En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Danilith Nokere Koerse
Result
1
Fabio Jakobsen
Quick Step Floors
4u32'56"
2
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
3
Hugo Hofstetter
Cofidis
z.t
4
Roy Jans
Cibel - Cebon
z.t
5
Andrew Fenn
Aqua Blue Sport
z.t
6
Baptiste Planckaert
Team Katusha Alpecin
z.t
7
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
z.t
8
Sean De Bie
Veranda's Willems - Crelan
z.t
9
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
10
Kamil Gradek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
11
Leonardo Basso
Team Sky
z.t
12
Loic Vliegen
BMC Racing Team
z.t
13
Bryan Coquard
Vital Concept Cycling Club
z.t
14
Jasper Philipsen
Hagens Berman Axeon
z.t
15
Lawrence Naesen
Lotto - Soudal
z.t
16
Jimmy Turgis
Cofidis
z.t
17
Floris Gerts
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
18
Christoph Pfingsten
Bora - HansGrohe
z.t
19
Romain Cardis
Direct Energie
z.t
20
Bert De Backer
Vital Concept Cycling Club
z.t
21
Reto Hollenstein
Team Katusha Alpecin
z.t
22
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
z.t
23
Frederik Frison
Lotto - Soudal
z.t
24
Rui Filipe Oliveira Alves
Hagens Berman Axeon
z.t
25
Pieter Serry
Quick Step Floors
z.t
26
Guillaume Van Keirsbulck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
27
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
28
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
z.t
29
Julien Stassen
WB Veranclassic Aquality Protect
op 6"
30
Luke Rowe
Team Sky
op 12"
31
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
op 18"
32
Wout Van Aert
Veranda's Willems - Crelan
op 26"
33
Florian Sénéchal
Quick Step Floors
op 38"
34
Davide Martinelli
Quick Step Floors
z.t
35
Tanner Putt
United Healthcare Cycling Team
op 40"
36
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
op 45"
37
Michal Kolar
Bora - HansGrohe
op 47"
38
Edward Theuns
Team Sunweb
op 54"
39
Christian Knees
Team Sky
z.t
40
Ylber Sefa
Tarteletto - Isorex
op 1'02"
41
Shane Archbold
Aqua Blue Sport
z.t
42
Nathan Van Hooydonck
BMC Racing Team
op 1'14"
43
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
44
Francisco José Ventoso Alberdi
BMC Racing Team
z.t
45
Matteo Pelucchi
Bora - HansGrohe
z.t
46
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
47
Alvaro Jose Hodeg
Quick Step Floors
z.t
48
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
49
Michael Goolaerts
Veranda's Willems - Crelan
z.t
50
Rémi Cavagna
Quick Step Floors
z.t
51
Dennis Coenen
Cibel - Cebon
z.t
52
Pawel Bernas
CCC Sprandi Polkowice
op 1'18"
53
Jan-Willem van Schip
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
54
Aimé Degendt
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
55
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
56
Coen Vermeltfoort
Roompot - Nederlandse Loterij
op 1'33"
57
Joey Rosskopf
BMC Racing Team
op 1'42"
58
Jonathan Dibben
Team Sky
z.t
59
Travis McCabe
United Healthcare Cycling Team
z.t
60
Tom Bohli
BMC Racing Team
z.t
61
Benjamin Perry
Israel Cycling Academy
op 1'47"
62
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
z.t
63
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
op 2'04"
64
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
65
Timothy Dupont
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
66
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
67
Peter Koning
Aqua Blue Sport
z.t
68
Rob Ruijgh
Tarteletto - Isorex
z.t
69
Kristoffer Halvorsen
Team Sky
z.t
70
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
op 2'06"
71
Iuri Filosi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
72
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
73
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
74
Timothy Stevens
Cibel - Cebon
op 2'54"
75
Michal Golas
Team Sky
z.t
76
