En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Paris - Tours Espoirs
Result
1
Jonas Hvideberg
Uno-X Pro Cycling Team
3u57'32"
2
Casper Van Uden
Development Team DSM
op 28"
3
Marijn van den Berg
Groupama - FDJ CT
z.t
4
Valentin Paret-Peintre
z.t
5
Theo Cotard
z.t
6
Julius Johansen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
7
Florian Dauphin
B&B Hotels p/b KTM
z.t
8
Hidde van Veenendaal
Jumbo-Visma Development Team
z.t
9
Arnaud De Lie
Lotto - Soudal U23
z.t
10
Luca De Meester
z.t
11
Pirmin Benz
Rad-Net Rose Team
z.t
12
Martin Bugge Urianstad
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
13
Jon Knolle
Team SKS Sauerland NRW
z.t
14
Gwen Leclainche
Bourgogne Franche-Comté
z.t
15
Jordan Jegat
z.t
16
Rick Pluimers
Jumbo-Visma Development Team
z.t
17
Ramses Debruyne
Lotto - Soudal U23
z.t
18
Enzo Paleni
Hauts de France/Grand-Est
z.t
19
Warre Vangheluwe
op 32"
20
Rait Ärm
Groupama - FDJ CT
op 34"
21
Owen Geleijn
Jumbo-Visma Development Team
op 37"
22
Tim Van Dijke
Jumbo-Visma Development Team
op 46"
23
Lewis Askey
Groupama - FDJ CT
op 52"
24
Lorenz Van De Wynkele
op 1'30"
25
Eliott Pierre
z.t
26
Pavel Bittner
Development Team DSM
op 1'33"
27
Kim Alexander Heiduk
Team Lotto - Kern Haus
z.t
28
Gianmarco Garofoli
Development Team DSM
op 1'35"
29
Alexander Tarlton
Team Lotto - Kern Haus
z.t
30
Maxime Carriou
op 1'39"
31
Benjamin Labbe
z.t
32
Alexander Konijn
z.t
33
Lucas Avadanian
Auvergne-Rhône-Alpes
z.t
34
Thibault Lavenant
z.t
35
Trystan Fivé
z.t
36
Siebe Deweirdt
z.t
37
Mattéo Vercher
Auvergne-Rhône-Alpes
z.t
38
Jarne Van De Paar
Lotto - Soudal U23
z.t
39
Laurence Pithie
Groupama - FDJ CT
z.t
40
Damien Bodard
z.t
41
Milan Fretin
Lotto - Soudal U23
z.t
42
Søren Wærenskjold
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
43
Maximilien Provost
z.t
44
Jens Vanoverberghe
z.t
45
Axel Huens
z.t
46
Baptiste Lacroix
z.t
47
Antonin Souchon
z.t
48
Lucas Beneteau
z.t
49
Erwann Guenneugues
z.t
50
Thibault D'Hervez
z.t
51
Pierre Emmanuel Dubois
z.t
52
Lucas Guille
z.t
53
Anthony Baudis
z.t
54
Tobias Lund Andresen
Development Team DSM
z.t
55
Simon Millon
z.t
56
John Buller
z.t
57
Gabriel Roger
z.t
58
Lucas Grolier
z.t
59
Ole Theiler
z.t
60
Kévin Vauquelin
Team Arkéa - Samsic
z.t
61
Maxime Richard
Bourgogne Franche-Comté
z.t
62
Maxime Jolly
z.t
63
Felix Engelhardt
Tirol KTM Cycling Team
z.t
64
Nolann Mahoudo
z.t
65
Thomas Day
SEG Racing Academy
z.t
66
Loe Van Belle
Jumbo-Visma Development Team
z.t
67
Lucas Boniface
z.t
68
Lilian Langella
op 1'46"
69
Audun Brekke Flotten
z.t
70
Lars Van Ryckeghem
Lotto - Soudal U23
