En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Danilith Nokere Koerse
Result
1
Cees Bol
Team Sunweb
4u32'37"
2
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
z.t
3
Jasper Philipsen
UAE Team Emirates
z.t
4
Boy van Poppel
Roompot - Charles
z.t
5
Hugo Hofstetter
Cofidis
z.t
6
Jonas Vangenechten
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
7
Justin Jules
Wallonie Bruxelles
z.t
8
Bram Welten
Team Arkéa- Samsic
z.t
9
Jens Debusschere
Team Katusha Alpecin
z.t
10
Lawrence Naesen
Lotto - Soudal
z.t
11
Szymon Wojciech Sajnok
CCC Team
z.t
12
Thomas Boudat
Total Direct Energie
z.t
13
Stan Dewulf
Lotto - Soudal
z.t
14
Baptiste Planckaert
Wallonie Bruxelles
op 5"
15
Andre Carvalho
Hagens Berman Axeon
z.t
16
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
op 6"
17
Arjen Livyns
Roompot - Charles
op 8"
18
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 21"
19
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
op 23"
20
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
z.t
21
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
z.t
22
Asbjørn Kragh Andersen
Team Sunweb
z.t
23
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
op 25"
24
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
z.t
25
Boris Vallee
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
26
Jay McCarthy
Bora - HansGrohe
op 33"
27
Mathias De Witte
Roompot - Charles
z.t
28
Remy Mertz
Lotto - Soudal
z.t
29
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
op 40"
30
Jakub Mareczko
CCC Team
z.t
31
Michael Gogl
Trek - Segafredo
z.t
32
Niels De Rooze
Tarteletto - Isorex
z.t
33
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
op 44"
34
Christian Knees
Team Sky
z.t
35
Kenny Dehaes
Wallonie Bruxelles
op 46"
36
Tom Devriendt
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
37
Benoît Jarrier
Team Arkéa- Samsic
z.t
38
Franck Bonnamour
Team Arkéa- Samsic
z.t
39
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
40
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
op 52"
41
Manuele Mori
UAE Team Emirates
z.t
42
Frederik Frison
Lotto - Soudal
op 54"
43
Mikkel Bjerg
Hagens Berman Axeon
z.t
44
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli - Sidermec
op 56"
45
Florian Sénéchal
Deceuninck - Quick Step
z.t
46
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
47
Rémi Cavagna
Deceuninck - Quick Step
op 59"
48
Timothy Dupont
Wanty - Gobert Cycling Team
op 1'01"
49
Lorrenzo Manzin
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
50
Lukasz Owsian
CCC Team
z.t
51
Nacer Bouhanni
Cofidis
op 1'03"
52
Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
z.t
53
Eliot Lietaer
Wallonie Bruxelles
z.t
54
Angelo Tulik
Total Direct Energie
z.t
55
Pim Ligthart
Total Direct Energie
z.t
56
Lars Boom
Roompot - Charles
op 1'11"
57
Remco Evenepoel
Deceuninck - Quick Step
z.t
58
Iuri Filosi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
59
Zico Waeytens
Cofidis
z.t
60
Damien Touzé
Cofidis
z.t
61
Pavel Sivakov
Team Sky
z.t
62
Ian Garrison
Hagens Berman Axeon
z.t
63
Frederik Backaert
Wanty - Gobert Cycling Team
op 1'18"
64
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
op 1'21"
65
Christopher Lawless
Team Sky
op 1'23"
66
Bert De Backer
Vital Concept - B&B Hotels
op 1'29"
67
Kristoffer Halvorsen
Team Sky
op 1'31"
68
Joan Bou Company
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 1'35"
69
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
70
Mathias Norsgaard Jørgensen
Riwal Readynez Cycling Team
op 1'36"
71
None None
z.t
72
Jordi Van Dingenen
Tarteletto - Isorex
z.t
73
Aimé Degendt
Wanty - Gobert Cycling Team
op 1'40"
74
Maikel Zijlaard
Hagens Berman Axeon
z.t
75
Pawel Bernas
CCC Team
z.t
76
Lindsay De Vylder
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'43"
77
Yoann Offredo
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
78
Enzo Wouters
Lotto - Soudal
z.t
79
Kamil Gradek
CCC Team
op 1'46"
80
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
op 1'48"
81
Erik Baska
Bora - HansGrohe
op 1'52"
82
Julien Van den Brande
Tarteletto - Isorex
z.t
83
Jonas Koch
CCC Team
op 1'53"
84
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 1'55"
85
Jeremy Lecroq
Vital Concept - B&B Hotels
op 1'56"
86
Alexandre Pichot
Total Direct Energie
op 2'03"
87
Yohann Gène
Total Direct Energie
z.t
88
Roberto Ferrari
UAE Team Emirates
z.t
89
Alvaro Jose Hodeg
Deceuninck - Quick Step
op 2'05"
90
Willem Jakobus Smit
Team Katusha Alpecin
op 2'12"
91
Oscar Riesebeek
Roompot - Charles
op 2'34"
92
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
93
Nicolai Brochner
Riwal Readynez Cycling Team
op 3'15"
94
Harry Tanfield
Team Katusha Alpecin
op 3'17"
95
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
op 3'24"
96
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
op 3'25"
97
Brian van Goethem
Lotto - Soudal
op 3'27"
98
Lukas Spengler
Wallonie Bruxelles
z.t
99
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
100
Emils Liepins
Wallonie Bruxelles
z.t
101
Adrien Garel
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
102
Clement Russo
Team Arkéa- Samsic
op 3'33"
103
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
z.t
104
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
z.t
105
Jonas Aaen Jörgensen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
106
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
z.t
107
Tobias Mørch Kongstad
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
108
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
z.t
109
Stijn Steels
Roompot - Charles
z.t
110
Robbe Ghys
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
111
Jimmy Janssens
Corendon - Circus
op 4'19"
112
Maxime Vantomme
Tarteletto - Isorex
z.t
113
Jelle Mannaerts
Tarteletto - Isorex
op 5'41"
114
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
op 5'47"
115
Ludovic Robeet
Wallonie Bruxelles
z.t
116
Marco Mathis
Cofidis
z.t
117
William Clarke
Trek - Segafredo
op 5'54"
118
Jonathan Brown
Hagens Berman Axeon
z.t
119
Romain Cardis
Total Direct Energie
op 6'08"
120
Michael Storer
Team Sunweb
z.t
121
Max Walscheid
Team Sunweb
op 6'26"
122
David Boucher
Tarteletto - Isorex
op 6'40"
123
Thibault Guernalec
Team Arkéa- Samsic
op 7'20"
124
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 7'29"
125
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 8'04"
126
Stijn Devolder
Corendon - Circus
z.t
127
Filippo Fortin
Cofidis
z.t
128
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
129
Michael Rice
Hagens Berman Axeon
z.t
130
Otto Vergaerde
Corendon - Circus
z.t
131
Rasmus Bøgh Wallin
Riwal Readynez Cycling Team
op 8'53"
132
Ludwig De Winter
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
133
Nathan Haas
Team Katusha Alpecin
z.t
134
Maxime Cam
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
135
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
136
Davide Martinelli
Deceuninck - Quick Step
z.t
137
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
z.t
138
Kim Magnusson
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
139
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
140
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
141
Alexis Guerin
Delko Marseille Provence KTM
z.t
142
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
z.t
143
Dries De Bondt
Corendon - Circus
z.t
Joseph Areruya
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
DNF
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
DNF
Adam Blythe
Lotto - Soudal
DNF
Loic Chetout
Cofidis
DNF
Maxime Daniel
Team Arkéa- Samsic
DNF
Owain Doull
Team Sky
DNF
Jakob Egholm
Hagens Berman Axeon
DNF
Alex Frame
Trek - Segafredo
DNF
Floris Gerts
Tarteletto - Isorex
DNF
Jai Hindley
Team Sunweb
DNF
Roy Jans
Corendon - Circus
DNF
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Axel Journiaux
Total Direct Energie
DNF
Pavel Kochetkov
Team Katusha Alpecin
DNF
Juan José Lobato del Valle
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
DNF
Justin Mottier
Vital Concept - B&B Hotels
DNF
Lasse Norman Hansen
Corendon - Circus
DNF
Ivo Emanuel Oliveira Alves
UAE Team Emirates
DNF
Matteo Pelucchi
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Alan Riou
Team Arkéa- Samsic
DNF
Mattia Viel
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Sean De Bie
Roompot - Charles
DNF
Mathieu van der Poel
Corendon - Circus
DNF
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1961
1960
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1937
1896
Info
Parcours
Start List
Result
Palmares