Ballan
z.t
18
Jens Heppner
Team Deutsche Telekom
z.t
19
Mauro Gianetti
Polti - Granarolo - Santini
z.t
20
Luca Gelfi
Brescialat - Fago
z.t
21
Axel Merckx
Motorola
z.t
22
Yvon Ledanois
GAN
z.t
23
Zbigniew Spruch
Lampre - Panaria
z.t
24
Viatcheslav Ekimov
Novell Software
z.t
25
Gianluca Gorini
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes
z.t
26
Beat Zberg
Carrera - Tassoni
z.t
27
Mario Cipollini
Mercatone Uno - Saeco
z.t
28
Stéphane Heulot
Banesto
z.t
29
Angelo Canzonieri
Mercatone Uno - Saeco
z.t
30
Enrico Zaina
Carrera - Tassoni
z.t
31
Francesco Casagrande
Mercatone Uno - Saeco
z.t
32
Sergei Outschakov
Polti - Granarolo - Santini
z.t
33
Edwig Van Hooydonck
Novell Software
op 52"
34
Vassili Davidenko
Navigare - Blue Storm
op 1'01"
35
Mauro Bettin
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes
z.t
36
Marc Wauters
Novell Software
z.t
37
François Simon
Castorama
z.t
38
Abraham Olano Manzano
Mapei - GB - Latexco
z.t
39
Stefano Checchin
Carrera - Tassoni
z.t
40
Francisco Benitez Esbri
Kelme - Sureña - Avianca
z.t
41
Andrea Tafi
Mapei - GB - Latexco
z.t
42
Michele Coppolillo
Navigare - Blue Storm
z.t
43
Laurent Roux
Castorama
z.t
44
Gianni Bugno
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
45
Angelo Lecchi
Brescialat - Fago
z.t
46
Alberto Volpi
Gewiss - Ballan
z.t
47
Franco Ballerini
Mapei - GB - Latexco
z.t
48
Stefano Colage
ZG Mobili - Selle Italia - Birex
z.t
49
Wladimir Belli
Lampre - Panaria
z.t
50
Felice Puttini
Refin - Cantina Tollo
z.t
51
Pascal Richard
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
52
Sean Yates
Motorola
z.t
53
Ronan Pensec
Le Groupement
z.t
54
Scott Sunderland(1)
Lotto - Isoglass
op 1'50"
55
Paolo Fornaciari
Mercatone Uno - Saeco
z.t
56
Maarten den Bakker
TVM
z.t
57
Laurent Dufaux
Festina - Lotus
z.t
58
Gianluca Bortolami
Mapei - GB - Latexco
z.t
59
Massimo Podenzana
Brescialat - Fago
z.t
60
Alexandre Gontchenkov
Lampre - Panaria
z.t
61
Massimiliano Lelli
Mercatone Uno - Saeco
z.t
62
Evgueni Berzin
Gewiss - Ballan
z.t
63
Bo Hamburger
TVM
op 1'59"
64
Pascal Herve
Festina - Lotus
op 2'38"
65
Roberto Pelliconi
Refin - Cantina Tollo
op 3'39"
66
Francisco Cabello Luque
Kelme - Sureña - Avianca
z.t
67
Rossano Brasi
Polti - Granarolo - Santini
z.t
68
Giovanni Lombardi
Polti - Granarolo - Santini
z.t
69
Erik Zabel
Team Deutsche Telekom
op 4'35"
70
Gianluca Pianegonda
Polti - Granarolo - Santini
op 5'40"
71
Mariano Piccoli
Brescialat - Fago
z.t
72
Nicola Minali
Gewiss - Ballan
op 5'50"
73
Lance Armstrong
Motorola
z.t
74
Eddy Bouwmans
Novell Software
z.t
75
Alex Zülle
O.N.C.E.
z.t
76
Gianluca Pierobon
Refin - Cantina Tollo
z.t
77
Adriano Baffi
Mapei - GB - Latexco
z.t
78
Jean-Claude Colotti
GAN
op 6'35"
79
Steffen Wesemann
Team Deutsche Telekom
z.t
80
Djamolidine Abduzhaparov
Novell Software
z.t
81
Andrea Peron (1)
Motorola
z.t
82
Denis Zanette
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes
z.t
83
Michael Blaudzun
Novell Software
z.t
84
Nico Mattan
Lotto - Isoglass
z.t
85
Gilbert Duclos-Lassalle
GAN
z.t
86
Wilfried Peeters
Mapei - GB - Latexco
z.t
87
Oscar Lopez Uriarte
Banesto
z.t
88
François Lemarchand
GAN
z.t
89
Maurizio Molinari
Amore & Vita - Galatron
z.t
90
Leon van Bon
Novell Software
z.t
91
Dominique Arnould
Le Groupement
z.t
92
Steve Bauer
Motorola
z.t
93
Richard Virenque
Festina - Lotus
z.t
94
Angelo Citracca
Navigare - Blue Storm
z.t
95
Riccardo Forconi
Amore & Vita - Galatron
z.t
96
Brian Holm
Team Deutsche Telekom
z.t
97
Rolf Aldag
Team Deutsche Telekom
z.t
98
Marco Pantani
Carrera - Tassoni
z.t
99
Giuseppe Calcaterra
Mercatone Uno - Saeco
z.t
100
Mario Chiesa
Carrera - Tassoni
z.t
101
Jelle Nijdam
TVM
z.t
102
Sergio Barbero
Carrera - Tassoni
z.t
103
Didier Rous
GAN
z.t
104
Bart Voskamp
TVM
z.t
105
Marco Serpellini
Lampre - Panaria
z.t
106
Frans Maassen
Novell Software
z.t
107
Sauro Gallorini
Navigare - Blue Storm
z.t
108
Johan Capiot
Refin - Cantina Tollo
z.t
109
Andreas Kappes
Refin - Cantina Tollo
z.t
110
Angel Edo Alsina
Kelme - Sureña - Avianca
z.t
111
Marcos Antonio Serrano Rodriguez
Kelme - Sureña - Avianca
z.t
112
José Luis Arrieta Lujambio
Banesto
z.t
113
Fausto Dotti
Brescialat - Fago
z.t
114
Stephen Hodge
Festina - Lotus
z.t
115
Gérard Rué
Banesto
z.t
116
Erik Breukink
O.N.C.E.
z.t
117
Johan Bruyneel
O.N.C.E.
z.t
118
Peter Van Petegem
TVM
z.t
119
Giorgio Furlan
Gewiss - Ballan
z.t
120
Marco Saligari
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
121
Steven Rooks
TVM
z.t
122
Rodolfo Massi
Refin - Cantina Tollo
z.t
123
Giuseppe Guerini
Navigare - Blue Storm
z.t
124
Davide Bramati
Lampre - Panaria
z.t
125
Fabio Roscioli
Refin - Cantina Tollo
op 7'29"
126
Jose Luis De Santos Arribas
Banesto
op 8'26"
127
Antonio Fanelli
Amore & Vita - Galatron
z.t
128
Marcello Siboni
Carrera - Tassoni
z.t
129
Francesco Secchiari
Navigare - Blue Storm
z.t
130
Michel Lafis
Amore & Vita - Galatron
z.t
131
Massimo Strazzer
Navigare - Blue Storm
z.t
132
Miguel Indurain
Banesto
z.t
133
George Hincapie
Motorola
z.t
134
Mario Scirea
Polti - Granarolo - Santini
z.t
135
Peter Farazijn
Lotto - Isoglass
z.t
136
Melchor Mauri Prat
O.N.C.E.
z.t
137
Frankie Andreu
Motorola
z.t
138
Kai Hundertmarck
Team Deutsche Telekom
z.t
139
Laudelino Cubino
Kelme - Sureña - Avianca
z.t
140
Ignacio Garcia Camacho
Kelme - Sureña - Avianca
z.t
141
Wilfried Nelissen
Lotto - Isoglass
op 9'22"
142
Oleg Kozlitine
Le Groupement
op 11'27"
143
Luca Colombo
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes
z.t
144
Wladimiro d'Ascenzo
Amore & Vita - Galatron
z.t
145
Roberto Caruso
ZG Mobili - Selle Italia - Birex
z.t
146
Sébastien Medan
Castorama
z.t
147
Jean-Jacques Henry
Festina - Lotus
z.t
148
Germano Pierdomenico
Amore & Vita - Galatron
z.t
149
Marco Zen
Lampre - Panaria
z.t
150
Carlo Finco
ZG Mobili - Selle Italia - Birex
z.t
151
Herman Frison
Lotto - Isoglass
z.t
152
Jacky Durand
Castorama
z.t
153
Lars Michaelsen
Festina - Lotus
z.t
154
Thierry Laurent
Castorama
z.t
155
Roberto Pagnin
ZG Mobili - Selle Italia - Birex
z.t
156
Prudencio Indurain Larraya
Banesto
z.t
157
Bruno Thibout
Castorama
z.t
158
Jan Svorada
Lampre - Panaria
z.t
159
José Angel Vidal Martinez
Kelme - Sureña - Avianca
z.t
160
Marco Lietti
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
161
Mauro-Antonio Santaromita
Gewiss - Ballan
z.t
162
Stefano Zanatta
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
Info
Parcours
Result
Palmares