En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Milano-Sanremo
Result
1
Giorgio Furlan
Gewiss - Ballan
7u05'20"
2
Mario Cipollini
Mercatone Uno - Medeghin
op 20"
3
Adriano Baffi
Mercatone Uno - Medeghin
z.t
4
Stefano Zanini
Navigare - Blue Storm
z.t
5
Kai Hundertmarck
Motorola
z.t
6
Fabio Baldato
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
7
Angel Edo Alsina
Kelme - Avianca
z.t
8
Fabiano Fontanelli
ZG Mobili - Selle Italia
z.t
9
Andrei Tchmil
Lotto
z.t
10
Laurent Jalabert
O.N.C.E.
z.t
11
Dmitri Konyshev
Jolly Componibili - Cage
z.t
12
Johan Museeuw
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
13
Rolf Sörensen
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
14
Zbigniew Spruch
Lampre - Panaria
z.t
15
Gianluca Bortolami
Mapei - CLAS
z.t
16
Erik Zabel
Telekom
z.t
17
Franco Ballerini
Mapei - CLAS
z.t
18
Ronan Pensec
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
19
Luca Gelfi
Brescialat - Refin
z.t
20
Giuseppe Calcaterra
Amore & Vita - Galatron
z.t
21
Gilles Delion
Castorama
z.t
22
Angelo Citracca
Navigare - Blue Storm
z.t
23
Raul Alcala Gallegos
Motorola
z.t
24
Richard Virenque
Festina - Lotus
z.t
25
Laurent Dufaux
O.N.C.E.
z.t
26
Stefano Della Santa
Mapei - CLAS
z.t
27
Maximilian Sciandri
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
28
Viatcheslav Ekimov
Wordperfect
z.t
29
Gianni Bugno
Team Polti - Vaporetto
z.t
30
Maurizio Fondriest
Lampre - Panaria
z.t
31
Miguel Indurain
Banesto
z.t
32
Inaki Gaston Crespo
Mapei - CLAS
z.t
33
Luc Roosen
Lotto
z.t
34
Francesco Casagrande
Mercatone Uno - Medeghin
z.t
35
Steven Rooks
TVM - Bison Kit
z.t
36
Andrea Chiurato
Mapei - CLAS
z.t
37
Claudio Chiappucci
Carrera - Tassoni
z.t
38
Giuseppe Petito
Mercatone Uno - Medeghin
z.t
39
Bruno Cornillet
Novemail - Histor - Laser Computer
op 58"
40
Stephen Hodge
Festina - Lotus
z.t
41
Charly Mottet
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
42
Tony Rominger
Mapei - CLAS
z.t
43
Evgueni Berzin
Gewiss - Ballan
z.t
44
Alberto Elli
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
45
Bo Hamburger
TVM - Bison Kit
z.t
46
Simone Biasci
Mercatone Uno - Medeghin
z.t
47
Jesper Skibby
TVM - Bison Kit
z.t
48
Djamolidine Abduzhaparov
Team Polti - Vaporetto
op 1'13"
49
Dag Otto Lauritzen
TVM - Bison Kit
z.t
50
Andrea Ferrigato
ZG Mobili - Selle Italia
z.t
51
Silvio Martinello
Mercatone Uno - Medeghin
z.t
52
Jim Van De Laer
Lotto
z.t
53
Peter Farazijn
Lotto
z.t
54
Angelo Lecchi
Brescialat - Refin
z.t
55
Massimo Podenzana
Navigare - Blue Storm
z.t
56
Michele Coppolillo
Navigare - Blue Storm
z.t
57
Frankie Andreu
Motorola
op 1'40"
58
Eric Vanderaerden
Brescialat - Refin
z.t
59
Guy Nulens
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
60
Oscar Pellicioli
Team Polti - Vaporetto
z.t
61
Uwe Raab
Telekom
z.t
62
José Ramon Uriarte Zubero
Banesto
z.t
63
Johan Capiot
TVM - Bison Kit
z.t
64
Alberto Volpi
Gewiss - Ballan
z.t
65
Davide Cassani
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
66
Andrea Peron (1)
Team Polti - Vaporetto
z.t
67
Davide Perona
ZG Mobili - Selle Italia
z.t
68
Scott Sunderland(1)
TVM - Bison Kit
op 3'26"
69
Gérard Rué
Banesto
op 3'50"
70
Stefano Colage
ZG Mobili - Selle Italia
op 4'18"
71
Christophe Capelle
GAN
op 4'37"
72
Fabian Jeker
Castorama
op 4'47"
73
Mikel Zarrabeitia Uranga
Banesto
op 5'10"
74
Cezary Zamana
Kelme - Avianca
op 5'13"
75
Beat Zberg
Carrera - Tassoni
z.t
76
Bruno Leali
Brescialat - Refin
z.t
77
Stefano Zanatta
Jolly Componibili - Cage
z.t
78
Mario Chiesa
Carrera - Tassoni
z.t
79
Hendrik Redant
ZG Mobili - Selle Italia
z.t
80
Fabio Bordonali
Brescialat - Refin
z.t
81
Maurizio Molinari
Amore & Vita - Galatron
z.t
82
Phil Anderson
Motorola
z.t
83
Brian Holm
Telekom
z.t
84
Gert-Jan Theunisse
TVM - Bison Kit
z.t
85
Herminio Diaz Zabala
O.N.C.E.
