En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Bulgaria
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3a
Stage 3b
Stage 4
Stage 5
01/09
Chirpan
Momchilgrad
160 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Kirilo Tsarenko
Gallina Ecotek Lucchini
17u33'44"
2
Alexis Guerin
Team Vorarlberg
op 18"
3
Francesco Di Felice
Gallina Ecotek Lucchini
op 1'02"
4
Roland Thalmann
Team Vorarlberg
op 1'18"
5
Szymon Rekita
Voster Ats Team
op 1'25"
6
Jordi Sloof
op 1'54"
7
Jakub Kaczmarek
Hre Mazowsze Serce Polski
op 1'55"
8
Maciej Paterski
Voster Ats Team
op 2'28"
9
Tobias Nolde
P & S Benotti
op 2'31"
10
Yordan Andreev
op 3'10"
11
Vladimir Koev
op 4'45"
12
Walter Calzoni
Gallina Ecotek Lucchini
op 5'43"
13
Matyas Kopecky
Team Novo Nordisk
op 7'22"
14
Jakob Schmidt
P & S Benotti
op 7'31"
15
Matthias Wiele
op 7'49"
16
Martin Papanov
op 7'56"
17
José Manuel Gutierrez Revuelta
op 10'37"
18
Francesco Carollo
Mg.K Vis Colors For Peace Vpm
op 10'42"
19
Dimitar Jovanoski
op 11'14"
20
Johannes Banzer
op 17'52"
21
Colin Chris Stüssi
Team Vorarlberg
op 19'28"
22
Domenico Cirlincione
Gallina Ecotek Lucchini
op 21'07"
23
Ádám Kristóf Karl
op 21'43"
24
Riccardo Perani
Gallina Ecotek Lucchini
op 23'29"
25
Petar Dimitrov
op 27'05"
26
Davide Bauce
Gallina Ecotek Lucchini
op 27'29"
27
Marcin Budzinski
Hre Mazowsze Serce Polski
op 29'09"
28
Lachezar Angelov
op 31'18"
29
Norbert Banaszek
Hre Mazowsze Serce Polski
op 31'45"
30
Andrei Cojanu
Mentorise Elite Team Cfx
op 31'56"
31
Stefan Poll
op 32'28"
32
Kristóf Árvai
op 33'34"
33
Djordje Duric
op 34'49"
34
Linus Stari
Team Vorarlberg
op 36'00"
35
Iustin-Ioan Vaidian
Mentorise Elite Team Cfx
op 36'23"
36
Max Stedman
Mg.K Vis Colors For Peace Vpm
op 36'56"
37
Mateusz Grabis
Voster Ats Team
op 37'20"
38
Hamish Beadle
Team Novo Nordisk
op 37'37"
39
Jakub Murias
Voster Ats Team
op 38'09"
40
Nikolai Genov
op 39'25"
41
Balázs Rozsa
op 40'55"
42
Ioan Dobrin
Mentorise Elite Team Cfx
op 41'12"
43
Zsolt Istlstekker
op 42'16"
44
Evgeni Gerganov
op 42'17"
45
Gabriel Grozev
op 43'05"
46
Muradjan Khalmuratov
Tashkent City Professional Cycling Team
op 44'47"
47
Marceli Boguslawski
Team BikeExchange - Jayco
op 45'37"
48
Marko Stankovic
op 46'04"
49
Tim Oelke
P & S Benotti
op 46'43"
50
Marc Clauss
op 46'46"
51
Yoan Kolev
op 46'51"
52
Georgi Panchev
op 46'52"
53
István Király
op 49'22"
54
Tobiasz Pawlak
Hre Mazowsze Serce Polski
op 49'57"
55
Borislav Ivanov
op 50'03"
56
Gergely Kiss
op 50'29"
57
Adrian Banaszek
Hre Mazowsze Serce Polski
op 51'01"
58
Ognjen Ilic
op 51'31"
59
Oleksandr Shevchenko
op 51'34"
60
Kostantin Marinkov
op 52'18"
61
Damian Papierski
Voster Ats Team
op 52'41"
62
Borislav Palashev
op 53'03"
63
Konstantin Elli
Tashkent City Professional Cycling Team
op 53'19"
64
Mehdi Benhamouda
Team Novo Nordisk
op 54'38"
65
Ventsislav Venkov
op 54'58"
66
Yehor Dementyev
op 55'38"
67
Martin Marinov
op 57'08"
68
János Tomka
op 59'55"
69
Connor Sens
Mg.K Vis Colors For Peace Vpm
op 1u00'08"
70
Paul Wright
Mg.K Vis Colors For Peace Vpm
op 1u01'05"
71
Daniil Nikulin
op 1u01'10"
72
Igor Nadoveza
op 1u01'33"
73
Yordan Petrov
op 1u03'09"
74
Jovan Divnic
Meridiana Kamen Team
op 1u06'16"
75
Yin-Chih Wang
op 1u07'53"
76
Giacomo Salvalaggio
op 1u08'43"
77
Leonard Barbu
Mentorise Elite Team Cfx
op 1u13'14"
78
Gergo Gonczy
op 1u13'51"
79
Denis Dyankov
op 1u24'03"
80
Nikolay Dyankov
op 1u25'32"
81
Viktor Vanchevski
op 1u26'03"
82
Stefan Dragoiu
Mentorise Elite Team Cfx
op 1u26'25"
83
Aleksa Radmilac
Ferei-CCN Metalac
op 1u29'45"
84
Teo Vrondeliev
op 1u42'18"
85
Nikolche Damjanovski
op 1u42'31"
86
Stefan Georgiev
op 1u43'31"
87
Kristijan Vanchevski
op 1u44'34"
Umidjon Bakhtiyorov
Tashkent City Professional Cycling Team
DNF
Umidjon Bakhtiyorov
Tashkent City Professional Cycling Team
DNF
Robbe Ceurens
Team Novo Nordisk
DNF
Robbe Ceurens
Team Novo Nordisk
DNF
Jan Dunnewind
Team Novo Nordisk
DNF
Jan Dunnewind
Team Novo Nordisk
DNF
Svetozar Hristov
DNF
Svetozar Hristov
DNF
Deniz Ryustemov
DNF
Deniz Ryustemov
DNF
Máté Schumann
DNF
Máté Schumann
DNF
Patryk Stosz
Voster Ats Team
DNF
Patryk Stosz
Voster Ats Team
DNF
Luka Turkulov
Cycling Team Kranj
DNF
Luka Turkulov
Cycling Team Kranj
DNF
Luke Wilk
P & S Benotti
DNF
Luke Wilk
P & S Benotti
DNF
Fabian Holzmeier
DNS
Fabian Holzmeier
DNS
Declan Irvine
Team Novo Nordisk
DNF
Mattew-Denis Piciu
Mentorise Elite Team Cfx
DNF
Paul Double
Human Powered Health
DNF
Ulugbek Saidov
Tashkent City Professional Cycling Team
DNF
Akramjon Sunnatov
Tashkent City Professional Cycling Team
DNF
Bekhzodbek Rakhimbaev
Tashkent City Professional Cycling Team
DNF
Lukas Ruegg
Team Vorarlberg
DNF
Georgi Lumparov
DNS
Martin Popov
DNS
Veljko Stojnic
Team Corratec
DNS
Stefan Hristov
DNF
Emil Ivanov
DNF
Kiril Markovski
DNF
Lukas Meiler
Team Vorarlberg
DNF
Emil Stoynev
DNF
Christian Trenchev
DNF
Maximilian Weser
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares