En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Paris-Tours Espoirs
Result
1
Arvid de Kleijn
Cyclingteam Jo Piels
3u45'17"
2
Jules Roueil
z.t
3
Nicolas Primas
z.t
4
Kevin Deltombe
Lotto - Soudal
z.t
5
Charlie Arimont
Color Code - Arden'Beef
z.t
6
Enzo Wouters
Lotto - Soudal U23
z.t
7
Christopher Latham
Team Wiggins
z.t
8
Jan Logier
z.t
9
Adrien Carpentier
z.t
10
Martijn Budding
Rabobank Development Team
z.t
11
Jeremy Lecroq
Klein Constantia
z.t
12
Dries Verstrepen
z.t
13
Maxime Blampain
z.t
14
Jenthe Biermans
Wanty - Groupe Gobert
z.t
15
Jordi Warlop
z.t
16
Guillaume Millasseau
z.t
17
Simon Guglielmi
z.t
18
Davy Gunst
Rabobank Development Team
z.t
19
Alexandre Paccalet
z.t
20
Alexandre Pacot
z.t
21
Fabien Touze
HP-BTP Auber '93
z.t
22
Axel Flet
Veranclassic - AGO
z.t
23
Paul Sauvage
z.t
24
Simon Sellier
Direct Energie
z.t
25
Lindsay De Vylder
z.t
26
Syver Westgaard Waersted
Team Ringeriks - Kraft
z.t
27
Marius Therkildsen
Team Giant Scatto U23
z.t
28
Maximilien Picoux
Color Code - Arden'Beef
z.t
29
Bryan Delehaye
z.t
30
Julien Van den Brande
Veranclassic - AGO
z.t
31
Thomas Deruette
Wallonie Bruxelles - Group Protect
z.t
32
Michael Goolaerts
Lotto - Soudal
z.t
33
Tuur Deprez
z.t
34
Martin Rapin
z.t
35
Jelle Wolsink
Cyclingteam Jo Piels
z.t
36
Kyllian Poirier
z.t
37
Joshua Huppertz
Team Kuota-Lotto
z.t
38
Luca Henn
Team Kuota-Lotto
z.t
39
Mathieu Rigolot
z.t
40
Alan Riou
z.t
41
Willy Artus
z.t
42
Piet Allegaert
Trek - Segafredo
z.t
43
Seppe Verschuere
op 6"
44
Nans Peters
z.t
45
Léo Danes
op 8"
46
Christophe Noppe
z.t
47
Matthieu Demeautis
z.t
48
Baptiste Constantin
op 10"
49
Thomas Petit
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
50
Lucien Capot
z.t
51
Jovanj Van Ondenhove
z.t
52
Roman Kohl
z.t
53
Andrea Costa
op 14"
54
Pierre Tartie
z.t
55
Kristian Kulset
Team Ringeriks - Kraft
z.t
56
Stan Dewulf
Lotto - Soudal U23
z.t
57
Nicolas Sessler
KTM Houffalize Team
z.t
58
Garez Raphaël
z.t
59
Mickaël Plantureux
z.t
60
Julien Van Haverbeke
z.t
61
Samuel Lowe
Team Wiggins
z.t
62
Adriaan Janssen
Cyclingteam Jo Piels
z.t
63
Charles Herbert
z.t
64
Benjamin Thomas
Armee de Terre
z.t
65
Martijn de Jong
SEG Racing Academy
z.t
66
Stephan Bakker
Cyclingteam Jo Piels
z.t
67
Maxence Bonjean
z.t
68
Cedric Defreyne
z.t
69
Vincent Ginelli
z.t
70
Chiel Breukelman
z.t
71
Marlon Gaillard
Direct Energie
z.t
72
Julius van den Berg
SEG Racing Academy
z.t
73
Thibault Guernalec
z.t
74
Samuel Leroux
Veranclassic - AGO
z.t
75
Jordan Levasseur
Armee de Terre
op 19"
76
Loïc Guillaume
z.t
77
Zhi Hui Jiang
SEG Racing Academy
op 22"
78
Julian Braun
Team Kuota-Lotto
z.t
79
Pierre Idjouadienne
op 24"
80
Jimmy Duquennoy
Wallonie Bruxelles - Group Protect
op 27"
81
Thomas Oustry
op 33"
82
David Riviere
z.t
83
Arnaud Pfrimmer
op 35"
84
Jaap de Jong
z.t
85
Lucas Papillon
op 40"
86