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
77
Michael Van Staeyen
Cofidis
op 2'59"
78
Maikel Zijlaard
Hagens Berman Axeon
op 3'02"
79
Remy Mertz
Lotto - Soudal
op 3'15"
80
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
81
Dion Smith
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
82
David Boucher
Tarteletto - Isorex
z.t
83
Niels De Rooze
Tarteletto - Isorex
z.t
84
Lukas Spengler
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
85
Moreno Hofland
Lotto - Soudal
op 3'22"
86
Simon Sellier
Direct Energie
op 3'24"
87
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 3'25"
88
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
op 3'57"
89
Martijn Tusveld
Team Sunweb
z.t
90
Frantisek Sisr
CCC Sprandi Polkowice
z.t
91
Polychronis Tzortzakis
Tarteletto - Isorex
op 4'45"
92
Julien Morice
Vital Concept Cycling Club
z.t
93
Ivo Emanuel Oliveira Alves
Hagens Berman Axeon
op 5'00"
94
Alexander Cataford
United Healthcare Cycling Team
op 5'15"
95
Jimmy Duquennoy
WB Veranclassic Aquality Protect
op 5'17"
96
Brian Nauleau
Direct Energie
op 5'19"
97
Conor Dunne
Aqua Blue Sport
z.t
98
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
99
Jonas Vangenechten
Vital Concept Cycling Club
op 5'23"
100
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
101
Yannick Martinez
Delko Marseille Provence KTM
op 5'25"
102
Kris Boeckmans
Vital Concept Cycling Club
z.t
103
Dorian Godon
Cofidis
op 6'06"
104
João Almeida
Hagens Berman Axeon
op 6'07"
105
Jhonatan Restrepo
Team Katusha Alpecin
z.t
106
Aidis Kruopis
Veranda's Willems - Crelan
op 6'11"
107
James Callum Shaw
Lotto - Soudal
op 6'14"
108
Jelle Mannaerts
Tarteletto - Isorex
op 6'59"
109
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
z.t
110
Michael Storer
Team Sunweb
op 7'01"
111
Stijn De Bock
Cibel - Cebon
z.t
112
Dieter Bouvry
Cibel - Cebon
z.t
113
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
114
Matthew Brammeier
Aqua Blue Sport
z.t
115
Daniel Eaton
United Healthcare Cycling Team
z.t
116
Pieter Vanspeybrouck
Team Wanty - Groupe Gobert
op 7'04"
117
Yohann Gène
Direct Energie
z.t
118
Alexandre Pichot
Direct Energie
z.t
119
Damien Gaudin
Direct Energie
z.t
Carlos Eduardo Alzate Escobar
United Healthcare Cycling Team
DNF
Mikkel Bjerg
Hagens Berman Axeon
DNF
Adam Blythe
Aqua Blue Sport
DNF
Robby Cobbaert
Cibel - Cebon
DNF
Kenny Dehaes
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
DNF
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Jonas Koch
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Christopher Lawless
Team Sky
DNF
Jeremy Lecroq
Vital Concept Cycling Club
DNF
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Alexander Maes
Tarteletto - Isorex
DNF
Kamil Malecki
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Eric Marcotte
United Healthcare Cycling Team
DNF
Marco Mathis
Team Katusha Alpecin
DNF
Lasse Norman Hansen
Aqua Blue Sport
DNF
Adrien Petit
Direct Energie
DNF
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Wim Reynaerts
Cibel - Cebon
DNF
Michael Rice
Hagens Berman Axeon
DNF
Mads Würtz Schmidt
Team Katusha Alpecin
DNF
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
DNF
Miles Scotson
BMC Racing Team
DNF
Geoffrey Soupe
Cofidis
DNF
Tom Stamsnijder
Team Sunweb
DNF
Patryk Stosz
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Tanguy Turgis
Vital Concept Cycling Club
DNF
Zico Waeytens
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Max Walscheid
Team Sunweb
DNF
Ludwig De Winter
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Elias Van Breussegem
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Adrian Hegyvary
United Healthcare Cycling Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1961
1960
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1937
1896
Info
Parcours
Start List
Result
Palmares