En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Paris-Tours
Result
1
Richard Virenque
Domo - Farm Frites
6u58'32"
2
Oscar Freire Gomez
Mapei - Quick Step
op 2"
3
Erik Zabel
Team Deutsche Telekom - ARD
z.t
4
Thor Hushovd
Crédit Agricole
z.t
5
Andrej Hauptman
Tacconi Sport - Vini Caldirola
z.t
6
Romans Vainsteins
Domo - Farm Frites
z.t
7
Alessandro Petacchi
Fassa Bortolo
z.t
8
Jaan Kirsipuu
Ag2r Prévoyance - Décathlon
z.t
9
Niko Eeckhout
Lotto - Adecco
z.t
10
Zbigniew Spruch
Lampre - Daikin
z.t
11
Luca Paolini
Mapei - Quick Step
z.t
12
Guennadi Mikhailov
Lotto - Adecco
z.t
13
Erik Dekker
Rabobank
z.t
14
Jo Planckaert
Cofidis
z.t
15
Andrei Tchmil
Lotto - Adecco
z.t
16
Nicola Loda
Fassa Bortolo
z.t
17
Arvis Piziks
CSC - World Online
z.t
18
Sergueï Ivanov
Fassa Bortolo
z.t
19
Stefan Adamsson
Team Coast
z.t
20
Marc Lotz
Rabobank
z.t
21
Eddy Mazzoleni
Tacconi Sport - Vini Caldirola
z.t
22
Luca Mazzanti
Fassa Bortolo
z.t
23
Roger Hammond
Collstrop - Palmans
z.t
24
Mickael Pichon
Bonjour
z.t
25
Raphael Schweda
Team Coast
z.t
26
Alexander Chouffe
Big Mat - Auber 93
z.t
27
Alessandro Bertolini
Alessio
z.t
28
Fabio Sacchi
Saeco Macchine per Caffe'
z.t
29
Mauro Gerosa
Tacconi Sport - Vini Caldirola
z.t
30
Igor Flores Galarza
Euskaltel - Euskadi
z.t
31
Jean-Patrick Nazon
La Française des Jeux
z.t
32
Rolf Huser
Team Coast
z.t
33
Karsten Kroon
Rabobank
z.t
34
Paolo Bossoni
Tacconi Sport - Vini Caldirola
z.t
35
Christophe Brandt
Lotto - Adecco
z.t
36
Peter Van Petegem
Collstrop - Palmans
z.t
37
Marco Serpellini
Lampre - Daikin
z.t
38
Matthé Pronk
Rabobank
z.t
39
Alexandre Botcharov
Ag2r Prévoyance - Décathlon
z.t
40
Nico Mattan
Cofidis
z.t
41
Johan Verstrepen
Lampre - Daikin
z.t
42
Andy Flickinger
Festina
z.t
43
Sven Teutenberg
Festina
z.t
44
Rolf Sörensen
CSC - World Online
z.t
45
Serge Baguet
Lotto - Adecco
z.t
46
Mauro Radaelli
Tacconi Sport - Vini Caldirola
z.t
47
Massimiliano Mori
Saeco Macchine per Caffe'
z.t
48
Cristiano Frattini
Liquigas - Pata
z.t
49
Kevin Hulsmans
Mapei - Quick Step
z.t
50
Jacob Moe Rasmussen
CSC - World Online
z.t
51
Chris Peers
Cofidis
z.t
52
Angelo Furlan
Alessio
z.t
53
Stefano Casagranda
Alessio
z.t
54
Johan Museeuw
Domo - Farm Frites
z.t
55
Cadel Evans
Saeco Macchine per Caffe'
z.t
56
Jeremy Hunt
Big Mat - Auber 93
z.t
57
Alberto Vinale
Alessio
z.t
58
Marius Sabaliauskas
Saeco Macchine per Caffe'
z.t
59
Jan Svorada
Lampre - Daikin
z.t
60
Piotr Wadecki
Domo - Farm Frites
z.t
61
Marc Wauters
Rabobank
z.t
62
Wilfried Peeters
Domo - Farm Frites
z.t
63
Nicolas Vogondy
La Française des Jeux
z.t
64
Stefano Zanini
Mapei - Quick Step
z.t
65
Malte Urban
Team Coast
z.t
66
Gilles Bouvard
Jean Delatour
z.t
67
Christophe Mengin
La Française des Jeux
z.t
68
Danilo Hondo
Team Deutsche Telekom - ARD
z.t
69
Stéphane Heulot
Big Mat - Auber 93
z.t
70
Paolo Valoti
Alessio
z.t
71
José Alberto Martinez Trinidad
Euskaltel - Euskadi
z.t
72
Andrea Tafi
Mapei - Quick Step
z.t
73
Axel Merckx
Domo - Farm Frites
z.t
74
Maarten den Bakker
Rabobank
z.t
75
Diego Ferrari
Tacconi Sport - Vini Caldirola
z.t
76
Jean-Cyril Robin
Bonjour
z.t
77
Enrico Cassani
Domo - Farm Frites
z.t
78
Mario Aerts