op 1'51"
71
Louis Barre
z.t
72
Axel Rambault
op 1'56"
73
Idar Andersen
Uno-X Pro Cycling Team
op 2'02"
74
Mathias Skretteberg
op 3'28"
75
Clement Le Boetez
op 4'12"
76
Pierre-Pascal Keup
Team Lotto - Kern Haus
op 5'03"
77
Axel Laurance
B&B Hotels p/b KTM
z.t
78
Thorolf Rønhede
op 5'19"
79
Florentin Lecamus
op 5'44"
80
Louka Matthys
op 5'49"
81
Clément Braz Afonso
Bourgogne Franche-Comté
op 5'56"
82
Hugo Roussel
op 6'26"
83
Jan Kuhn
Team Lotto - Kern Haus
z.t
84
Volodia Chuzeville
z.t
85
Corbin Strong
SEG Racing Academy
op 8'10"
86
Martin Tjøtta
op 8'17"
87
Maikel Zijlaard
SEG Racing Academy
op 9'21"
88
Louka Pagnier
z.t
89
Axel Rome
z.t
90
Nicola Marcerou
z.t
91
Théo Laurans
z.t
92
Willhelm Wallinder
z.t
93
Baptiste Vadic
z.t
94
Nikolaos Michail Drakos
z.t
95
Marckus Njor
z.t
96
Baptiste Soluch
z.t
97
Yael Joalland
Bourgogne Franche-Comté
z.t
98
Maxime Limousin
z.t
99
Clément Poirier
op 9'56"
100
Luca Dreßler
Team Lotto - Kern Haus
op 10'55"
101
Marcus Korsnes
z.t
102
Lukas Drapier
z.t
103
Théo Bacco
z.t
104
Victor Bosoni
op 11'16"
105
Antonin Corvaisier
z.t
106
Simon Bolot
op 11'23"
107
Rem Mermet
op 13'19"
108
Clément Voisin
z.t
109
Loris Trastour
op 13'28"
110
Rayann Lacheny
op 15'07"
111
Clément Cordenos
z.t
112
Corentin Bertrand
z.t
113
Hugo Lahaye
z.t
114
Kevin McCambridge
z.t
115
Romain Arcangeli
z.t
116
Sven Redmann
Team Dauner | Akkon
op 15'52"
117
Sebastien Di Stefano
z.t
118
Théo Degache
op 16'30"
119
Loris Coss
z.t
120
Rémy Bathiard
z.t
121
Lilian Jouanjan
z.t
122
Arnaud Fouquet
z.t
123
Joseph Herisse
z.t
Romain Barthoulot
DNF
Kenneth Caethoven
DNF
Taïno Cailliau
DNF
Matéo Campioni
DNF
Arno Claeys
DNF
Ewen Costiou
DNF
Patxi Darthayette
DNF
Cériel Desal
Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF
Maxence Duc
DNF
Pierre Baptiste Duverger
DNF
Frederik Erringsø
DNF
Alexandre Francome
DNF
Nicolas Hamon
DNF
Thomas Jouannin
DNF
Noah Knecht
Auvergne-Rhône-Alpes
DNF
Henry Lawton
DNF
Louison Martin
DNF
Marius Mayrhofer
Development Team DSM
DNF
Nuytten Michiel
DNF
Victor Moratilla Solera
DNF
Gauthier Navarro
Bourgogne Franche-Comté
DNF
Nathan Reina
DNF
Nathan Ruault
DNF
Kylian Senicourt
Hauts de France/Grand-Est
DNF
Clément Suzzoni
DNF
Magnus Sørbø
DNF
Nicholas Thorøe-Hansen
DNF
Alexis Thoueil
DNF
Thibault Valognes
DNF
Valentin Vezie
DNF
Wincent Wallinder
DNF
Max Warmerdam
DNF
Luc Weingarten
DNF
Luca Campioni
DNS
Thomas Bibet
OTL
Arthur Bonhomme
OTL
Lucas Chanut
OTL
Jordan Fiefvez
OTL
Joris Lepoittevin Dubost
OTL
Corentin Tricot
OTL
Lucas Vignard
OTL
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Result
Palmares