z.t
86
Alex Zülle
O.N.C.E.
z.t
87
Rob Mulders
Wordperfect
z.t
88
Andrea Tafi
Mapei - CLAS
z.t
89
Laurent Brochard
Castorama
z.t
90
Maarten den Bakker
TVM - Bison Kit
z.t
91
Pavel Tcherkasov
Jolly Componibili - Cage
z.t
92
Bruno Thibout
Castorama
z.t
93
Rolf Aldag
Telekom
z.t
94
Jean-Claude Bagot
Festina - Lotus
z.t
95
Pascal Richard
GB - MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
96
Flavio Giupponi
Brescialat - Refin
z.t
97
Jan Schur
Motorola
z.t
98
Thierry Gouvenou
GAN
z.t
99
Lance Armstrong
Motorola
z.t
100
Dimitri Zhdanov
Team Polti - Vaporetto
z.t
101
François Simon
Castorama
z.t
102
Angel Luis Casero Moreno
Banesto
z.t
103
Tom Cordes
Wordperfect
z.t
104
Armand De Las Cuevas
Castorama
z.t
105
Giuseppe Guerini
Navigare - Blue Storm
z.t
106
Atle Kvalsvoll
Wordperfect
z.t
107
Roberto Gusmeroli
Amore & Vita - Galatron
z.t
108
Gianluca Gorini
Jolly Componibili - Cage
z.t
109
Roberto Lezaun Zubiria
Festina - Lotus
z.t
110
Franco Chioccioli
Mercatone Uno - Medeghin
z.t
111
Walter Bonca
Amore & Vita - Galatron
z.t
112
Riccardo Forconi
Amore & Vita - Galatron
z.t
113
Rodolfo Massi
Amore & Vita - Galatron
z.t
114
Angel Yesid Camargo Ochoa
Kelme - Avianca
z.t
115
Pascal Lino
Festina - Lotus
z.t
116
José Luis Martinez Jimenez
z.t
117
Eddy Seigneur
GAN
z.t
118
Ignacio Garcia Camacho
Kelme - Avianca
z.t
119
Julio Cesar Cadena Villejas
Kelme - Avianca
z.t
120
Wladimir Belli
Lampre - Panaria
op 6'54"
121
Steffen Wesemann
Telekom
op 9'13"
122
Marc Sergeant
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
123
Miguel Angel Martinez Torres
O.N.C.E.
z.t
124
Andrzej Sypytkowski
Kelme - Avianca
op 9'17"
125
Olaf Ludwig
Telekom
z.t
126
Mario Kummer
Telekom
z.t
127
Jose-Roberto Sierra Aguerro
O.N.C.E.
z.t
128
Eric Van Lancker
Wordperfect
z.t
129
Eros Poli
Mercatone Uno - Medeghin
z.t
130
Stefano Checchin
Carrera - Tassoni
z.t
131
Arunas Cepele
Festina - Lotus
z.t
132
Jean-Claude Colotti
GAN
z.t
133
Valerio Tebaldi
Mapei - CLAS
z.t
134
Francis Moreau
GAN
z.t
135
Dirk De Wolf
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
136
Asiat Saitov
Kelme - Avianca
z.t
137
Mauro-Antonio Santaromita
ZG Mobili - Selle Italia
z.t
138
Bo Andre Namtvedt
Wordperfect
z.t
139
Steve Bauer
Motorola
z.t
140
Greg LeMond
GAN
z.t
141
Pavel Tonkov
Lampre - Panaria
z.t
142
Alessandro Bertolini
Carrera - Tassoni
z.t
143
Davide Bramati
Lampre - Panaria
z.t
144
Roberto Pagnin
Navigare - Blue Storm
z.t
145
Mario Scirea
Team Polti - Vaporetto
op 11'59"
146
Alexandre Gontchenkov
Lampre - Panaria
z.t
147
Gerrit de Vries
Novemail - Histor - Laser Computer
z.t
148
Mario Manzoni
Brescialat - Refin
z.t
149
Paolo Botarelli
Jolly Componibili - Cage
z.t
150
Endrio Leoni
Jolly Componibili - Cage
z.t
151
Giovanni Fidanza
Team Polti - Vaporetto
z.t
152
Sean Yates
Motorola
z.t
153
Herman Frison
Lotto
z.t
154
Erik Breukink
O.N.C.E.
z.t
155
Frans Maassen
Wordperfect
z.t
156
Massimo Ghirotto
ZG Mobili - Selle Italia
z.t
157
Gianluca Pierobon
Amore & Vita - Galatron
op 17'16"
158
Jacky Durand
Castorama
z.t
159
Luis Maria Diaz de Otazu Galarza
O.N.C.E.
z.t
160
Mario De Clercq
Lotto
z.t
161
Heinrich Trumheller
Castorama
z.t
162
Gianvito Martinelli
Team Polti - Vaporetto
z.t
163
José Luis Arrieta Lujambio
Banesto
z.t
164
Peter De Clercq
Lotto
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
Info
Parcours
Result
Palmares