Lotto - Adecco
z.t
79
Aitor Garmendia Arbilla
Team Coast
z.t
80
Rolf Aldag
Team Deutsche Telekom - ARD
z.t
81
Laszlo Bodrogi
Mapei - Quick Step
z.t
82
Michele Bartoli
Fassa Bortolo
z.t
83
Jean-Michel Tessier
Cofidis
z.t
84
Sylvain Chavanel
Bonjour
z.t
85
Oscar Pozzi
Fassa Bortolo
op 17"
86
Eddy Lembo
Jean Delatour
op 25"
87
Daniele Nardello
Mapei - Quick Step
z.t
88
Ivan Basso
Fassa Bortolo
op 57"
89
Giancarlo Raimondi
Liquigas - Pata
z.t
90
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
op 1'43"
91
Robert Hunter
Lampre - Daikin
op 1'54"
92
Ralf Grabsch
Team Deutsche Telekom - ARD
z.t
93
Steven de Jongh
Rabobank
z.t
94
Eric De Clercq
Collstrop - Palmans
z.t
95
Jan Boven
Rabobank
z.t
96
Tristan Hoffman
CSC - World Online
z.t
97
Franck Renier
Bonjour
z.t
98
Jacky Durand
La Française des Jeux
z.t
99
Médéric Clain
Cofidis
op 4'21"
100
Guillaume Auger
Big Mat - Auber 93
z.t
101
Arturas Trompaukskas
VC Saint-Quentin - Oktos
z.t
102
Daniel Becke
Team Coast
z.t
103
Linas Balciunas
Ag2r Prévoyance - Décathlon
z.t
104
Jörg Ludewig
Saeco Macchine per Caffe'
z.t
105
Bruno Thibout
Jean Delatour
z.t
106
Davide Bramati
Mapei - Quick Step
z.t
107
Stéphane Goubert
Jean Delatour
z.t
108
Ivaïlo Gabrovski
Jean Delatour
z.t
109
Christoph Von Kleinsorgen
Team Coast
z.t
110
Fausto Dotti
Liquigas - Pata
z.t
111
Marco Milesi
Domo - Farm Frites
z.t
112
Gianluca Sironi
Tacconi Sport - Vini Caldirola
z.t
113
Benoît Poilvet
Crédit Agricole
z.t
114
Ludovic Auger
Big Mat - Auber 93
z.t
115
Franck Bouyer
Bonjour
z.t
116
Erwin Thijs
Collstrop - Palmans
z.t
117
Marc Streel
Collstrop - Palmans
z.t
118
Geert Omloop
Collstrop - Palmans
z.t
119
Patrick D'hont
La Française des Jeux
z.t
120
Charles Guilbert
Bonjour
z.t
121
Ludovic Turpin
Ag2r Prévoyance - Décathlon
z.t
122
Cyril Saugrain
Big Mat - Auber 93
z.t
123
Maxim Smirnov
z.t
124
Andreas Klier
Team Deutsche Telekom - ARD
z.t
125
Bingen Fernandez Bustinza
Euskaltel - Euskadi
z.t
126
Salvatore Commesso
Saeco Macchine per Caffe'
z.t
127
Claude Lamour
Cofidis
z.t
128
Patrice Halgand
Jean Delatour
op 5'25"
129
Alexandar Nikacevic
Alessio
op 6'24"
130
Michael Blaudzun
CSC - World Online
z.t
131
Frédéric Mainguenaud
Bonjour
z.t
132
Lauri Aus
Ag2r Prévoyance - Décathlon
z.t
133
Xavier Jan
Big Mat - Auber 93
z.t
134
Kristof Trouvé
Collstrop - Palmans
z.t
135
Frédéric Bessy
Crédit Agricole
z.t
136
Glenn D'Hollander
Lotto - Adecco
z.t
137
André Korff
Festina
z.t
138
Pierrick Fédrigo
Crédit Agricole
z.t
139
Sandy Casar
La Française des Jeux
z.t
140
Stéphane Augé
Festina
z.t
141
Jan Schaffrath
Team Deutsche Telekom - ARD
z.t
142
Stephan Schreck
Team Deutsche Telekom - ARD
z.t
143
Kai Hundertmarck
Team Deutsche Telekom - ARD
z.t
144
Frank Høj
Team Coast
z.t
145
Danny Jonasson
CSC - World Online
z.t
146
Nicola Minali
Tacconi Sport - Vini Caldirola
z.t
147
Dmitriy Fofonov
Cofidis
z.t
148
Christophe Gauthier
VC Saint-Quentin - Oktos
z.t
149
Hans De Meester
Collstrop - Palmans
op 9'33"
150
Christophe Morel
VC Saint-Quentin - Oktos
z.t
151
Gorka Gonzalez Larranaga
Euskaltel - Euskadi
z.t
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1901
1896
Info
Parcours
Result
Palmares