En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro di Lombardia
Result
1
Gianni Faresin
Lampre - Panaria
5u49'02"
2
Daniele Nardello
Mapei - GB - Latexco
op 19"
3
Michele Bartoli
Mercatone Uno - Saeco
z.t
4
Rolf Sörensen
MG Boys Maglificio - Technogym
op 56"
5
Stefano Zanini
Gewiss - Ballan
op 1'02"
6
Claudio Chiappucci
Carrera - Tassoni
z.t
7
Francesco Casagrande
Mercatone Uno - Saeco
z.t
8
Pascal Richard
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
9
Roberto Pistore
Polti - Granarolo - Santini
z.t
10
Felice Puttini
Refin - Cantina Tollo
z.t
11
Mauro Gianetti
Polti - Granarolo - Santini
z.t
12
Paolo Lanfranchi
Brescialat - Fago
z.t
13
Stefano Della Santa
Mapei - GB - Latexco
z.t
14
Pavel Tonkov
Lampre - Panaria
z.t
15
Pascal Herve
Festina - Lotus
z.t
16
Abraham Olano Manzano
Mapei - GB - Latexco
z.t
17
Zenon Jaskula
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes
z.t
18
Vladislav Bobrik
Gewiss - Ballan
op 1'05"
19
Dmitri Konyshev
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes
op 4'03"
20
Gianni Bugno
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
21
Piotr Ugrumov
Gewiss - Ballan
z.t
22
Laurent Roux
Castorama
z.t
23
Oscar Pellicioli
Polti - Granarolo - Santini
z.t
24
Stefano Giraldi
Refin - Cantina Tollo
op 5'00"
25
Alessandro Calzolari
Mapei - GB - Latexco
z.t
26
Bart Voskamp
TVM
z.t
27
Angelo Lecchi
Brescialat - Fago
z.t
28
Maarten den Bakker
TVM
op 6'42"
29
Valerio Tebaldi
Festina - Lotus
z.t
30
Ermanno Brignoli
Gewiss - Ballan
z.t
31
Stefano Colage
ZG Mobili - Selle Italia - Birex
op 11'12"
32
Alberto Elli
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
33
Andrea Noè
Mapei - GB - Latexco
z.t
34
Udo Bölts
Team Deutsche Telekom
z.t
35
Brian Holm
Team Deutsche Telekom
z.t
36
Viatcheslav Ekimov
Novell Software
z.t
37
Leonardo Piepoli
Refin - Cantina Tollo
z.t
38
Fabrizio Settembrini
Amore & Vita - Galatron
z.t
39
Marco Vermey
Chazal - MBK - Konig
op 14'05"
40
Mauro-Antonio Santaromita
Gewiss - Ballan
z.t
41
Ivan Gotti
Gewiss - Ballan
z.t
42
Bruno Boscardin
Festina - Lotus
z.t
43
Marco Serpellini
Lampre - Panaria
op 16'47"
44
Cezary Zamana
Motorola
z.t
45
Giovanni Fidanza
Polti - Granarolo - Santini
z.t
46
Giuseppe Petito
Mercatone Uno - Saeco
z.t
47
Fabrizio Guidi
Navigare - Blue Storm
z.t
48
Cédric Vasseur
GAN
z.t
49
Roberto Menegotto
ZG Mobili - Selle Italia - Birex
z.t
50
Lars Kristian Johnson
TVM
z.t
51
Stéphane Goubert
Festina - Lotus
z.t
52
Andy Hampsten
Banesto
z.t
53
Rosario Fina
Mercatone Uno - Saeco
z.t
54
Erik Dekker
Novell Software
z.t
55
Wladimir Belli
Lampre - Panaria
z.t
56
Andrea Peron (1)
Motorola
z.t
57
Rolf Järmann
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1896
Info
Parcours
Result
Palmares