Enzo Boisset
z.t
87
Théo Sagnier
z.t
88
Sébastien Piry
z.t
89
Antoine Loy
Color Code - Arden'Beef
z.t
90
Germain Omnes
z.t
91
Marvin Tasset
Color Code - Arden'Beef
z.t
92
Rasmus Byriel Iversen
Team Giant Scatto U23
z.t
93
Florian Dujardin
z.t
94
Lukas Löer
Team Kuota-Lotto
z.t
95
Vadim Deslandes
z.t
96
Scott Davies
Team Wiggins
z.t
97
Victor Lebon
z.t
98
Gordon De Winter
Color Code - Arden'Beef
z.t
99
Martin Palm
Color Code - Arden'Beef
z.t
100
Corentin Dubois
z.t
101
Aurélien Doleatto
z.t
102
Axel Chatelus
z.t
103
Corentin Ville
z.t
104
Remi Verardo
z.t
105
Mathias Le Turnier
Cofidis
z.t
106
Florian Cam
z.t
107
Gaëtan Lemoine
z.t
108
Valentin Madouas
z.t
109
Michael Thompson
Team Wiggins
z.t
110
Kevin Geniets
z.t
111
Jake Kelly
Team Wiggins
z.t
112
Nicolas Prodhomme
z.t
113
James Knox
Team Wiggins
z.t
114
Valentin Bricaud
z.t
115
Marten Kooistra
SEG Racing Academy
z.t
116
Thomas Chassagne
z.t
117
Edward Planckaert
Lotto - Soudal U23
op 50"
118
Emiel Planckaert
Lotto - Soudal U23
z.t
119
Guillaume Seye
z.t
120
Marvin Baudoin
op 1'25"
121
Dorian Godon
Cofidis
op 1'36"
122
Baptiste Renault
op 1'42"
123
Torstein Traeen
Team Ringeriks - Kraft
op 2'03"
124
Gwenael Petitjean
z.t
125
Baptiste Bleier
op 2'05"
126
Adrien Thomas
op 2'09"
127
Ewen Henrio
z.t
128
Pierre Valette
op 2'44"
129
Enzo Bernard
op 3'07"
130
Jan Maas
Rabobank Development Team
op 3'10"
131
Arthur Troy
z.t
132
Arjen Livyns
Veranda's Willems Cycling Team
op 3'24"
133
Bob Olieslagers
Rabobank Development Team
op 3'26"
134
Louis Louvet
op 4'03"
135
Alexandre Delahaye
op 4'21"
136
Kevin Perret
z.t
137
Nicklas Boje-Pedersen
Team Giant Scatto U23
op 5'04"
138
Joakim Bukdal
Team Giant Scatto U23
z.t
139
Ugo Ginestet
op 5'41"
140
Pierre Barbier
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 6'14"
141
Jelle Nieuwpoort
Rabobank Development Team
op 6'50"
142
Dylan Bouwmans
Rabobank Development Team
z.t
143
Matthieu Garnier
op 8'18"
144
Henrik Hamm
Team Kuota-Lotto
op 9'43"
Jacques Abisror
DNF
Jonas Abrahamsen
Team Ringeriks - Kraft
DNF
Camille Batista
DNF
Hugo Bouguet
DNF
Axel Carnier
DNF
Corentin Chauveaux
DNF
Erwan Cornillet
DNF
Fabio Do Rego
DNF
Dylan Durand
DNF
Benjamin Favre Teylaz
DNF
Guillaume Gauthier
DNF
Vincent Geslin
DNF
Kevin Grison
DNF
Sebastien Havot
DNF
Pierre Hubau
DNF
Thomas Juul-Jensen
DNF
Adrien Lagree
DNF
Thibault Lévêque
DNF
Mathieu Maison
DNF
Maxence Moncassin
DNF
Clement Morichon
DNF
Oskar Nisu
DNF
Paul Ourselin
Direct Energie
DNF
Baptiste Quinet
DNF
Dylan Rethore
DNF
Lars Saugstad
DNF
Romain Seigle
Focus Rotor G-Skin Racing Team
DNF
Tristan Selivert
DNF
Cédric Sirot
DNF
Julien Souton
DNF
Maxime Teuliere
DNF
Joey Wastiaux
DNF
Jean Lou Wattrelot
DNF
Richard Weinzheimer
Team Kuota-Lotto
DNF
Alessandro De Amicis
DNF
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Result
Palmares